საქართველოს პენ-ცენტრის განცხადება
დღეს, 23 მარტს, საქართველოს ნაციონალური მაუწყებლობებით გავრცელდა პრეზიდენტის განცხადება, რომელიც შეეხებოდა მწერალ ზაზა ბურჭულაძის მიერ ქალაქ ქუთაისში გამართულ ქართველი მწერლების ანთოლოგიის პრეზენტაციაზე წარმოთქმულ რეპლიკას.
საქართველოს პენ-ცენტრი შეშფოთებას გამოთქვამს პრეზიდენტის ხსენებული განცხადების პათოსის გამო, რომელიც უნებლიეთ გვახსენებს უახლეს წარსულს, როდესაც საბჭოთა ოფიციოზი რეგლამენტირებდა და არეგულირებდა მწერლის ენას და მის ურთიერთობას მკითხველთან, როდესაც პოლიტიკოსები მიუთითებდნენ მწერალს, თუ რა თემაზე ელაპარაკა და როგორ; რა უნდა მოსწონებოდა და რა არა, რისი დანახვა იყო მართებული და რისი არა, სახელმწიფოს აღმშენებლობის პროცესში.
საბჭოთა პერიოდში, ლიტერატურის მოთვინიერებისა და სოციალიზაციის მიზნით, მწერლები იგზავნებოდნენ საბჭოთა კოლმეურნეობებში, ჰესების და ელექტროსადგურების მშენებლობებზე, სამხედრო ნაწილებში, დამკვრელური ტემპით განვითარებად სოფლებში, დაბებსა თუ ქალაქებში, რათა თვალნათლივ დაენახათ და ხოტბა შეესხათ საბჭოთა სახელმწიფოს „მიღწევებისათვის“.
პრეზიდენტის 23 მარტის გამოსვლა უსიამოვნო ასოციაციას გვიჩენს ხსენებულ დროსთან. 21-ე საუკუნეში საქართველოს პრეზიდენტი არ უნდა მიუთითებდეს ამა თუ იმ მწერალს, რომელი მშენებარე თუ დასრულებული შენობა-ნაგებობების დანახვა და დაფასებაა აუცილებელი.
ქვეყანაში, სადაც პრეზიდენტის გამონათქვამებს გაცილებით დიდი გავლენა აქვს, ვიდრე სახელმწიფო ინსტიტუციებს, ვშიშობთ, რომ მსგავსმა  განცხადებებმა  შესაძლოა ზიანი  მიაყენოს, როგორც მწერალ ზაზა ბურჭულაძეს, ასევე მის სხვა კოლეგებს. იმედს ვიტოვებთ, რომ მომავალში პრეზიდენტი პოლიტიკური ტრიბუნიდან აღარ შეაფასებს, აღარ დაახასიათებს და დაახარისხებს მწერლებს, ასევე არ მიაყენებს მათ შეურაცხყოფას ნაციონალური მაუწყებლობებიდან.
ასევე, ვფიქრობთ, რომ ტელეკომპანია „იმედის“ 23 მარტის „ქრონიკის“ სიუჟეტი იყო ტენდენციური და პროვოცირებას უწევდა კონფლიქტის წარმოშობას ლიტერატორებს შორის.

Statement of Georgian PEN Center
On March 23rd, Georgian national broadcasters disseminated the speech made by President Saakashvili which focused on the commentary made recently by Georgian writer Zaza Burchiladze at the Georgian writers’ anthology in the city of Kutaisi.
The president’s speech raises concerns for those within the Georgian PEN Center, as it is reminiscent of Georgia’s Soviet past where officials routinely regulated the writer’s language; the topics they could discuss and the exchange of ideas in matters related to the process of state-building.
During the Soviet period, for the aims of controlling literary content and socialization, the writers were sent to collective farms, constructions of hydro and electric power stations, military units, fast developing villages and towns and cities in order for them to clearly see and praise the “achievements” of the Soviet state.
The president’s speech delivered on March 23 raises an unpleasant association to the period recalled above. In the 21st century, the Georgian President should not instruct a writer that it is essential to see and value the buildings and constructions.
In a state where the President’s statements have a bigger impact than the state institutions, we are afraid that similar statements may endanger people such as writer Zaza Burchuladze and his colleagues. We hope that in the future, the president will not evaluate, characterize or qualify the writers from the political tribune or insult them from the national broadcasters.
In our opinion the Qronika reportage covered by the TV Company Imedi was biased and provoked the conflict among the writers.