მაკიევების შვიდივე ბავშვი სახელმწიფოსგან დახმარებას მიიღებს
გაუსაძლის პირობებში ყოფნის გამო, ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ლაფნიანში მცხოვრები მაკიევების შვიდივე ბავშვი სოციალური მომსახურების სააგენტომ სახელმწიფო პროგრამაში ჩართო.
როგორც სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ დავით დვალიძემ განაცხადა, ორ ბავშვს, რომლებიც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები არიან, სენაკის სპეციალიზებულ სკოლაში გადაიყვანენ, ოთხი ბავშვი კი მიმღებ ოჯახებში, მინდობით აღზრდაში გადავა.
„ბავშვები, რომლებიც მინდობით აღზრდაში გადავლენ, ანუ ოჯახებში გადანაწილდებიან, თანხით დაფინანსდებიან. თითო ბავშვზე  450 ლარია გათვალისწინებული. რაც შეეხება 8 თვის ბავშვს, იქიდან გამომდინარე, რომ ძალიან პატარაა, ოჯახში დარჩება და კვების ვაუჩერი მიეცემა, რომელიც ამ ოჯახისთვის ბავშვის გამოსაკვებად თვეში 80 ლარის გადაცემას ითვალისწინებს. ბავშვი იქნება სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონიტორინგის ქვეშ. კვირაში ერთხელ, ჩვენი სოციალური მუშაკი შეამოწმებს, თუ რამდენად მიზნობრივად იხარჯება ბავშვის კვებისთვის გადაცემული თანხა“, - განაცხადა დავით დვალიძემ.
მისივე თქმით, მაკიევების ოჯახს დარჩება სოციალური დახმარება და სამედიცინო დაზღვევის პოლისი სამ სულზე.
მაკიევების შვიდშვილიანი ოჯახის შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინტერნეტ - გაზეთში ფოტორეპორტაჟი 17 მარტს გამოქვეყნდა. ფოტორეპორტაჟი მომზადდა პროექტის „სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ადამიანების ადვოკატირება კახეთში“ ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრის“ მიერ. პროექტი ხორციელდება აღმოსავლეთ - დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI)) პროგრამის „საქართველოში საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების“ (G-PAC) ფარგლებში.

Seven Children of the Makievs Will Get Allowances from the State
Because of unbearable living conditions, Social Agency involved all seven children of the Makievs living in Lapniani village in Lagodekhi district in the state program for socially disabled families.
Deputy Director of the district social agency Davit Dvalidze said two children of the family, who have disability problems, will be moved to a special asylum in Senaki; other four children will be fostered by families.
“The children, who will be fostered by families, will get social allowance - 450 GEL each per month. The seventh child – 8-month infant – will stay with the family and get food voucher of 80 GEL per month. The district social agency will permanently monitor the situation about the infant. Our social agent will visit the family once every week and check how reasonably the allocated sum is spent on the child,” said Davit Dvalidze.
He added that the Makievs family will still receive social allowances and have medical insurance policy for three members.
Kakheti News Center published a photo-reportage about the large family of the Makievs on March 17. The photo-reportage was prepared by the non-governmental organization Civil Activity Center in the framework of the project “Advocating People beyond Poverty Level in Kakheti Region.” The project is implemented by the program of the East-West Management Institute (EWMI) “Policy, Advocacy and Civil Society Development Project n Georgia (G-PAC).