ნახევარი მილიონი ლარი - ქვემო ქართლის ბიზნესმენთა ხარკი „ნაციონალური მოძრაობისთვის“
2010 წელს თვითმმართველობის არჩევნებისთვის ქვემო ქართლის ბიზნეს-საზოგადოებამ „ხარკის“ სახით 483 000 ლარი გაიღო. ეს თანხა „ნაციონალურ მოძრაობას“ რეგიონის 14-მა შპს-მ შესწირა.
14-დან 12 კომპანია არც ერთ ადგილობრივ, თუ ცენტრალურ დონეზე გამოცხადებულ ტენდერში არ მონაწილეობდა. შესაბამისად, თანხა მათ ტენდერების საქმეში გაწეული დახმარებისთვის არ გადაუხდიათ - ისე, როგორც ეს სხვა რეგიონის შემთხვევაში იყო.
რეგიონში არსებულმა შპს-ებმა, 2008 წლის ომი შემდეგ კადრების შემცირება და გადარჩენისთვის ბრძოლა დაიწყეს. ასე რომ, „ნაციონალებს“ საკუთარი სურვილით ვერც იმ ლოგიკით დაეხმარებოდნენ, რომ საქმე კარგად აქვთ და დრო ქველმოქმედებისთვისაც რჩებათ.
ომისშემდგომი სერიოზული ჩავარდნის გამო, რეგიონის ბიზნესი დღეს არ მონაწილეობს ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ გამოცხადებულ სხვადასხვა სახის ტენდერებში. ამავე მიზეზით, დღემდე გრძელდება ტენდერი რუსთავის ყვითელი ავტობუსების საწვავის მომარაგებაზე და გარდაბანის ბაღების კვებით უზრუნველყოფაზე. ამ უკანასკნელ ტენდერს დაინტერესებული პირიც არ ჰყავს.
„ნაციონალებისთვის“ წინაარჩევნოდ გადარიცხულ ფულთან დაკავშირებით ბიზნესმენთა უმრავლესობას საუბარი არ სურს. ერთადერთი საწარმო, რომლის ადმინისტრაციულ შენობაშიც შეგვიშვეს, შპს „პროგრესია“. თუმცა ალბათ, ამის მიზეზი ისაა, რომ ჩვენ კონტაქტის სხვა მეთოდი ავირჩიეთ.
რეგიონის მცირე შპს-ებში მისვლისთანავე შესასვლელთან მდგომ დაცვას ჩვენი ინტერვიუს თემას ვატყობინებდით და ამაოდ ვუცდიდით, როდის მიგვიღებდნენ სასაუბროდ. ამიტომ გადავწყვიტეთ, „პროგრესის“ ადმინისტრაციას ცოტა შორიდან მოვუარეთ და ვუთხარით, რომ მასალას ქვემო ქართლის რეგიონის ბიზნესის ხელისშემშლელ ფაქტორებზე ვამზადებდით. რეალურად, არც ვტყუოდით.
შპს „პროგრესი“სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საწარმოა. ეს არის წისქვილ-კომბინატი, რომელიც ინახავს ხორბალს და ასევე, მას გადაამუშავებს სხვადასხვა ხარისხის ფქვილად.
შპს „პროგრესი“, რეგიონის მასშტაბით, მეორე ადგილზეა ნაციონალური მოძრაობისთვის გადარიცხული თანხის ოდენობით. მან „ნაციონალებს“ არჩევნების პერიოდში 80 000 ლარი აჩუქა.
ინტერვიუსთვის საწარმოს დირექტორმა დავით გილიგაშვილმა მიგვიღო. თითქმის უწყინარი თემის მოუხედავად, გილიგაშვილი ჩვენი სტუმრობით კმაყოფილი არ ჩანდა. კაბინეტში შესვლისას დაჯდომის საშუალებაც არ მოგვცა და შეხვედრა მოკლე კომენტარით ორ წუთში დაასრულა.
„რა პრობლემები უნდა გვქონდეს?! არანაირი! არც ომს შეუშლია ჩვენთვის ხელი და არც არავის. მთავრობასთანაც არა გვაქვს პრეტენზიები. ჩვენ ხელს არაფერში გვიშლიან. რაც შეეხება საქველმოქმედო ღონისძიებებს, რაღაცებს ვაკეთებთ, მაგრამ ისეთს არაფერს, თქმად რომ ღირდეს“, – გვიპასუხა დავით გილიგაშვილმა, რომელიც „ნაციოანლური მოძრაობისთვის“ გაღებულ 80 000 ლარს, ალბათ, წვრილმანად მიიჩნევს.
ამ საწარმოსგან ქველმოქმედება რეგიონში არავის ახსოვს. ერთადერთი, ვისაც დაუთვლელად და დაუყვედრებლად ჩუქნის ფულს, „ნაციონალური მოძრაობაა“.
შპს „პროგრესზე“ 20 000 ლარით მეტი, ანუ 100 000 ლარი გადაურიცხა წინასაარჩევნოდ მთავრობას  შპს „თემამ“. სწორედ ეს „თემა“ ლიდერობს „ნაციონალური მოძრაობისთვის“ ქვემო ქართლიდან გაღებული თანხებით.
საწარმოს ადმინისტრაცია რეგისტრაციის  ოფიციალურ მისამართზე (რუსთავი. მოგობრობის #4) არ დაგვხვდა. ცნობილია, რომ შპს „თემა“ მონაწილეობს ისეთ სერიოზულ სამთავრობო პროექტებში, როგორიცაა სუფსის ცემენტის ტერმინალის მშენებლობა.

Half Million GEL – Tribute of Businessmen from Kvemo Kartli Region to the National Movement
In 2010 the businessmen from Kvemo Kartli region transferred 483 000 GEL as a tribute for the municipal elections. Region based 14 companies transferred this money to the National Movement.
12 out of 14 companies never participated in any tenders announced by local or central authorities. So, they did not pay money for the assistance in tenders – like it happened in other regions.
After the armed conflict in 2008, the region based companies started personnel reduction and struggle for survival. So, they could not assist the National Movement according to their own wish because of financial problems.
Because of serious financial collapse after the armed conflict, the local businessmen have not participated in the tenders announced by the local government. For the same reason, the tenders for the introduction of yellow public buses in Rustavi and construction of parks in Gardabani have not finished yet. Nobody has applied for the latter at all.
Most businessmen do not want to speak about the money they have transferred to the National Movement for the elections. The only enterprise, where we were allowed into, was Progress Ltd; in order to get permission for the entrance we choose different strategy.
In other cases, we were informing the guard of the company about the topic of our interview and the administration used to refuse to accept us. So, we changed our strategy with the Progress and told them we wanted to prepare an article about the obstacles of the business companies in Kvemo Kartli region.
The Progress Ltd is very important enterprise. It is a mill-factory which stores wheat and then produces various sorts of wheat flour from it.
The Progress Ltd ranked the second place in the region with the amount of money they transferred to the ruling party (80 000 GEL).
The enterprise director Davit Giligashvili received us for the interview. Despite the harmless purpose of our visit, Giligashvili did not seem happy with our visit. He did not even ask us to have a seat and finished interview in two minutes with a short comment.
“What problems should we have?! None! The armed conflict did not hinder us either; nothing at all. We do not have any complaints about government. Nobody creates problems for us. As for charity activities, we do participate in them but it is not worth speaking,” said Davit Giligashvili who thinks 80 000 GEL he paid to the ruling party is small sum.
Nobody in the region remembers charity activities of this enterprise. The only beneficiary for them, whom they gift money without hesitation is the National Movement.
Local business company Tema Ltd transferred more than Progress Ltd - 100 000 GEL - to the ruling party before the elections.
We could not find the enterprise administration on their official address (Megobrobis Street # 4, Rustavi). Reportedly, the Tema Ltd participates in serious governmental projects like construction of the Supsa Concrete Terminal.