82 წლის ქალს სოციალური დახმარება მაშველად მუშაობის მიზეზით შეუწყვიტეს
კახეთში, 82 წლის ქალს სოციალური დახმარება სამაშველო სამსახურში მუშაობის მიზეზით შეუწყვიტეს. ამ ინფორმაციას არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ ავრცელებს. ორგანიზაციის ცნობით, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა სოციალური მომსახურების სააგენტომ უმწეო მოხუცებს საარსებო შემწეობა სხვადასხვა სამსახურებში მუშაობის მიზეზით შეუწყვიტა.
„2010 წლის სექტემბერში სოციალური მომსახურების სააგენტოს რაიონულმა განყოფილებებმა ცენტრალური ოფისიდან მიიღეს ე.წ. დასაქმებულთა სიები, რომელშიც შეყვანილ ოჯახებს სოციალური დახმარება შეუწყვიტეს. არაერთი მოქალაქე, რომელმაც ჩვენ მოგვმართა, სინამდვილეში დასაქმებული არ აღმოჩნდა და მათთვის არავის აუხსნია, საიდან მოხვდნენ აღნიშნულ სიაში, თუმცა თვეების განმავლობაში დახმარება შეწყვეტილი ჰქონდათ და სააგენტომ მის ანაზღაურებაზე უარი განაცხადა. დღეს კიდევ ერთმა მოქალაქემ მოგგვმართა, რომელიც სამაშველო სამსახურში აღმოჩნდა დასაქმებული და რამდენიმე თვეა დახმარებას ვერ იღებს. არადა განმცხადებელს დამოუკიდებლად გადაადგილებაც კი უჭირს და შეუძლებელია ის მაშველად მუშაობდეს“, - აღნიშნეს „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრში“.
ორგანიზაციის იურისტის ლია ხუროშვილის განმარტებით, მათ ორი კვირის წინ სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრიდან სხვა საჯარო ინფორმაციასთან ერთად, ე.წ. „დასაქმებულთა სიები“ მოითხოვეს, რომელიც დღემდე არ მიუღიათ. „არაერთხელ ვცადეთ სააგენტოს რეგიონულ ცენტრში იმის გარკვევა, თუ რატომ არ გვაძლევენ საჯარო ინფორმაციას, მაგრამ გვეუბნებიან, რომ ეს ცენტრის უფროსის ლევან ახალაურის გადასაწყვეტია. ახალაური კი სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს, ან სულ დაკავებულია და შეხვედრაზე უარს ამბობს“, - განმარტეს არასამთავრობო ორგანიზაციაში.
ლევან ახალაურს ვერც კახეთის საინფორმაციო ცენტრი დაუკავშირდა. იგი სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს.
შეგახსენებთ, რომ სოციალური მომსახურების სააგენტომ სოციალური დახმარება შეუწყვიტა ხუთი შვილის დედას შორენა რეხვიაშვილს იმ მიზეზით, რომ ის „ლაგოდეხავტოგზაში“ მუშაობს, რასაც ამ კომპანიაში არ ადასტურებენ. სატყეო სააგენტოში მუშაობის მიზეზით კი დღემდე დახმარების გარეშეა დარჩენილი 77 წლისნათელა ჯაჭვაძე. მათ იურიდიულ დახმარებას „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ უწევს პროექტის „სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ადამიანების ადვოკატირება კახეთში“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება აღმოსავლეთ - დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI)) პროგრამის „საქართველოში საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების“ (G-PAC) ფარგლებში.

Social Assistance Terminated to 82-year-old Woman Due to the Information that She Works As a Rescuer
The social assistance has been terminated to 82-year-old woman due to the information that she works as a rescuer, according to the NGO Center for Civic Activities. According to the center, it is not the first case when the social service agency terminated the vital social assistance to the helpless elders due to the information of working in different services.
“In the September of 2010, the regional departments of social service agency received the so-called “lists of employees”. The families included in this list were terminated the social assistance. Numerous citizens addressed us stating that they have been falsely included in this list. Nobody explained to them how they happened to be listed there. They have been deprived of financial assistance for months and the agency refuses to reimburse this money. One more citizen addressed us today who is working in the rescue service according to the lists. Due to this information she has been terminated the social assistance. But, in reality the applicant can not even move independently and it is impossible for her to work as a rescuer,” – states the Center for Civic Activities.
According to the lawyer of the organization Lia Khuroshvili, two weeks ago they requested the so-called “lists of employees” along with other public information from Kakheti Coordinating Center of Social Service Agency. But they still have not received it. “We tried to ascertain in the regional center of the agency why they refused to disclose public information, but they state that this belongs to the competence of the head of the center Levan Akhalauri. However, Akhalauri does not answer our phone calls or states that he is busy and refuses to meet,” – explains the NGO.
Kakheti Information Center could not contact Levan Akhalauri either. He does not answer our phone calls.
The Social Service Agency has terminated the social assistance to the mother of five children Shorena Rekhviashvili on the grounds of information that she works in “Lagodekhavtogza” (Auto Way of Lagodekhi). The company does not confirm this information. 77-year-old Natela Jachvadze has also been deprived of assistance. The Center for Civic Activities provides legal assistance to them under the frameworks of the project Advocating People beyond Poverty Line in Kaheti Region. The project is implemented under the frameworks of program Policy, Advocacy and Civil Society Development in Georgia (G-PAC) of East-West Management Institute (EWMI).