შიმონ პერესი მიხეილ სააკაშვილს დაკავებული ბიზნესმენების გათავისუფლებას სთხოვს
ისრაელის პრეზიდენტი შიმონ პერესი მიხეილ სააკაშვილს დაკავებული ბიზნესმენების გათავისუფლების თხოვნით მიმართავს. ეს განცხადება ებრაულ გამოცემა „ედიოტ ახრონოტთან“ საუბრისას, ზეევ ფრენკელისა და რონი ფუქსის ქალიშვილებმა გააკეთეს.
„პრეზიდენტი შიმონ პერესი აპირებს თხოვოს ქართველ კოლეგას მათი გათავისუფლების შესახებ, არ ვიცით, შეიძლება მიმართა უკვე კიდეც - ჩვენ ველოდებით“, - აღნიშნეს დაკავებული ბიზნესმენების ქალიშვილებმა.
მათივე თქმით, ფრენკელსა და ფუქსს თვეში სამი სატელეფონო საუბრის უფლება აქვთ, თუმცა ციხის ადმინისტრაცია ამ წესებს არ იცავს. მათივე ინფორმაციით, ფრენკელი ხშირად აგზავნის წერილებს ისრაელში, თუმცა ადრესატამდე მას საქართველოს ხელისუფლების არაერთი წარმომადგენელი კითხულობს.
ბიზნესმენები 2010 წლის ოქტომბერში საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილისთვის ქრთამის შეთავაზების ბრალდებით დააკავეს. სასამართლომ რონი ფუქსს 7-წლამდე, ხოლო ზეევ ფრენკელს 6-წლამდე თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.

Israeli President Shimon Peres petitioned Georgian President Mikheil Saakashvili and requested freedom of the detained Israeli businessmen. The daughters of the businessmen Zeev Frienkel and Rony Fuchs informed the Jewish newspaper “Ediot Akhronot” about it.
“The President Shimon Peres intends to request his Georgian colleague to release businessmen. We do not know, maybe he has already petitioned to him – we are waiting for the results,” said the daughters of the detainees.
They added that Frienkel and Fuchs can make three phone calls per month; however, the prison administration breaches this rule. According to the daughters, Frienkel often sends letters to Israeli but initially Georgian governmental officials read them before sending to Israeli.
The businessmen were detained in October of 2010 for offering bribe to the deputy minister of finances of Georgia. The Court sentenced Fuchs to seven-year-imprisonment and Zeev Frienkel to 6-year-imprisonment.