სერგი კაკალაშვილმა ჟურნალ „ცისკრის“ რედაქტორი თანამდებობიდან გაათავისუფლა
ბიზნესმენმა სერგი კაკალაშვილმა, რომელიც ჟურნალ „ცისკრის“ 50%-ის მფლობელია, ჟურნალის რედაქტორი ზაურ კალანდია თანამდებობიდან გაათავისუფლა. ამ ინფორმაციას  გაზეთი „ალია“ ავრცელებს. გაზეთის  ცნობით, რედაქტორის გათავისუფლების მიზეზი ჟურნალში რენე კალანდიას ლექსის დაბეჭდვა გახდა, რომელიც სანდრო გირგვლიანს ეძღვნება.
„ალბათ დაიბეჭდა რაღაც, რომელიც არ უნდა დაბეჭდილიყო, მაგრამ მე მაინც დავბეჭდე. შეიძლება დიდი ლექსი არ იყოს, მაგრამ სანდრო გირგვლიანს ეძღვნება და მე დავბეჭდე. მე ვთქვი, რომ წავალ, ოღონდ გამოვიდეს „ცისკარი“, - აღნიშნავს „ალიასთან“ საუბარში ზაურ კალანდია.
სერგი კაკალაშვილი, რომელიც ჟურნალს თავად  უხელმძღვანელებს, კალანდიას  განცხადებას არ ადასტურებს. „ზაური მაგას არ იტყოდა. ჟურნალი უნდა წავიყვანო ილიას მიმართულებით. იქნება ის, რაც რეალობაა ჩვენს ლიტერატურულ სამყაროში“, - ამბობს კაკალაშვილი.
სერგი კაკალაშვილი  ს/ს „კახეთის პურის“ ყოფილი დირექტორია. კაკალაშვილი  გურჯაანის რაიონის სოფელ ველისციხეში ცხოვრობს და ამავე სოფლის საჯარო სკოლაში საქართველოს ისტორიის მასწავლებლად მუშაობს. ისტორიას ის მე-11 კლასის მოსწავლეებს ასწავლის. ოთხი წლის წინ, საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა კაკალაშვილის ლექსები პარლამენტში წაიკითხა.

Businessman Sergi Kakalashvili, who owns 50% of the magazine “Tsiskari”, fired Editor of the magazine Zaur Kalandia. Newspaper “Alia” reported about it. According to the newspaper, the editor of the magazine was fired because of the poetry of Rene Kalandia about Sandro Girgvliani (a young man who was killed by high ranking officials of the MIA), which was published in the magazine.
“I might have published something that was not to be published. Maybe it is not good rhyme but it was dedicated to Sandro Girgvliani and I published it. I said I will resign but Tsiskari should be issued,” Zaur Kalandia told the Alia.
Sergi Kakalashvili, who will be editor of the magazine now, does not confirm Kalandia’s statement. “Zauri could not have said it. I have to continue publishing of the magazine as Ilia (Chavchavadze, famous Georgian writer and public figure) did it. This is reality in our literature world,” said Kakalashvili.
Sergi Kakalashvili is former director of the JSC Kakheti Puri (Kakheti Bread). He lives in Velistsikhe village in Gurjaani district and teaches history of Georgia in the village public school. Four years ago, the President of Georgia Mikheil Saakashvili read Kakalashvili’s rhymes in the parliament.