სახალხო დამცველის აპარატის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის განცხადება
2011 წლის 8 აპრილს,  საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსმა“ გამოაქვეყნა ინტერვიუ  სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე ანტონ ქელბაქიანთან, სათაურით: „სასჯელაღსრულების სამინისტრო სახალხო დამცველის ანგარიშს პასუხობს“.
საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მიზანშეწონილად მიგვაჩნია გამოვეხმაუროთ აღნიშნულ ინტერვიუს და ცალკეულ საკითხებთან დაკავშირებით სახალხო დამცველისა და მისი აპარატის პოზიცია დავაფიქსიროთ.
საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშში დიდი ნაწილი ეთმობა სასჯელაღსრულების სისტემაში არსებულ პრობლემებს, ყველა პრობლემატური საკითხი დეტალურად არის გაანალიზებული და კონკრეტული ფაქტებით გამყარებული. სახალხო დამცველის ანგარიშის მიმართ, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის წარმომადგენლის მოსაზრებები უმეტესწილად საფუძველსმოკლებულია და არ ასახავს რეალობას. ამ მოსაზრებების საპირწონედ, გვსურს წარმოგიდგინოთ რამდენიმე ამონარიდი ანგარიშიდან, რომლებიც კიდევ ერთხელ ნათლად დაგვანახებს, თუ კონკრეტულად რა პრობლემების წინაშე დგას აღნიშნული სისტემა.
პირველ საკითხად უნდა გამოვყოთ პატიმართა სიკვდილიანობის ზრდა. სახალხო დამცველი კატეგორიულად ვერ გაიზიარებს მოსაზრებას, რომ საქართველოს პენიტენციალურ სისტემაში „სიკვდილიანობის ზრდა პატიმრების ზრდის პროპორციულია“.
ევროპაში, პატიმართა სიკვდილობის საშუალო დონე, ყოველ 10 000 პატიმარზე გადაანგარიშებით 33.2-ის ტოლია, მაშინ როცა, საქართველოში აღნიშნული მაჩვენებელი, ევროსაბჭოს მიერ გამოქვეყნებული (2008 წლის მონაცემები) ბოლო ანგარიშის მიხედვით 53.3-ს უთანაბრდება.
რაც შეეხება გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობის ხელოვნურ შემცირებას, უნდა აღინიშნოს, რომ  სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროდან მიღებულ კორესპონდენციაში, როგორც წესი არ არის მითითებული იმ პატიმრების მონაცემები, რომლებიც ქალაქის სხვადასხვა საავადმყოფოში გარდაიცვალნენ.
ანალოგიური ვითარება იყო პატიმარ ნადიმ ცეცხლაძის შემთხვევაშიც.
სრული პასუხისმგებლობით გვინდა განვაცხადოთ, რომ  სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროდან მიღებულ გარდაცვლილი პატიმრების სიაში ნ. ცეცხლაძე არ ფიგურირებს. აღნიშნული გვარი ასევე არ ფიგურირებს, მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა სამკურნალო დაწესებულებიდან მიღებულ პასუხშიც. სამწუხაროდ, ეს არ არის ერთადერთი შემთხვევა, როდესაც  ადგილი აქვს გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობის ხელოვნურ შემცირებას, და ეს მანკიერი პრაქტიკა, უკვე რამდენიმე წელია არსებობს.
აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის დასკვნაში, სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს მიერ მიწოდებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, მითითებულია, რომ 2010 წელს საქართველოს სასჯელაღსრულების სისტემაში გარდაიცვალა 75 პატიმარი, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს მცდელობას ხელოვნურად შეამციროს გარდაცვლილთა რაოდენობა და დამალოს რეალურად არსებული ვითარება.
ყურადღება უნდა გავამახვილოთ ასევე მომაკვდავი პატიმრების ციხეებიდან სამედიცინო დაწესებულებებში გადაყვანის საკითხზე.
2010 წელს, ქალაქის სხვადასხვა სამედიცინო დაწესებულებაში გაყვანილი და გარდაცვლილი პატიმრების რაოდენობამ გარდაცვლილთა თითქმის  46% შეადგინა.
ქალაქის სამედიცინო დაწესებულებებში გაყვანილ და გარდაცვლილი პატიმრების დიდ ნაწილს რაიმე განსაკუთრებით რთული ნოზოლოგია კი არ აღენიშნებოდა, არამედ დაავადებათა შორსწასული, გართულებული ფორმები. ბუნებრივია, ამ დაავადებათა ადრეული დიაგნოსტიკა და ადეკვატური მკურნალობა რომ ჩატარებულიყო, შესაძლებელი გახდებოდა სიკვდილობის ფაქტების გარკვეული ნაწილის თავიდან აცილება. აღნიშნული პრობლემა დეტალურად არის გაანალიზებული სახალხო დამცველის ანგარიშში.
კიდევ ერთხელ გვსურს განვაცხადოთ, რომ სახალხო დამცველი წინგადადგმულ ნაბიჯად მიიჩნევს სასჯელაღსრულების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებს, მაგრამ მხოლოდ ინფრასტრუქტურის ნაწილობრივი გაუმჯობესება ვერ მოაგვარებს ჯანდაცვის უფლების რეალიზაციის კუთხით არსებულ პრობლემებს.
სახალხო დამცველის პრევენციის და მონიტორინგის დეპარტამენტის მიერ განხორციელებული არაერთი გეგმური და არაგეგმური მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ: მიუხედავად საქართველოს ციხეებში ტუბერკულოზის მხრივ განხორციელებული არაერთი პროექტისა, პრობლემა არათუ მოგვარდა, არამედ უფრო გაღრმავდა. იმედი უნდა ვიქონიოთ, რომ ის აქტიური თანამშრომლობა, რაც ტუბერკულოზთან ბრძოლის და ზოგადად, სასჯელაღსრულების ჯანდაცვის სისტემის გაუმჯობესების თვალსაზრისით დაიწყო სასჯელაღსრულების, პრობაციის და იურიდიული დახმარების სამინისტროსა და შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს შორის, რეალურ შედეგებს მოიტანს – დაიგეგმება ეფექტური ნაბიჯები ზემოაღნიშნული პრობლემების მოგვარებისთვის. სახალხო დამცველის ანგარიშებში ხაზგასმულია, რომ ჯანდაცვის სპეციალისტების უფრო მეტი და აქტიური ჩართულობა მდგომარეობის შეცვლის ერთ–ერთი აუცილებელი წინაპირობაა;
2010 წელს გარდაცვლილ პატიმართა უმეტეს ნაწილს გულის იშემიური დაავადება აღენიშნებოდა. ეს არ ნიშნავს, რომ გულის იშემიურმა დაავადებამ პირდაპირ განაპირობა სიკვდილი. ანგარიშში საკმაოდ დეტალურადაა განმარტებული, რომ იგივე ტუბერკულოზთან ან სხვა სახის ნოზოლოგიასთან ამ დაავადების თანაარსებობა ხელს უწყობს, ართულებს და აჩქარებს უარყოფითი შედეგის დადგომას;
სამედიცინო ბარათები, რომლებიც სასჯელაღსრულების სისტემაში დაინერგა არ არის შესაბამისობაში  შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მიერ დამტკიცებულ სამედიცინო დოკუმენტაციის ფორმებთან. სწორედ ამ ბარათების შემოღებით, პენიტენციური ჯანდაცვის სისტემა კიდევ უფრო გაიმიჯნა საქართველოს ჯანდაცვის სისტემისაგან. შესაბამისად, აღნიშნულ სიახლეს პროგრესულს ვერ ვუწოდებთ;
პირველადი ჯანდაცვის პუნქტები არ არის აღჭურვილი შესაბამისი ინვენტარით. მონიტორინგის შედეგად  გამოვლინდა, რომ დაწესებულებათა აბსოლუტურ უმრავლესობას არ გააჩნია ელემენტარულად ელექტროკარდიოგრაფიც კი. N18 დაწესებულების გარდა არც ერთ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არ არის გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენისათვის საჭირო ელემენტარული ხელსაწყოებისა და საშუალებების სრული კომპლექტი;
კიდევ ერთხელ უნდა განვაცხადოთ, რომ საქართველოში „ზოგადი პროფილის ექიმი“, ჯანდაცვის მინისტრის მიერ დამტკიცებული საექიმო სპეციალობების ჩამონათვალის მიხედვით აღარ არსებობს. ამ პროფილის ექიმების გადამზადები სურვილის გამოთქმით, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი კიდევ ერთხელ აფიქსირებს, რომ ჯანდაცვის რეფორმა არ მიმდინარეობს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობის რეჟიმში;
კვლავ მნიშვნელოვანია  უკანონო საექიმო საქმიანობის ფაქტებიც. აღსანიშნავია, რომ უკანონო საექიმო საქმიანობა წარმოადგენს არა ხარვეზს, არამედ საქართველოს კანონმდებლობის მიერ განიხილება დანაშაულად. აღნიშნული დანაშაულის გამოვლენის და მასთან ბრძოლის არაეფექტურ მექანიზმებზე საკმაოდ ვრცლადაა საუბარი სახალხო დამცველის ანგარიშში.
ცალკე საუბრის თემაა პატიმრების მიმართ არასათანადო მოპყრობის ფაქტები, დაგვიანებული ექსპერტიზა და დაუსრულებელი გამოძიება. აღნიშნულ საკითხებზე არაერთ ანგარიშშია საუბარი.
ეს არის მცირე ჩამონათვალი იმ პრობლემებისა, რომელთა წინაშეც დგას საქართველოს სასჯელაღსრულების სისტემა.
დასასრულს გვსურს აღვნიშნოთ, როდესაც სახალხო დამცველის ანგარიშში დადებითი ტენდენციების სიმცირეზე ვსაუბრობთ, უნდა გვახსოვდეს, თუ რას გვავალებს კანონი. სახალხო დამცველის ანგარიში არ წარმოადგენს დოკუმენტს, რომელმაც მიზანმიმართულად და დეტალურად მხოლოდ ის უნდა ასახოს თუ რა დადებითი ძვრები მოხდა. პირიქით, კანონის თანახმად, „საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშში უნდა მიეთითოს სახელმწიფო ხელისუფლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ის ორგანოები და თანამდებობის პირები, რომლებიც არღვევდნენ ადამიანის უფლებებსა და თავისუფლებებს, არ ითვალისწინებდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაციებს ამ უფლებათა აღდგენის ღონისძიებების შესახებ“ (საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“, მუხლი 22, პუნქტი 2).

Statement of the Public Relation Department At the Public Defender’s Office
On April 8, 2011 News Agency Interpresnews published interview with the assistant to the chairman of the penitentiary department of Georgia Anton Kelbakian: “Penitentiary Ministry about Public Defender’s Report”.
Due to the importance of the issue, we think it is important to respond to the interview and show the position of the Public Defender and his office about certain issues.
Most part of the Public Defender’s Report is dedicated to the problems in the penitentiary system; every problematic issue is analyzed in details and grounded by concrete facts. Mostly, the allegations of the representative of the penitentiary department about the Public Defender’s Report are groundless and do not reflect real situation. In order to verify our opinions, we would like to publish several extracts from the Report which will once again describe the concrete problems of the system.
Number one problem is increased mortality among prisoners. The Public Defender categorically denies the allegation that “increased mortality among prisoners is proportional with the number of prisoners” in the penitentiary system.
In Europe, average mortality level among prisoners is 33.2 out of 10 000 prisoners though according to the recent report (2008) of the Council of Europe, the mortality equals to 53.3 in Georgia.
As for the artificial reduction of number of dead prisoners, it should be noted that as a rule, the information provided by the Ministry of Corrections and Legal Aid does not contain the data about those prisoners who died in city hospitals.
The case of prisoner Nadim Tsetskhladze was example of similar situation.
We declare with full responsibility that N. Tsetskhladze was not on the list of dead prisoners, provided by the Ministry; his name was not mentioned in the letter sent by the jail hospital either. Unfortunately, it is not only case when the number of dead prisoners is artificially reduced and this negative practice has been implemented by the system for several years already.
It is noteworthy, that the Report of the US State Department states that 75 prisoners died in the Georgian detention settings in 2010 according to the information provided by the Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia; it once more demonstrates the attempt of the Ministry to artificially reduce the number of dead prisoners and hide real situation.
We also focused on placement of dying prisoners in medical clinics.
In 2010, those prisoners, who were taken to city hospitals and later died in it, made up the 46% of total dead prisoners.
Big part of prisoners, who died in city hospitals, did not have any particular diseases; in fact, their health conditions were particularly aggravated due to inadequate medical treatment. Naturally, early diagnostic and adequate treatment could avoid death in most cases. The Public Defender’s Report analyzes this problem in details.
We would like to declare again that the Public Defender appreciates the ongoing reforms in the penitentiary system though partial infrastructural improvement cannot resolve problems of medical service in custodies.
Scheduled and random monitoring of the Prevention and Monitoring Department of the Public Defender’s Office demonstrated that despite several projects for the prevention of tuberculosis in Georgian prisons, the problem increased instead solution. We hope active cooperation between the Ministry of Correction and Legal Aid and the Ministry of Labor, Health and Social Welfare for the improvement of the medical system in the penitentiary system and in particular for the fight against tuberculosis, will have real output – effective measures will be taken to resolve the abovementioned problem. The reports of the Public Defender always underscores that involvement of doctors should be more and more active in order to improve the situation.
Most prisoners died because of ischemic heart diseases in 2010. It does not mean this disease was reason of their deaths. The report clarifies that coexistence of similar diseases with some other new diseases, like tuberculosis, complicates and speeds up negative result.
Medical documents of the penitentiary system do not comply with the format of medical documents approved by the Minister of Labor, Healthcare and Social Welfare. Introduction of these documents dissociated the penitentiary system from the health ministry. Consequently, we cannot say the innovation is progressive.
Medical centers are not equipped properly. The monitoring showed that almost no clinics had even electro-cardiographs. First-aid medical tools and equipments were not found in any medical clinics expect medical clinic # 18.
We would like to stress out that according to the list of medical professions approved by the minister of healthcare a doctor of general profile does not exist in Georgia any longer. The penitentiary department stated they are not implementing the health reform in cooperation with the health ministry to train similar doctors.
Illegal medical activity is also serious problem. It is noteworthy that illegal medical activity is not a mistake but it is a crime according to the Georgian Law. The Public Defender’s Office largely discusses the ineffective mechanisms to detect and fight against the crime.
Another problem is ill-treatment of prisoners, late expertise and prolonged investigations. Similar problems are highlighted in several reports.
This is the short list of those problems which are urgent in the Georgian penitentiary system.
At the end, we would like to point out that when speaking about lack of positive tendencies in the Public Defender’s Report, we should remember the requirements of the law. The Public Defender’s Report is not a document, which aims to describe positive steps taken by any institution. Just the opposite, according to the law, “The annual report of the Public Defender shall list those public authorities, national or local, public officials and legal persons that systematically violate human rights and freedoms and who do not adopt the recommendations of the Public Defender concerning measures for the redress of the infringed rights” (Organic Law of Georgia about Public Defender of Georgia, Article 22, Part 2).