დავით გარეჯთან ახლა ქართველი სამხედროები ისვრიან
თავდაცვის სამინისტრო დავით გარეჯთან არსებულ სამხედრო პოლიგონზე წვრთნების განახლებას კატეგორიულად უარყოფს. ტელეკომპანია  „მაესტროს“ გადამღებმა ჯგუფმა კი,  მონასტერთან აფეთქების ხმები დააფიქსირა და სამხედრო წვრთნების შესაძლო განახლების შესახებ საზოგადოებას 20 მარტს, სტუდია GNS-ის მიერ მომზადებული სიუჟეტით აცნობა.
როგორც ტელეკომპანია „მაესტროს“ ჟურნალისტები იტყობინებიან, პირად საუბრებში დავით გარეჯის მონასტრის ბერები და მორჩილები აღნიშნავენ, რომ სამონასტრო კომპლექსის ტერიტორიაზე პერმანენტულად ისმის აფეთქებისა და სროლის ხმა.
ხელოვნებათმცოდნეები მიიჩნევენ, რომ სამხედრო წვრთნებმა და აფეთქებით გამოწვეულმა ვიბრაციამ შესაძლოა, მეექვსე საუკუნის უნიკალური ქართული ძეგლს - დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსს საფრთხე შეუქმნას და მისი ნგრევაც კი გამოიწვიოს.
დავით გარეჯის მიმდებარედ წვრთნების განახლების თაობაზე გავრცელებულ ინფორმაციას ოპოზიციური პარტიების მძაფრი პროტესტი მოჰყვა. საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს დირექტორი ნიკა ვაჩეიშვილი კი, მათ დავით გარეჯის თემის პოლიტიზებაში ადანაშაულებს და აცხადებს, რომ სამონასტრო კომპლექსი და ადგილი, სადაც სამხედრო წვრთნები მიმდინარეობს, ტერიტორიულად ერთმანეთს დიდადაა დაცილებული. შესაბამისად, მონასტერს არანაირი საფრთხე არ ემუქრება.
„ქართული პარტიის“ წევრის სოზარ სუბარის განცხადებით, სასამართლო გადაწყვეტილების დასკვნაშიც წერია და ასევე არსებობს 4 სხვადასხვა სამეცნიერო ინსტიტუტის დასკვნაც, რომ ქვიშაქვაში გამოკვეთილი მონასტრებისთვის, აფეთქებების შედეგად გამოწვეული ვიბრაცია, შესაძლოა, ბევრად უფრო საზიანო აღმოჩნდეს, ვიდრე იმავე სიძლიერისა და ამპლიტუდის მიწისძვრა.
დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსთან რამდენიმე კილომეტრში მდებარე სამხედრო პოლიგონი საბჭოთა ხელისუფლების დროს ფუნქციონირებდა. თუმცა ის 1988 წელს, მასობრივი საპროტესტო აქციების შედეგად გაუქმდა. მაშინ საზოგადოება გარეჯთან ახლოს მდებარე პოლიგონის არსებობას სწორედ იმიტომ აპროტესტებდა, რომ აფეთქებების ხმისგან გამოწვეული ვიბრაცია საფრთხეს უქმნიდა მეექვსე საუკუნის ქართულ ძეგლს.
მაშინდელი საპროტესტო ტალღის ერთ-ერთი აქტიური მონაწილე, „ახალი მემარჯვენეების“ წევრი ფიქრია ჩიხრაძე საზოგადოებრივი საბჭოს შექმნასა და წვრთნების სასწრაფოდ გაუქმებას მოითხოვს.
„საბჭოთა ხელისუფლების დროს დავით-გარეჯის სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარე ტერიტორიაზე საბჭოთა არმიის სამხედრო პოლიგონი მოქმედებდა და საბჭოთა ჯარის ქვემეხები ანგრევდა ამ უნიკალურ ისტორიულ და კულტურულ ძეგლს. ორი ათეული წლის შემდეგ, უკვე თავისუფალ საქართველოში ისევ იშვა საბჭოეთი, ამჯერად დამოუკიდებელი საქართველოს ხელისუფლების ქცევასა და აზროვნებაში. რამდენადაც ვანდალური იყო საბჭოთა ჯარის მოქმედებები დავით-გარეჯის ყოფილ სამხედრო პოლიგონზე, ათჯერ მეტად ვანდალური და ამორალურია დღეს დამოუკიდებელი საქართველოს ხელისუფლებისა და თავდაცვის სამინისტროს ქმედება“, -  განაცხადა ფიქრია ჩიხრაძემ.
„1997 წლის სასამართლოს გადაწყვეტილება, რითაც იკრძალება დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარე ტერიტორიის სამხედრო პოლოგონად გამოყენება, როგორც ჩანს, დღევანდელი ხელისუფლებისთვის მხოლოდ ფარატინა ქაღალდია. ფაქტია, რომ აქ სამხედრო წვრთნები, არტილერიის გამოყენებით, ინტენსიურად მიმდინარეობს“, - შეშფოთებულია სოზარ სუბარი.
ხელოვნებათმცოდნე გოგი ხოშტარია მიიჩნევს, რომ სამხედრო წვრთნებმა შესაძლოა, სერიოზული ზიანი მიაყენოს მეექვსე საუკუნის უნიკალურ ძეგლს: „გასაგებია, რომ ის უკვე მოწყობილი პოლიგონია და  სამხედრო წვრთნების იქ გამართვა ნაკლებ თანხებს მოითხოვს, მაგრამ იმ წვრთნების შედეგად რაც შეიძლება დაზიანდეს, ფასდაუდებელია! მათ კი არ ესმით ეს ფასეულობა“.
მიუხედავად იმისა, რომ სტუდია GNS-ს მიერ დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსთან მომზადებულ სიუჟეტში ნათლად ისმის აფეთქებების ხმა, თავდაცვის სამინისტრო კატეგორიულად უარყოფს სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარე ტერიტორიაზე ყოველგვარი სამხედრო პოლიგონის არსებობას და განმარტავს, რომ იქ არა პოლიგონი, არამედ რეზერვისტთა ბანაკია. რეზერვისტები კი წვრთნების დროს მსხვილკალიბრიან იარაღს არ იყენებენ.
„იქ არაა არავითარი პოლიგონი და არავითარი მძიმე ტექნიკა  არ მოქმედებს.   კარვები, რომლებიც იქ არის გაშლილი, რეზერვისტების ბანაკს ეკუთვნის. იქ რეზერვისტები მომზადების პირველ ეტაპს გადიან“, - განაცხადა თავდაცვის სამინისტროს პრესსპიკერმა სალომე მახარაძემ.
სალომე მახარაძე კატეგორიულად გამორიცხავს, რომ აფეთქების ხმები, რომელიც სტუდია GNS-ის სიუჟეტშია დაფიქსირებული, დავით გარეჯთან მდებარე რეზერვისტთა ბანაკიდან ისმის. ხოლო ჟურნალისტის კითხვაზე - თუ არა ამ ბაზიდან, მაშ, საიდან უნდა ისმოდეს გასროლისა და აფეთქების ხმა - თავდაცვის სამინისტროს პრესსპიკერს პასუხი არა აქვს. არადა, პირველ რიგში, სწორედ თავდაცვის უწყება უნდა იყოს ინფორმირებული, რატომ და საიდან ისმის აფეთქებისა თუ სროლის ხმები სამონასტრო კომპლექსის სიახლოვეს.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს დირექტორი ნიკა ვაჩეიშვილი ორი დღის შემდეგ გამოეხმაურა და ოპოზიციური პარტიები დავით გარეჯის თემის პოლიტიზებაში დაადანაშაულა. მისი თქმით, დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსი და პოლიგონი ერთმანეთს დიდი მანძილითაა დაშორებული და მონასტერს არანაირი საფრთხე არ ემუქრება: „სრული პასუხისმგებლობით მინდა გითხრათ, რომ დავით გარეჯის პოლიგონს არავითარი კავშირი არა აქვს იქ არსებულ სიძველეებთან. იქ მიმდინარე წვრთნა, დიდი ტერიტორიული დაცილებისა და რელიეფის გამო, საერთოდ არ უკავშირდება უძველეს მონასტრებს. მეტსაც გეტყვით, ვიცი და დღესაც კიდევ ერთხელ დაგიდასტურებთ, რომ დიდი მეგობრობა და თბილი ურთიერთობაა ჩვენს სამხედროებსა და სამღვდელოებას შორის. ასე რომ, წვრთნით მოსალოდნელი საფრთხის შესახებ საუბარი გადაჭარბებულია და თეთრისთვის შავის დარქმევის მცდელობაა“.
უზენაესი სასამართლოს 1997 წლის გადაწყვეტილების შესახებ კი, რომლის მიხედვითაც დავით გარეჯში ყოველგვარი სამხედრო წვრთნა აიკრძალა, ვაჩეიშვილი განმარტავს, რომ დავით გარეჯის უდაბნო დიდ ტერიტორიაზეა გადაჭიმული. ხოლო სასამართლო გადაწყვეტილებაში მხოლოდ სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარე ტერიტორიაზეა საუბარი.
„დავით გარეჯითის სახელით სპეკულაცია საჭირო არ არის. საქმე ეხება ძალიან დიდ ტერიტორიას. გავიხსენოთ, რა ხდებოდა საბჭოთა კავშირის დროს: სწორედ ეს მონასტრები იყო საბჭოთა წვრთნების სამიზნე, ამ მონასტრებს ესროდნენ ჭურვებს, მათ ძირში იყო დისლოცირებული საბჭოთა არმიის ნაწილები. ახლა კი ქართული საჯარისო საწვრთნელი ბაზა არის სრულიად სხვა ტერიტორიაზე და არავითარი კავშირი არა აქვს მონასტერთან. ასე რომ, ამ ვითარების სხვაგვარად წარმოჩენა არის ძალიან არასწორი საქციელი“, - აღნიშნა ვაჩეიშვილმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას.
სოზარ სუბარი კი humanrights.ge-სთან საუბრისას ამტკიცებს, რომ ადგილი, სადაც ახლა რეზერვისტები არიან დაბანაკებული, ზუსტად ის ტერიტორიაა, სადაც საბჭოთა პერიოდში პოლიგონი იყო განთავსებული.
სუბარი რამდენიმე დღის წინ დავით გარეჯის კომპლექსში იმყოფებოდა და პირადად გაეცნო იქ არსებულ მდგომარეობას: „ადგილი სადაც ახლა წვრთნები მიმდინარეობს, ზუსტად ის ტერიტორიაა, სადაც ადრე პოლიგონი ფუნქციონირებდა. უბრალოდ, ძველი პოლიგონის ნაწილი დღეს აზერბაიჯანის შემადგენლობაშია, ნაწილი კი კვლავ საქართველოს საზღვრებშია.1997 წელს საასამართლომ გამოიტანა გადაწყვეტილება, რითაც ეს პოლიგონი გაუქმდა და იქ აიკრძალა ყველანაირი სამხედრო წვრთნის ჩატარება. მე რამდენიმე დღის წინ ადგილზე ვიმყოფებოდი და გავეცანი სიტუაციას. ბერებმა პირად საუბარშიც დაადასტურეს, რომ კომპლექსის ტერიტორიაზე, მართალია, ძალიან ხშირად არა, მაგრამ მაინც ისმის აფეთქებების ხმა. იმასაც შეგახსენებთ, რომ აფეთქების ხმა, რომელიც ტელეკომპანია „მაესტროსა“ და GNS-ის გადამღებმა ჯგუფმა დააფიქსირა, ჩაწერილია დოდო გარეჯელის მონასტერში. ეს მონასტერი, 14 მონასტრიდან ერთ-ერთია, რომელიც ყველაზე მეტადაა დაშორებული იმ ადგილიდან, სადაც სამხედრო წვრთნები მიმდინარეობს. რაკი დოდო გარეჯელის მონასტრის ტერიტორიაზე (რომელიც პოლიგონიდან დაახლოებით 20-25 კმ-ის მოშორებით მდებარეობს), ასე მძაფრად ისმის აფეთქების ხმა, გამოდის, კომპლექსის სხვა მონასტრებში, მაგალითად იოანე ნათლისმცემლის მონასტერში (რომელიც პოლიგონიდან სულ რაღაც 4-5 კმ-შია), აფეთქების ხმა და მისგან გამოწვეული ვიბრაცია უფრო ძლიერი იქნება“.
მოუწევს თუ არა საზოგადოებას დავით გარეჯთან სამხედრო წვრთნების შეწყვეტის მოთხოვნით 23 წლის წინანდელი საპროტესტო აქციების გამეორება, რთული სათქმელია. მედიით გავრცელებული ურთიერთგამომრიცხავი განცხადებები, საკითხს ბუნდოვანს ხდის. თუმცა, საზოგადოების აქტიურ წევრებს თვითონვე შეუძლიათ ადგილზე ჩასვლა, ვითარებაში გარკვევა და გადაწყვეტილების მიღებაც.

The Ministry of Defense categorically denies the renewal of the military trainings near Davit Gareji military shooting-range. The crew of TV-Company Maestro observed the explosions near the monastery and informed the public on the corresponding on March 20th in the reportage covered by the studio GNS.
As the Maestro journalist inform, the monks from Davit Gareji monastery state that they permanently hear the sound of explosions and shootings in the territory of monastery complex.
According to the art critics, the military trainings and the vibration caused by the explosions might endanger the unique monument of the sixth century, the Davit Gareji Monastery complex and may even cause its destruction.
The information on the renewal of military trainings near Davit Gareji was followed by the harsh criticism of the oppositional parties. Nika Vacheishvili, the director of National Agency of Cultural Heritage Preservation of Georgia accuses them in politicization of this topic and states that the monastery complex and the place where the military trainings are underway are far afield and correspondingly the monastery cannot be under danger.
According to the member of Georgian Party Sozar Subari, the court decision also states and there are the conclusions of four scientific institutions that the vibration caused by the explosions might be a lot more dangerous for the monasteries carved in the sandstone than the earthquake of the same strength and amplitude.
The shooting-range situated several km afar from Davit Gareji monastery complex was operating in the Soviet times. However, in 1988, it was abolished as a result of mass protest rallies. Georgian society protested the existence of shooting range as the vibration caused by the explosions endangered the monument of sixth century.
One of the active members of the protest wave of that time, a member of New Rights Party Pikria Chikhradze requests the establishment of civil council and the urgent abolishment of the military trainings.
“During the Soviet period military shooting-range of Soviet army was operating in the surrounding territory of Davit Gareji Monastery Complex. The cannons of Soviet Army were destroying this unique historical and cultural monument. After years, Soviet period is renewed in Georgia, now in the conduct and thinking of government of independent Georgia. The conduct of Georgian government and Defense Ministry is ten times more vandal and immoral than that of Soviet army,” – states Pikria Chikhradze.
“1997 court decision that prohibits the use of surrounding territory of Davit Gareji Monastery Complex as a military shooting-range seems to be a blank paper for today’s government. The fact is that the military trainings with the use of artillery are ongoing intensively,” – Sozar Subar is alarmed.
Art critic Gogi Khoshtaria considers that the military trainings might seriously endanger the unique monument of sixth century: “It is understandable that the military shooting-range is already arranged there and holding military trainings will cost less money but the damage that it can cause in priceless! They cannot comprehend its value.”
Though in the reportage of the studio GNS covered near Davit Gareji Monastery Complex the sound of explosion is clearly audible, the Defense Ministry categorically denies the existence of military shooting-range in the surrounding territory of Monastery Complex and explains that it is not the shooting-range, but the camp of reservists. And the reservists do not use large caliber guns while trainings.
“No shooting-range is there and no heavy military technique operates. Those tents belong to the camp of reservists who are going through the first phase of trainings,” – states the press speaker of the Defense Ministry Salome Makharadze.
Salome Makharadze categorically excludes that the sound of explosions observed by the studio GNS comes from the reservist camp located near Davit Gareji. On the question of the journalist – where does the sound of explosions and shooting comes from then – the press speaker has no answer. The Defense Ministry should be primarily informed about the reasons and placement of explosions near the Monastery complex.
The director of National Agency of Culture Heritage Preservation of Georgia Nika Vacheishvili responded to the information spread by maestro two days later and accused the oppositional parties in the politicization of Davit Gareji topic. According to him, Davit Gareji monastery complex and shooting-range are situated a lot afar and there is no danger to the Monastery: “I would like to state with the full responsibility that Davit Gareji shooting-range has nothing to do with the antiquities situated nearby. The ongoing trainings have nothing to do with the old monasteries due to the territorial distance and relief. I will tell you more.  I would like to confirm once again that our militaries and the priesthood of the monastery are good friends with each other. Thus, the talk about the dangers of training is exaggeration.”
As for the 1997 decision of the Supreme Court according to which, any military training is prohibited in Davit Gareji, Vacheishvili explains that Davit Gareji desert is situated on a vast territory and the decision concerns only the surrounding territory of the Monastery.
“We should not speculate with the name of Davit Gareji. We are talking about a large territory. Let us recall what was happening during the Soviet times: these Monasteries were the exact targets of the Soviet military trainings. They were the targets of military shells. The Soviet Army units were deployed under them. Georgian military training base is located in completely different territory and has nothing to do with the Monastery,” – states Vacheishvili with interpressnews.
With humanrights.ge Sozar Subari assures that the territory where the reservists are camped now is exactly that territory where the Soviet shooting-range was located before.
Several days ago Subari visited Davit Gareji comples and personally studied the situation: “The place where the trainings are underway is exactly that territory where the shooting-range was operating earlier. It is just that the part of the old shooting-range belongs to Azerbaijani territory now and the other part falls inside Georgian borders. In 1997 Court abolished this shooting-range and prohibited the conduct of any military training. I visited the field several days ago and studied the situation. The monks confirmed that sometimes they hear the sound of explosions. The sound of explosion observed by the crew of Maestro and GNS studio is recorded in Dodo Garejeli Monastery. This monastery is one of the 14 monasteries and is situated the most far off from where the military trainings are underway. If the sound of explosions is so audible at the territory of Dodo Garejeli Monastery (which is situation approximately 20-25 km afar from the shooting range), then it means that in other monasteries i.e. Monastery of John the Baptist (which is just 4-5 km afar from the shooting-range), the sound of explosion and the vibration caused by it will be a lot stronger.”
It is hard to say whether or not the public will have to resume the protest rallies held 23 years ago with the request of stopping the military training at Davit Gareji. The contradictory statements spread by made makes this issue vague. However, the active members of public can study the situation on the field and undertake relevant decision.