რატომ მალავს შსს ტერაქტის საქმეზე დაკავებულ კიდევ ორ პირს
"ნეტგაზეთისთვის" ცნობილი გახდა, რომ ქუთაისში ტერორისტული აქტის მომზადების ბრალდებით სამართალდამცავებმა არა სამი, არამედ 5 პირი დააკავეს, თუმცა ინფორმაცია მხოლოდ 3 დაკავებულის შესახებ გაავრცელეს. ერთ-ერთი დაკავებულის მიმართ გატარებული სამართლებრივი ღონისძიებების შესახებ ინფორმაციას დღემდე არ ფლობენ მისი ოჯახის წევრები.
ზუგდიდში დაკავებული დავით ბერზენიას მეუღლე რამდენიმე დღის განმავლობაში ამაოდ ცდილობდა ქმრის ადგილსამყოფელის დადგენას ჯერ ზუგდიდში, შემდეგ კი – თბილისში.
„შემოვარდნენ სახლში პოლიციელები და სად მალავთ მანუჩარ ძაძუასო, იკითხეს. მე ვუთხარი, სად უნდა ვმალავდე, თავის ბინაში იქნება მეთქი და მერე მე და ჩემი მეუღლე სახლიდან ძალით გაგვიყვანეს. მე მანქანაში ჩამაგდეს პოლიციელებმა, ავტეხე კივილი და გადმომაგდეს უკან, ჩემი ქმარი კი წაიყვანეს“, – იხსენებს ანა, დათო ბერზენიას მეუღლე.
ბერზენიას მეუღლე ჰყვება, რომ სამართალდამცავები 31 მარტს, გამთენიისას, დაახლოებით 3 საათზე შევიდნენ მათ საცხოვრებელში, რომელიც ზუგდიდის კომბინატის ბაღის შენობაში არსებულ დევნილთა კომპაქტურ ჩასახლებაში მდებარეობს.
31 მარტს, დილითვე გავრცელდა ინფორმაცია ქუთაისში დაგეგმილი ტერორისტული აქტის შესახებ, დღის მეორე ნახევარში კი შსს–მ საქმეზე მხოლოდ სამი დაკავებულის – მანუჩარ ძაძუას, ავთანდილ ძაძუასა და კალისტრატე მალანიას დაკავების შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია.
„სად ჰყავთ ეს ბიჭი? რატომ ჰყავთ დაკავებული? თუ დამნაშავე იყო, რატომ არ გამოაცხადეს და თუ დამნაშავე არაა, რატომ ჰყავთ დაკავებული?“ – კითხულობს ბერზენიას მეზობელი დარეჯან ლამანჯია.
დათო ბერზენიას კვალს მისმა მეუღლემ სამი დღის წინ მიაკვლია თბილისში.
„წინასწარი დაკავების იზოლატორში ჰყავთო, ასე მითხრეს, სახაზინო ადვოკატი ავიყვანეთ ახლა და ის დაგვპირდა, რომ ხვალ შევა და ნახავს დათოს,“ – ამბობს დათოს მეუღლე ანა.
ბერზენიას ოჯახის წევრები და მეზობლები დეტალურად იხსენებენ იმ დღეს, როდესაც ზუგდიდში, კომბინატის ბაღში მანუჩარ ძაძუა გამოჩნდა. შსს–ს ინფორმაციით, სწორედ ის გეგმავდა ქუთაისში მერიის შენობის, იუსტიციის სახლისა და „ლეიბორისტული პარტიის“ ოფისის აფეთქებას, რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის უფროსი ლეინტენანტის ალექსეი უშაკოვის დავალებით და 3000 აშშ დოლარის სანაცვლოდ. შსს–ს ინფორმაციით, გალში მცხოვრები მანუჩარ ძაძუა ზუგდიდში იქნა დაკავებული 31 მარტს.
ზუგდიდში, კომბინატის ბაღის შენობაში მცხოვრები დევნილები ამბობენ, რომ ამ შენობაში საცხოვრებელი ფართი მანუჩარ ძაძუამ 17 წლის წინ მიიღო, როგორც 1993 წლის ომის შემდეგ გალიდან დევნილმა. მეზობლების თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ ის ბოლო 10–12 წელია დასახლებაში აღარ გამოჩენილა, მას დღემდე აქვს საკუთრებაში 17 წლის წინ გამოყოფილი ფართი.
„30–ში მოვიდა მანუჩარი თავის ბინაში, მის გვერდზე ოთახში ვინც ცხოვრობს, ის ქალი ამბობს, რაღაც ჩანთა ჰქონდა თან და მითხრა, ჩემი ჯართია ამ ჩანთაში და სად დავდოო და იმას უთქვამს, შენს ოთახში შეიტანეო. ჩვენ რა ვიცოდით, რა ჰქონდა იმ ჩანთაში და რას აპირებდა?! მერე გავიგეთ, რომ დაიჭირეს, რაღაც აფეთქებას აპირებდაო“, – ამბობს დარეჯან ლამანჯია.
იმავე დღეს მანუჩარ ძაძუა სტუმრად მივიდა დათო ბერზენიას ოჯახში, რომელიც იმავე კომბინატის ბაღის შენობაში ცხოვრობდა.
„მე თვითონაც გალიდან ვარ და გალში ჩემი მეზობლის მამიდაშვილია ეს მანუჩარი და ვიცნობდით შორიდან ერთმანეთს, მაგრამ 12 წელია აღარ გვინახავს. მოვიდა სტუმრად, რადგან რძალი მოვიყვანეთ და მოგვილოცა. რომ შემოვიდა ოთახში, მითხრა, საჭმელს არ ვჭამო და ყავა დავალევინე. ჩემი ქმარი ტაქსზე მუშაობს და რომ მოვიდა სახლში, დაღლილი იყო ძალიან, ბოდიში მოუხადა სტუმარს და ეგრევე დასაძინებლად წავიდა, ყავაც არ დაულევია მასთან ერთად. ამის მერე დაახლოებით ნახევარ საათში წავიდა მანუჩარი, ხვალ წასასვლელი ვარ ადრეო და სალაპარაკოდაც არ გაჩერებულა“, – იხსენებს დათო ბერზენიას მეუღლე.
გამთენიისას კი ბერზენია სამართალდამცავებმა დააკავეს, თუმცა, ოჯახის წევრები ამბობენ, რომ მათთვის არავის განუმარტავს – რისთვის?
მეზობლები რამდენიმე ვერსიაზე საუბრობენ:
– ამბობენ, თითქოს მანუჩარს დათოს ტელეფონიდან აქვს ვიღაცასთან დანარეკი და ამის გამო დააკავესო.
– იმასაც ამბობენ, თითქოს დათოს ტაქსით უნდა წასულიყო კომბინატიდან ქალაქშიო.
დანამდვილებით კი არავინ არაფერი იცის.
რისთვის და რა ბრალდებით დააკავეს დათო ბერზენია სამართალდამცავებმა, ჩვენ ამ შეკითხვით შსს–ს პრესსამსახურის უფროსს ზურაბ გვენეტაძეს მივმართეთ. მან სატელეფონო საუბარში გვითხრა, რომ ინფორმაციას მოიკითხავდა და მოგვიანებით დავკავშირებოდით, თუმცა მოგვიანებით გვენეტაძემ გვიპასუხა, რომ როცა საკითხს გაარკვევდა, თვითონ დაგვიკავშირდებოდა, მაგრამ ამ დრომდე არ დაგვკავშირებია.
ოფიციალური ინფორმაციით, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებ–გვერდზე ამჟამადაა განთავსებული, ქუთაისში ტერაქტის მომზადების ბრალდებით სამი პირია დაკავებულია. ინფორმაციას თან ახლავს ამ სამი პირის აღიარებითი ვიდეო ჩვენება.
დათო ბერზენიაზე იქ საუბარი არ არის.
საინფორმაციო სააგენტოებმა 6 აპრილს გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ აღნიშნულ სამ პირს აღკვეთის ღონისძიების სახით თბილისის საქალაქო სასამართლომ პატიმრობა შეუფარდა.
„ნეტგაზეთი“ თბილისის საქალაქო სასამართლოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს დაუკავშირდა შეკითხვით – იმსჯელა თუ არა სასამართლომ ძაძუებისა და მალანიას საქმეზე კიდევ სხვა პირების, კერძოდ, დათო ბერზენიასთვის აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების საკითხზე?
პრეს–სამსახურში გვითხრეს, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლომ ტერაქტის მზადებაში ბრალდებული ხუთი პირის აღკვეთის ღონისძიების საკითხზე იმსჯელა ერთად: მანუჩარ ძაძუას, ავთანდილ ძაძუას, კალისტრატე მალანიას, დათო ბერზენიასა და სულხან წითაშვილს პატიმრობა შეეფარდათ. საქმის არსებითი სასამართლო განხილვა კი 18 მაისისთვის ჩაინიშნა.
ვინ არის სულხან წითაშივილი? რა კავშირი აქვს მას და დათო ბერზენიას ქუთაისში ტერაქტის მზადებასთან და რატომ მალავს მათ შესახებ ინფორმაციას შინაგან საქმეთა სამინისტრო? – ეს ის შეკითხვებია, რომლებზედაც პასუხების მოპოვება „ნეტგაზეთმა“ ამ ეტაპზე ვერ მოახერხა შსს–დან.

MIA Keeps Names of Two More Detainees for Terrorist Act in Secret
Netgazeti was informed that law enforcement officers in Kutaisi detained five instead reported three suspects for the terrorist acts. However, the MIA spread information only about three detainees. The family members of one of the detainees did not know of their relative for a long time.
Wife of Davit Berzenia, detained in Zugdidi, was looking for her husband several days initially in Zugdidi and then in Tbilisi.
“The police officers broke into our house and asked where we were hiding Manuchar Dzadzua. I told them we did not know where he was but he might be at his home; then they forced me and my husband out of the house. The police officers pushed me into the car but since I started screaming they pushed me out and took only my husband,” said Ana, the wife of Dato Berzenia.
Berzenia’s wife said the police officers broke into their house at about 3:00 am on March 31; they live in the building of the compact settlement of IDPs in Zugdidi.
On March 31, the information about the planned terrorist acts in Kutaisi was spread. In the second half of the day, the MIA spread information about detention of only three persons – Manuchar Dzadzua, Avtandil Dzadzua and Kalistrate Malania.
“Where do they hide him? Why have they detained him? If he was guilty, why they did not announce his name together with others and if he is not a guilty, why they keep him detained,” said the neighbor Darejan Lamanjia.
The wife found her husband three days ago in Tbilisi. “He is in the pretrial detention setting. They said they have hired an attorney for him who will visit Dato next day,” said Ana.
Berzenia’s family members and neighbors recalled the day, when Manuchar Dzadzamia appeared in their yard. According to the MIA, he planned the explosion of the Kutaisi City Hall, House of Justice and the Kutaisi office of the Labor Party according to the instructions of the chief lieutenant of the Russian Federal Security Service Aleksei Ushakov for 3 000 USD. According to the Georgian MIA, Gali resident Manuchar Dzadzua was detained on March 31 in Zugdidi.
IDPs living in Kombinati settlement in Zugdidi said Manuchar Dzadzua received a flat in their building 17 years ago as an IDP from Gali district during the war in 1993. The neighbors said although he has not appeared in their settlement for the last 10-12 years, he still owns the flat in the building.
“On March 30, Manuchar arrived at his house. His next-door neighbor said he had a bag with him and asked her where to store it; he said he had some useless things in it. The woman advised him to take the bag into his flat. We did not know what he had in the bag and what he was going to do with it?! We learned later, when he was already arrested, that he was going to explode some buildings,” said Darejan Lamanjia.
On the same day, Manuchar Dzadzua visited Dato Berzenia’s family who lived in the same building.
“I am also from Gali and Manuchar was cousin of my neighbor there; so I knew him but had not seen him for 12 years already. He visited us and congratulated with the marriage of our son. He refused to have dinner with us and drank only coffee. My husband is a taxi-driver and when he returned him apologized to the guest and went to bed immediately; he did not even drink coffee with him. Half an hour later Manuchar left us; he said he was leaving next day and did not stay till late,” said Dato Berzenia’s wife.
Early in the morning police officers arrested Berzenia but family members allege nobody explained them the reason of his detention.
The neighbors speak about several versions:
-Maybe, Manuchar used Dato’s cell-phone to call somebody and police officers arrested Dato for that;
- Maybe, Dato was going to take Manuchar to Kutaisi by his taxi.
Nobody is sure in his version.
Netgazeti asked spokesperson of the MIA Zurab Gvenetadze why police officers detained Dato Berzenia. On the phone, he promised us to check the information in the ministry and call him later; but later Gvenetadze said he would call us back as soon as finds out the information; we are still waiting for his call. According to the official information, which is published on the website of the MIA, three suspects for the terrorist acts in Kutaisi are detained. Video-confessions of those three detainees are enclosed to the information; nobody mentions Dato Berzenia at all.
News agencies reported on April 6 that Tbilisi City Court sentenced detained three people to imprisonment.
“Netgazeti” got in touch with the public relation department of the Tbilisi City Court and asked whether the Court discussed the cases of other detainees too – for example Dato Berzenia – together with Dzadzuas and Malania.
The representatives of the press-center told us the Tbilisi City Court discussed liabilities of all five detainees – Manuchar Dzadzua, Avtandil Dzadzua, Kalistrate Malania, Dato Berzenia and Sulkhan Tsitashvili; they were sentenced to imprisonment. The essential hearing of the case is scheduled for May 18.
Who is Sulkhan Tsitashvili? What connection do he and Dato Berzenia have with the planned terrorist acts in Kutaisi and why does the MIA hide information about their detention in secret? Netgazeti could not get answers on these questions from the MIA yet.