ისრაელში ვერა ქობალიას ნახვა არ სურთ
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის ვერა ქობალიას ისარაელში ნახვა არ სურთ. ამის შესახებ ინტერნეტ პორტალი „იზრუს“ წერს.
ვებგვერდის ცნობით, 29-31 მარტს ისრაელში ტურიზმის საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართება. ელოდნენ, რომ ღონისძიებას საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ვერა ქობალიც დაესწრებოდა, რომელიც ისრაელში მიმდინარე წლის ოქტომბერში უკვე იმყოფებოდა.
19 მარტს, ისრაელის ერთ-ერთმა ავტორიტეტულმა ჟურნალისტმა ბენ კასპიტმა NRG-ზე გამოაქვეყნა სტატია, სადაც აღნიშნა, რომ ცუდი არ იქნებოდა ვერა ქობალიას ვიზიტის გადადება. ჟურნალისტი ისრაელის ტურიზმის მინისტრს სტას მისეჟნიკოვს ურჩევს, ქობალის მიანიშნოს, რომ მას ქვეყანაში არ ელოდებიან. ამის მიზეზი კი თბილისში მიმდინარე ებრაელი ბიზნესმენების რონი ფუქსისა და ზევ ფრენკელის სასამართლო პროცესია, რომელმაც მნიშვნელოვნად გააფუჭა ისრაელისა და საქართველოს ორმხრივი ურთიერთობები.
ჯერ კიდევ იანვრის დასაწყისში ბენ კასპიტი მიხეილ სააკაშვილისა და საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ უპრეცენდენტო კრიტიკით გამოვიდა და მათ „მაფიოზურ მეთოდებში“ დასდო ბრალი.
„ქართველებმა ვერ გაიგეს, რომ ამ სკანდალმა ისინი შესაძლოა, გარიყოს და რომ ისრაელი და საერთაშორისო თანამეგობრობა არ აპირებს, ეს დაივიწყოს“, - წერდა მაშინ ჟურნალისტი.
ჟურნალისტი ასევე აღნიშნავდა, რომ ფუქსი არის თურქეთის საპატიო კონსული ისრაელში და ბოლო წლის განმავლობაში ის იყო ერთ-ერთი მთავარი არხი ისრაელსა და ანკარას შორის.
„ამასთან დაკავშირებით, თურქებმა, რომლებიც კარგად ხვდებიან რა არის საქართველოს ასეთი საქციელის მიზეზი, საქართველოს ელჩი ანკარაში სასწრაფოდ გამოიძახეს საგარეო საქმეთა სამინისტროში და მას ოფიციალური პროტესტი განუცხადეს. იერუსალიმში ასეთი რამ ჯერ არ მომხდარა. ვინმემ უნდა აუხსნას საქართველოს ელჩს, რომელიც აქ არის, თუ ყველაფერი ასე გაგრძელდება, მაშინ ის - „პერსონა ნონ გრატაა“ და მისი ქვეყანა, თავისი ბიზნესმენებითა და ინტერესებით, იქნებიან არასრასურველი სტუმრები აქ და ნებისმერი სხვა ადგილას (ირანის გარდა). ვინმემ უნდა აუხსნას ქართველებს, რომ მათ არ ესმით არსებული ვითარება. მოცემულ მომენტში თქვენ მხოლოდ რუსული მაფიის ვარიანტი ხართ“, - წერდა კასპიტი იანვარში.
ამასთან, „იზრუს“ ცნობით, ისრაელის ტურიზმის მინისტრმა ჯერ კიდევ გასულ კვირას გადაწყვიტა, ვერა ქობალიას არ შეხვდეს.
ამასთან, პორტალის ცნობით, ქობალია ისრაელში არ ჩავა. „არსებობს განსაზღვრული მითითებები... საქართველოს მაღალი თანამდებობის პირების ისაერლში ნახვა არ სურთ“, - განუცხადა „იზრუს“ სანდო წყარომ.
ებრაელი ბიზნესმენები რონი ფუკსი და რევ ფრენკელი 2010 წლის ოქტომბერში საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილისთვის ქრთამის შეთავაზების ბრალდებით დააკავეს. ბიზნესმენების სასამართლო პროცესი გრძელდება.
აღსანიშნავია, რომ ცოტა ხნის წინ გადაიდო პარლამენტის თავმჯდომარის დავით ბაქრაძის ვიზიტი ისრაელში. ებრაული წყაროების ცნობით, ბაქრაძის მასპინძლობაზე ისრაელმა სწორედ ფუქსისა და ფრენკელის გამო თქვა უარი.

Israel not wishing to see Vera Kobalia
Israel does not wish to see Vera Kobalia, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia in Israel, Israeli internet portal Izru reports.
According to the website, the International Tourism Conference is to be held on 29-31 March in Israel. Vera Kobalia was to take part in the conference.
On 19 March, one of the influential Israeli journalists published an article on NRG, where he states it would be good if Kobalia delayed her visit. The journalist advises the Israeli tourism Minister to hint Kobalia that nobody is waiting for her in Israel. The motive for it is the trial of Israeli businessmen in Georgia, which significantly tightened relations between Georgia and Israel.
In early January the journalist criticized Mikheil Saakashvili and the Georgian government, accusing them of ‘applying mafia methods’.
‘Georgia cannot understand that the scandal may marginalize them, and that Israel and the international community will never forget the scandal’, the journalist states.
The journalist also noted that Fucks is an honorary consul of Turkey to Israel and the main channel through Israel and Ankara for the recent years.
“Regarding this, Turks urgently called Georgian ambassador in Ankara to the Embassy of Foreign Affairs and declared official protest to him. Nothing like this has ever happened in Jerusalem. Someone needs to explain Georgian ambassador that if things go this way, he will become persona non grata and his country with its businessmen and interest will be undesired guests here and in any place (besides Iran). Someone needs to tell Georgians that they are underestimating the current situation. In this case you are a version of Russian mafia,”- wrote Kaspit in January.
In addition, Izru says that the Israeli Tourism Minister decided not to meet Vera Kobalia last week. The portal reports Kobalia will not arrive in Israel.
The Israeli businessmen Roni Fuchs and Zeev Frenkel were detained for offering a bribe to the Deputy Finance Minister of Georgia in Georgia in October 2010. The trial is to resume today.
Georgian Parliament Chairman Davit Bakardze’s visit to Israel has lately been delayed. The Israeli sources say Israel refused to host Bakradze because of the Israeli businessmen’s detention.