ერიკ ფურნიე: „მაქვს შთაბეჭდილება, რომ მოვისმინე ნეობოლშევიკური სახელმწიფოს აღწერა“
საქართველოს ხელისუფლებისთვის დაუჯერებელი აღმოჩნდა საფრანგეთის ელჩის ერიკ ფურნიეს შთაბეჭდილება, რომ საქართველო ნეობოლშევიკური ქვეყანა უფროა, ვიდრე დემოკრატიული. ერიკ ფურნიემ ასეთი კომენტარი რადიო „თავისუფლებას“ 15 მარტს სასტუმრო „მერიოტში“ მისცა - შვიდი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წარმოდგენილი კვლევის შედეგების პრეზენტაციაზე.
არასამთავრობო ორგანიზაციების კვლევა ეხებოდა, როგორ შეასრულა საქართველომ 2010 წელს „ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის“  ფარგლებში აღებული ვალდებულებები.
საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ფურნიეს გამონათქვამი მედიამ კონტექსტიდან ამოგლეჯილად გამოიყენა. „დარწმუნებული ვარ, ეს განცხადება ამოღებულია კონტექსტიდან და არასწორად არის გაშუქებული კონკრეტული საინფორმაციო საშუალების მიერ. საჭიროა ამის დაზუსტება. კარგი იქნებოდა, ამ ინფორმაციას თუ გადაამოწმებდით“, - ურჩია პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ, აკაკი მინაშვილმა ტელეკომპანია „მაესტროს“ ჟურნალისტს.
ტელეკომპანია „მაესტრომ“ რჩევა გაითვალისწინა - რადიო „თავისუფლებისგან“ მოიპოვა, სრულად თარგმნა და გამოაქვეყნა ერიკ ფურნიეს კომენტარი.
გთავაზობთ ტექსტის სრულ ვერსიას, „მაესტროს“ სტილის დაცვით:
ერიკ ფურნიე, საფრანგეთის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში: „ევროკავშირის ყველა ძალისხმევა ამაო ჩანს, რადგან აბსოლუტურად არანირი პროგრესი არ არის. რა დარჩა ევროპული ფასეულობებისგან, რაც ჩვენ მოვისმინეთ? თითქმის, არაფერი! მათ შორის - მედიის თავისუფლება, პროგრესი ეკონომიკაში. ეს კატასტროფაა. ვშიშობ, თქვენი მოსმენის შემდეგ მაქვს შთაბეჭდილება, რომ მოვისმინე ნეობოლშევიკური სახელმწიფოს აღწერა, სადაც აბსოლუტურად არ არის თავისუფლება. და როცა ვისმენთ, რომ 8 ლარის მოპარვისთვის ახალგაზრდების დაპატიმრება კარგია, ეს ძალიან საშიშია. ამდენად, იმედი მაქვს, რომ გადავხედავთ თქვენ მიერ წარმოდგენილი ბნელი სურათის ხედვას. ეს საჭიროა ჩვენთვის - ევროპელებისთვის, აღმოსავლეთის სამეზობლო პოლიტიკის გადახედვა. შასაძლოა, ჩვენ დავსვათ კითხვა - რა უნდა გავაკეთოთ, გავაგრძელოთ თუ არა მუშაობა სხვაგვარად? აღმოსავლეთის სამეზობლო პოლიტიკის შედეგი, შესაძლოა, იმედგაცრუება იყოს არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ შესაძლოა, თანამეგობრობამ მოახდინოს საქართველოს ევროპული გზის მთავარი ორიენტაციის იგნორირება. ამიტომ, ვფიქრობ, დროა, მეტი ამგვარი სემინარის ორგანიზება მოხდეს და დავდოთ მაგიდაზე წინადადებები, თუ რა კონკრეტული ნაბიჯები უნდა გადაიდგას, რადგან, სამწუხაროდ, ის რაც ახლა თქვენ ჩვენ გვითხარით, ნებისმიერი ევროპელი მოქალაქისთვის ძალიან სამწუხაროა“.

Eric Fournier: “I got the impression that I was hearing the description of Neo Bolshevik state”
For Georgian government the impression of ambassador of France Eric Fournier that Georgia is more like neo Bolshevik state than democratic, seemed unbelievable. Eric Fournier shared this comment on March 15th while presenting the outcomes of the research of seven different NGOs in the hotel Marriot.
The research of NGOs regarded the fulfillment of Georgia’s obligations undertaken under the frameworks of European Neighborhood Policy.
The representatives of parliamentary majority states that Fournier’s quotes were taken out of context. “I am sure this statement was taken out of context and is covered incorrectly by certain information sources. We need to accurate this. It would be good to double-check this information,” – advised the head of Parliament Committee of Foreign Relations Akaki Minashvili to Maestro journalist.
Maestro considered this advice and obtained Eric Fournier’s comment from the radio Liberty and fully translated it.
Here is the full version of the text under Maestro style:
Eric Fournier, Ambassador of France to Georgia: “It seems like all the efforts of the EU have been like pouring water in the sand, that we are making absolutely no progress, that ENP (European Neighborhood Policy) is NP but not European at all. Because what is left of the European values in what we heard? Almost nothing. Lack of freedom of media, total contempt for labor trade union, lack of progress in economy. It is a disaster. I’m afraid after hearing you I had the impression of getting a description of Neo Bolshevik state with absolutely no freedom. And when I heard that they arrest now young people for stealing 8 lari’s good and throw them in jail, it is absolutely scary. So I do hope that we are going to shake up our vision of this very gloomy picture that you gave us. It means for us European total reassessment of ENP. Maybe we should question the validity of what we have been  doing. We should start working in a different way because if it goes on like that the result of the ENP will be not only disappointing for Georgians, but as you just said the society will keep on ignoring the major orientation of the European way of Georgia. So I think it is about time we maybe organize more seminars of this kind but maybe in putting on the table the concrete steps to change the situation because what you have been just telling us, I’m sorry, is very depressing for any European citizen.”