პროკურატურამ საბიუჯეტო თანხების მითვისებისათვის თურქი ბიზნესმენი დააკავა
მთავარი პროკურატორის ანტიკორუფციულმა დეპატრამენტმა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი სესხების განკარგვის კანონიერების შესწავლის მიზნით განხორციელებული ღონისძიებების შედეგად, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, „დორუკ ნათ ენდ ფუდ კომპანის“ დირექტორი იამან ჩაღათაი დააკავა.
ამ თემასთან დაკავშირებით მთავარი პროკურატურის ანტიკორუფციული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ზაზა ქაჩიბიამ და ამავე დეპარტამენტის პროკურორმა გიორგი კონდახაშვილმა პრესკონფერენცია გამართეს.
როგორც მათ განაცხადეს, გამოძიებით დადგინდა, რომ იამან ჩაღათაიმ 2008 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან იაფი კრედიტის ფარგლებში მიიღო 1 მლნ 955 ათასი ლარი კონკრეტული დანიშნულებით, კერძოდ - ქობულეთის რაიონის სოფელ ხუცუბანში ციტრუსების გადამამუშავებელი ქარხნის ასაშენებლად, სადაც დასაქმდებოდა საქართველოს 300-მდე მოქალაქე.
ნაცვლად ამისა, ჩაღათაიმ მიღებული თანხიდან ნახევარზე მეტი, დაახლოებით 1 მლნ 200 ათასი ლარი მიითვისა ისე, რომ არ შეუსრულებია არც ერთი სასესხო ვალდებულება, არც ციტრუსების გადამამუშავებელი ქარხანა ამუშავებულა და შესაბამისად, არც ახალი სამუშაო ადგილები შექმნილა.
იამან ჩაღათაის ბრალი ედება უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციაში, ასევე მიზნობრივი კრედიტის არადანიშნულებისამებრ გამოყენებასა და საბაჟო დოკუმენტაციის გაყალბებაში.
აღნიშნული გათვალიწინებულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე და 208-ე მუხლების მეორე ნაწილით და 194-ე მუხლის მესამე ნაწილის გ ქვე პუნქტით.

The Office of Prosecutor Detained Turkish Businessman for Appropriation of Budget Money
The Anti-Corruptive Department of the Main Office of Prosecutor detained the citizen of Republic of Turkey, the director of Doruk Nut and Food Company Iaman Chagatai.
The head of the Anti-Corruption Department of the Main Office of Prosecutor Zaza Kachibia and the prosecutor of this department Giorgi Kondakhashvili held a press conference regarding this issue.
According to them, the investigation found that Iaman Chagatai received 1 million and 955 thousand GEL loan from the state budget for the purpose of building the citrus factory in the village Khutsubani of Kobuleti Region where approximately 300 Georgian citizens would have been employed.
However, Chagatai appropriated more than half of the received money, approximately 1 million and 200 thousand GEL and never fulfilled the obligation envisaged by the loan agreement. The citrus factory never operated and no new employment opportunities were created.
Iaman Chaghatai is charged with the legalization of illegal income, illegal use of state-target oriented credit and falsification of customs documentation.
These offences are envisaged by the second parts of Article 214 and Article 208 of the Criminal Code and the paragraph C of part II of article 194.