პრეზიდენტისთვის გაგზავნილი წერილი უკან ბრუნდება
საქართველოს პრეზიდენტის ვებ-გვერდს - www.president.gov.ge  აქვს მომსახურება - წერილი პრეზიდენტს. ამ სერვისის საშუალებით მოქალაქეებს ელექტრონულად შეუძლიათ პრეზიდენტისთვის წერილის გაგზავნა. თუმცა, გაგზავნილი წერილი ადრესატამდე არ მიდის და მოქალაქეებს უკან უბრუნდებათ გაფრთხილებით - მითითებულ ელექტრონულ მისამართს აქვს მიღების პრობლემა.
II ჯგუფის ინვალიდი, სიღატაკის ზღვარს ქვემოთ მყოფი გალინა ოგანესიანი ერთ-ერთია, ვინც პრეზიდენტის წერილი ელექტრონული ფოსტის საშუალებით გაუგზავნა. თუმცა, პრეზიდენტისგან პასუხის მოლოდინში, წერილი მასვე დაუბრუნდა უკან.
გალინა ოგანესიანი: „მიწის საკითხთან დაკავშირებით მაქვს პრობლემა. ხელვაჩაურის მიწის აღიარების კომისიამ მათ მიერვე მოცემული საკუთრების მოწმობა, სხვა მოქალაქის ინტერესების გათვალისწინების გამო, გამიუქმა. სამართალს სასამართლოს ვერც ერთ ინსტაციაში ვერ მივაღწიე. ჩემი მოწინააღმდეგე მხარე - გივი სურმანიძე დამცინოდა კიდეც: სომეხი საქართველოში ვერ გაიმარჯვებო და მართალიც ყოფილა... საქართველოს პრეზიდენტს ამასთან დაკავშირებით ვწერდი. საქართველოს ფოსტით გაგზავნა გარკვეულ ხარჯთან არის დაკავშირებული _ 2.50 ლარი ღირს. ვინმესთვის შეიძლება ეს თანხა მცირეა, მაგრამ ჩემისთანა მდგომარეობაში მყოფისთვის ღირებულია. ამიტომ, ჩემი ახლობლების ხელშეწყობით, 7 მარტს, ინტერნეტით ორჯერ გადავაგზავნე, მაგრამ წერილი უკანვე დამიბრუნდა. რას ვიფიქრებდი, პრეზიდენტის საიტზეც თუ მოიტყუებდნენ“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმაც სცადა მოქალაქე ოგანისიანის წერილის თავიდან გაგზავნა საქართველოს პრეზიდენტის ვებ-პორტალზე მითითებულ ელ-ფოსტაზე: info@president.gov.ge შედეგი კი იგივე მივიღეთ, რაც მოქალაქემ.
გარდა ამისა, საიტზე მითითებულია ინფორმაცია: „განცხადებები მიიღება საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მოქალაქეთა წერილების მისაღებში (თბილისი, მ. აბდუშელიშვილის ქ. №1) სამუშაო დღეებში 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე; ტელ.: 282736”, დავუკავშირდით. ხანგრძლივი ლოდინის შემდეგ, ოპერატორმა გვიპასუხა: „ზოგადად, მსგავსი პრობლემა არ არის. თუმცა, მაინც გადავამოწმებ ტექნიკურ მხარეზე პასუხისმგებელ პირთან“. ხოლო შემდეგ გვითხრა, რომ წერილებს ელექტრონული ფოსტის საშუალებით ჩვეულებრივ იღებენ.
კითხვაზე, ჰქონდათ თუ არა მოქალაქე გალინა ოგანესიანის წერილი ელექტრონული მაილის საშუალებით მიღებული, გვიპასუხა, რომ ამ მოქალაქის წერილი მიღებული არა აქვთ.
ოპერატორის გულწრფელობაში ეჭვს არ შევიტანდით, თვითონვე რომ არ გაგვეგზავნა მოქალაქე ოგანესიანის წერილი პრეზიდენტისთვის და უკან  რომ არ დაგვბრუნებოდა.

09:30, Wednesday, 22.05.2013
The website of the President of Georgia – www.president.gove.ge – has a service entitled Letter to the President. This service provides users the opportunity to electronically send an e-mail to the President. However, the e-mail does not reach the addressee and it comes back with the warning – “the indicated electronic address has a problem of receiving”.
Galina Oganesian is disabled and lives below the poverty line. She sent an e-mail to the President, but it was returned to her with the error message described above.
Galina Oganesian: “I have a problem regarding my land ownership. The Khelvachauri Land Recognition Commission has abolished the land ownership certification issued to me earlier. It did so to serve the interests of another citizen. I could not achieve justice in any court instance. My opponent, Givi Surmanidze, even mocked me by saying that an Armenian could not win in Georgia and as it turns out he was right. I decided to write  to the Georgian President regarding this matter. However, sending a letter by post in Georgia costs 2.50 GEL. Some might think that 2.50 GEL is a small price to pay, but for someone like me, it is considered expensive. So, on March 7th and with the help of my friends, I sent  two e-mails to the president, only to have them returned to me. I could not think that the President’s site lied as well.”
Human Rights Center also tried to send Oganasiani’s letter to the president’s e-mail address indicated on his website: info@president.gove.ge but was unsuccessful.
AThe website states “the applications can be addressed to the entrance of citizen’s letters of President Administration (#1 Abdushelishvili St. Tbilisi) during 10:00 – 18:00 p.m. Phone: 28 27 36.” We contacted them. After long waiting, the operator responded: “Generally, we do not have these problems. But I can check with the IT people who handle technical issues.” She stated that they normally receive the e-mails.
On our question whether they had received Galina Oganesiani’s e-mail, she stated that they have not.