თეა წულუკიანი გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე ხელისუფლების პოზიციას უპასუხისმგებლოს უწოდებს
„თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთი ლიდერი თეა წულუკიანი, ჰააგაში გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს მიერ გამოტანილ გადაწყვეტილებებზე ოფიციალური თბილისის პოზიციას სახელმწიფოებრივად უპასუხისმგებლოს უწოდებს.
„ჰააგის სასამართლოს გადაწყვეტილებები საქართველოსთვის წამგებიანია და მტკიცება იმისა, რომ მომგებიანია, არის არა მხოლოდ სიცრუე, არამედ სახელმწიფოებრივად უპასუხისმგებლო განცხადება“, - აღნიშნა წულუკიანმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას.
მისი განცხადებით, გადაწყვეტილებაში კარგად ჩანს, რომ რუსეთის ერთ-ერთი არგუმენტი, რომლის თანახმადაც, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ წარდგენილი სარჩელი პროცედურულ მოთხოვნებს არ აკმაყოფილებდა, სასამართლომ გაიზიარა, ხოლო საქმე - დაუშვებლად ცნო.
წულუკიანის განმარტებით, ეს იმას ნიშნავს, რომ ქვეყნისთვის სასიცოცხლო საკითხებს, რომელიც ამ სარჩელში საქართველომ დააყენა, გაეროს საერთაშორისო სასამართლო ჰააგაში არსებითად ვერ განიხილავს მხოლოდ იმის გამო, რომ საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ პროცედურული მოთხოვნები ვერ დააკმაყოფილა.
„ეს უკეთეს შემთხვევაში არის არაკვალიფიციურობა იუსტიციის სამინისტროს ხელმძღვანელობის მხრიდან, რომელიც პირადად წარმოადგენდა ჰააგის სასამართლოში საქართველოს ინტერესებს“, - დასძინა მან.
როგორც წულუკიანი აღნიშნავს, გამოკვეთილია პროცედურული პრობლემა - რასობრივი დისკრიმინაციის შესახებ კონვენცია, რომლის დარღვევაზეც იუსტიციის სამინისტრო მიუთითებდა, მოითხოვს, რომ ქვეყანას, რომელსაც ედავები, თავდაპირველად უნდა მიმართო და მოლაპარაკებების გზით მოაგვარო პრობლემა. გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველო ამ ქვეყანასთან ომში იმყოფებოდა და მტერთან მილაპარაკებას ვერ გამართავდა, არის მეორე პროცედურაც, რომელიც უნდა ამოიწუროს, ვიდრე ჰააგაში გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს მიმართავ -  იუსტიციის სამინისტროს ჰქონდა ვალდებულება, მიემართა რასობრივი დისკრიმინაციის საერთაშორისო კომიტეტისთვის, რაც მას ასევე არ გაუკეთებია.
„თუ რასობრივი დისკრიმინაციის საერთაშორისო კომიტეტი არ დააკმაყოფილებდა სარჩელს, მას მაშინ იუსტიციის სამინისტროს უკვე შეეძლო, გაეროს საერთაშორისო სასამართლოსთვის მიემართა; ეს პროცედურა სამინისტრომ არ ამოწურა და 2008 წლის 12 აგვისტოს, დამახასიათებელი სულსწრაფობით, პირდაპირ მიმართა გაეროს საერთაშორისო მართლმსაჯულების სასამართლოს ჰააგაში და საქმე, პრაქტიკულად, დაღუპეს პროცედურულ სტადიაშივე, მაშინ, როცა ამ საქმის არსებითი განხილვა ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი იყო“, - განაცხადა მან.
„თავისუფალი დემოკრატების“ წარმომადგენელმა ყურადღება გაამახვილა ასევე, გასულ წელს, იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივით, პარლამენტის მიერ „ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში“ შეტანილ ცვლილებაზე, რომლის თანახმადაც, ჰააგის დავასთან დაკავშირებული ინფორმაციები, რომელიც საჯარო უნდა ყოფილიყო, საიდუმლოდ არის ცნობილი.
მისი თქმით, ეს ცვლილება დაინტერესებულ პირს არ აძლევს საშუალებას, შეამოწმოს რამდენად კომპენტენტურად წარადგინა და დაიცვა ეს საქმე თინა ბურჯალიანმა ჰააგაში.
წულუკიანმა, „თავისუფალი დემოკრატების“ სახელით მოითხოვა, ინფორმაცია გახდეს საჯარო და საზოგადოებამ თავად შეაფასოს, კარგად იყო თუ არა ეს საქმე წარმოდგენილი დაცული და როგორ მოაგვარა ქართულმა მხარემ პროცედურული პრობლემები.
ჰააგის საერთშორისო სასამართლომ 1 აპრილს 10 ხმით 6-ის წინააღმდეგ გადაწყვიტა, რომ რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სარჩელი მის იურისდიქციაში არ შედის.
სასამართლომ, ასევე, 12 ხმით 4-ის წინააღმდეგ უარყო რუსეთის შუამდგომლობა, რომლის მიხედვითაც, რუსული მხარე ამტკიცებდა, რომ რუსეთსა და საქართველოს შორის დავა არ არსებობს. ამასთან, სასამართლო გააგრძელებს მსჯელობას რუსეთის პრეტენზიაზე, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს აღარ აქვს უფლება, იმავე სასამართლოს განმეორებით მიმართოს.
გაეროს საერთაშორისო სასამართლოში შეტანილი სარჩელი მიმართული იყო რუსეთის წინააღმდეგ, რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აკრძალვის დარღვევის თაობაზე. საქართველო რუსეთის ხელისუფლებას ადანაშაულებდა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, ადგილობრივი სეპარატისტული ხელისუფლებების დახმარებით, ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაციაში. სარჩელი 1990-2008 წლების შემთხვევებს აერთიანებს.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილება ქვეყნისთვის მომგებიანად შეაფასა.
„გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ყველაზე მნშვნელოვანი ის არის, რომ სასამართლომ საქართველოს მთავარი არგუმენტი გაითვალისწინა“ - განაცხადა პრეზიდენტის პრესსპიკერმა მანანა მანჯგალაძემ 5 აპრილს გამართულ ბრიფინგზე.
მისივე თქმით, იურიდიულად დადასტურდა, რომ რუსეთის ფედერაცია არის ამ კონფლიქტში მონაწილე მხარე და არა რომელიმე მესამე მხარე, რომლის დამტკიცებასაც რუსეთი დაჟინებით ცდილობდა წლების განმავლობაში.
მანჯგალაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანი ასპექტია ისიც, რომ დავა მიმდინარეობდა რუსეთის მხრიდან განხორციელებული ეთნიკური წმენდის საკითხებზე.
„თქვენ იცით, რომ სწორედ ეთნიკური წმენდა წარმოადგენდა წლების განმავლობაში საქართველოს დავის საკითხს; საერთაშორისო სამართლის კუთხით მთავარია, რომ საბოლოოდ ლეგიტიმაცია შეიძინა ჩვენმა მოთხოვნამ - რუსეთის ფედერაცია წარმოადგენს საქართველოსთან დავაში კონფლიქტის მხარეს და ეს ძალა არის სწორედ ეთნიკური წმენდის საკითხებზე“, - განაცხადა მანანა მანჯგალაძემ.

Co-leader of the opposition political party Free Democrats Tea Tsulukiani thinks that the position of the official Tbilisi about the judgment of the UN International Court of Justice in Hague is irresponsible.
“The decision of The Hague Court is disadvantageous for Georgia and claiming that we have some profit from it, is not only false but irresponsible statement,” Tsulukiani told the Interpresnews.
She said, the court decision clearly states that the court agreed with one of the arguments of Russia that the suit of the Ministry of Justice of Georgia did not comply with the procedural requirements and did not accept the case for the essential hearing.
Tsulukiani clarified that the UN International Court in Hague will not discuss those urgently important issues of Georgia which were highlighted in our suit only because the Ministry of Justice did not meet the terms of the procedural norms.
“It demonstrates law qualification of the high-ranking officials of the Ministry of Justice who personally represented Georgia in The Hague Court,” she added.
According to Tsulukiani, there was procedural problem– the Ministry of Justice alleged Russia breached the Convention about Racial Discrimination; but the Convention requires the suitor initially to negotiate the opposite country and try to resolve the problem through negotiations. Due to the military operations between Georgia and Russia, our government could not start negotiations with them; there is another procedure which should have been taken before appealing to the UN International Court –The Ministry of Justice was entitled to appeal to the International Committee on the Elimination of Racial Discrimination but they did not do that.
“If the International Committee on the Elimination of Racial Discrimination declined our suit, the Ministry of Justice could have appealed to the UN International Court of Justice. The Ministry did not meet the terms of that procedure and on August 12, 2008 they filed the suit to the UN International Court of Justice in a usual hurry. So, the trial was failure from the very procedural stage though its essential discussion at the court was urgently important for the country,” she said.
The representative of the Free Democrats paid attention to the amendments introduced to the General Administrative Code of Georgia which was initiated by the Ministry of Justice last year. According to those amendments, the information about the Hague trial was declared secret though it was to be public.
She said the amendments did not allow any interested person to check how properly the procedures were implemented by Tina Burjaliani in Hague.
Tsulukiani requested in the name of the Free Democrats to make the information about the Hague court public in order to enable society to evaluate the situation properly – to decide how well the suit was prepared for the Court and how Georgian side resolved procedural problems.
On April 1, The Hague International Court of Justice decided with 10 votes against 6 votes that Georgia’s suit VS Russia was not within their competence.
The court, with 12 votes against 4, declined Russia’s motion which alleged that it was not Russian-Georgian conflict. In addition, the Court continues discussion of Russia’s allegation as if Georgia does not have right to appeal to the Court again.
Georgia had sued Russia at the UN International Court and blamed in the violation of the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. Georgia blamed Russian authority in the discrimination of ethnic Georgian population in Abkhazia and Tskhinvali region together with local separatist governments. The suit covers the incidents from 1990 to 2008.
The Ministry of Foreign Affairs of Georgia positively evaluated the decision of the UN International Court of Justice.
“The most important point in the decision of the UN International Court is that the Court considered the main argument of Georgia”, said the spokesperson of the president of Georgia Manana Manjgaladze at the briefing on April 5.
She said the court confirmed that Russian Federation is the party in this conflict and is not a third party though it was intensively vowed by Russia for several years.
Manjgaladze said it is important that the discussion was about the ethnic cleansing by Russian side.
“You know that Georgia had been arguing about ethnic cleansing for many years; in the point of the international law it is essential that our request was finally legitimated – Russia is a party to this conflict and it is very important for recognizing the ethnic cleansing,” said Manana Manjgaladze.