„რვიანი“ ხელისუფლებას ამომრჩეველთა სიების ფორმირებას და საარჩევნო სისტემის განხილვას სთავაზობს
„ოპოზიციური რვიანი“ ხელისუფლებას საკითხების ორ ჯგუფად დაყოფას და პირველი ეტაპისთვის ორი საკითხის - ამომრჩეველთა სიების ფორმირებას და საარჩევნო სისტემის განხილვას სთავაზობს.
აღნიშნულთან დაკავშირებით „რვიანმა“ 5 აპრილს „თავისუფალი დემოკრატების“ ცენტრალურ ოფისში ერთობლივი განცხადება გააკეთა. განცხადების ტექსტი მედიის წარმომადგენელებს „თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ირაკლი ჩიქოვანმა გააცნო.
„რვიანი“ შესათანხმებლად ხელისუფლებას სთავაზობს, ამომრჩეველთა ერთიანი სია შედგეს და პირადობის მოწმობები გაიცეს მოქალაქეთა ბიომეტრიული მონაცემების საფუძველზე. ასევე, მათ მიერ ადრე წარმოდგენილი საარჩევნო სისტემის პარალელურად, რომელიც უზრუნველყოფს ადგილობრივი მოსახლეობის სრულფასოვან წარმომადგენლობას პარლამენტში, დამატებით წარმოადგენენ საარჩევნო სისტემის ორ მოდელს.
კერძოდ, ერთი მოდელი ითვალისწინებს, რომ პარლამენტის ნახევარი აირჩევა ერთმანდატიან მაჟორიტარულ ოლქებში პარტიების მიერ წარდგენილი კანდიდატებიდან 50%-იანი ბარიერით. პარლამენტის მეორე ნახევარი აირჩევა პროპორციული სისტემით ერთიანი პარტიული სიებით. ამასთანავე, პარლამენტში პოლიტიკური პარტიების (ბლოკების) მიერ მიღებული მანდატების რაოდენობა განისაზღვრება მათთვის პროპორციულ არჩევნებში მიცემული ხმების მიხედვით. შესაბამისად, მაჟორიტარულ არჩევნებში გამარჯვებული ყველა კანდიდატი მიიღებს მანდატს; ხოლო პარტიას პროპორციული არჩევნებიდან მიეკუთვნება მხოლოდ იმდენი მანდატი, რამდენიც საჭიროა განსაზღვრული რაოდენობის უზრუნველსაყოფად. პარტია (ბლოკი) განსაზღვრულ რაოდენობაზე მეტ მანდატს მიიღებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ამ რაოდენობას გადააჭარბებს პარტიის (ბლოკის) მიერ მაჟორიტარული წესით მოპოვებულ მანდატთა საერთო რაოდენობა;
რაც შეეხება მეორე მოდელს, "რვიანი" მიიჩნევს, რომ პარლამენტის 2/3 უნდა აირჩეს პროპორციული სისტემით, ერთიანი პარტიული სიებით, ხოლო 1/3 - ერთმანდატიან მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქებში 50%-იანი ბარიერით.
ყველა სხვა დანარჩენი საკითხის განხილვას „ოპოზიციური რვიანი“ ამ საკითხებზე შეთანხმების მიღწევის შემდეგ აპირებს.
რაც შეეხება მოლაპარაკებათა ფორმატს, „რვიანი“ მზად არის, დადგენილი ფორმატით, მოლაპარაკების მაგიდასთან შეკრებამდე, საჭიროების შემთხვევაში, ამ წინადადებებზე გამართოს ინდივიდუალური კონსულტაციები პროცესის ყველა მონაწილესთან. ამასთანავე, მიიჩნევს, რომ საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისთვის ბრძოლაში გადამწყვეტი მნიშვნელობა ამ პროცესისადმი საზოგადოების მხარდაჭერას აქვს და ამ მიზნით, იწყებს მოსახლეობასთან შეხვედრებს თბილისსა და საქართველოს რეგიონებში.
„ჩვენ გამოვიყენებთ ჩვენს ხელთ არსებულ ყველა რესურსს დაწყებული საქმის ბოლომდე მისაყვანად - საქართველოში სამართლიანი საარჩევნო გარემოს შესაქმნელად, რომელიც დაეფუძნება ორ მთავარ პრინციპს - „ერთი ამომრჩეველი - ერთი ხმა“ და საარჩევნო სუბიექტების მიერ მთელ საქართველოში მიღებული ხმებისა და პარლამენტში მიღებული მანდატების პროპორციულობას“, - ნათქვამია განცხადებაში, რომელსაც ხელს აწერენ: „ახალი მემარჯვენეები“, „ეროვნული ფორუმი“, „თავისუფალი დემოკრატები“, კონსერვატიული პარტია, რესპუბლიკური პარტია, „საქართველოს გზა“, ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა და „ხალხის პარტია“.

Oppositional Eight offers Government Discussion on Formation of Election Lists and Election System
Oppositional Eight offers the government to discuss issues in two different phases. Formation of election lists and election system in whole is offered to be discussed at the first phase.
Oppositional Eight has disseminated a joint statement on the following on April 5 in the central office of Free Democrats. The text of the statement was introduced to the media representatives by one of the leaders of Free Democrats Irakli Chikovani.
The Eight offers the government to draw out the unified voters’ list and issue the ID cards according to the biometrical data of the citizens. Besides, alongside with the presentation of the election system that ensures the inclusive representation of local population in the Parliament, two models of election system will be presented.
Specifically, one model envisages selecting a part of Parliament according to the 50% barrier of candidates presented to the one-mandate district of majority system. Another half of the Parliament will be selected by proportional system from the unified voters’ list. The number of mandates of the political parties in the Parliament will be determined by the number of votes they received in the proportional system of elections. Accordingly, all winners of the majority system of elections will receive mandates; as for the political party, it will receive the mandate that it needs for ensuring certain number. The party can gain more mandates than determined only in case the total number of the mandates gained by the majority rule surpasses this number; as for the second model, Oppositional Eight considers that the 2/3 of the Parliament shall be selected by proportional system from the unified list of political parties and 1/3 – in the elections districts of majority system by 50% barrier.
As for the other matters, Oppositional Eight plans to reach agreement on these issues later.
As for the format of negotiations, Oppositional Eight is ready to hold individual consultations with all participants of the process if necessary before gathering at the table of negotiations. Besides, it considers that the public support to this process is crucial in this fight and for this aim it starts meetings with the population in Tbilisi and regions of Georgia.
“We will use all our resources to finish the job – creating just election environment in Georgia which will be based on two main principles – “one person, one vote” and the proportionality between the received votes and Parliament mandates,” – reads the statements signed by the following political parties: New Rights Party, National Forum, Free Democrats, Conservative Party, Republican Party, Georgia’s Way, Christian-Democratic Movement and People’s Party.