თომას ჰამარბერგი ქართულ მართლმსაჯულებაზე ანგარიშს ივლისში გამოაქვეყნებს
ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი თომას ჰამარბერგი ქართული მართლმსაჯულების შესახებ საკუთარ ანგარიშს ივლისში გამოაქვეყნებს.
როგორც ჰამარბერგმა 20 აპრილს გამართულ შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, ანგარიშში ახსენებს იმ გაჭიანურებულ საქმეებს, რომლებიც 2007 წლის ნოემბერსა და 2010 წლის გაზაფხულზე პოლიციელების მიერ ჩადენილ სამართალდარვევათა ფაქტების დროულ გამოძიებას ეხება.
„ანგარიშში ხაზს გავუსვამ აუცილებლობას, რომ მოსახლეობას აღარ შეექმნას შთაბეჭდილება ქვეყანაში შერჩევითი სამართლის არსებობის შესახებ. ვიზიტისას საკმაოდ ბევრი მასალა დამიგროვდა, რომელსაც გავაანალიზებ და ხელისუფლებისთვის რეკომენდაციებს ჩამოვაყალიბებ. მართლმსაჯულების სისტემაში არასრულწლოვანთა საქმეებთან მიმართებაში წინსვლა შეიმჩნევა, მაგრამ ჩემი მოვალეობაა, პრობლემებზე მოვახდინო რეაგირება“, - განაცხადა ჰამარბერგმა.
ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი საქართველოში მართლმსაჯულების წარმოების შესასწავლად თბილისს ოთხი დღით სტუმრობდა.
როგორც ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა განაცხადა, ხელისუფლების წარმომადგენლებმა იგი დაარწმუნეს, რომ მართლმსაჯულების სფეროში რამდენიმე პრობლემური საკითხის მოგვარებაზე მუშაობა დაიწყება.
ჰამარბერგმა პრესკონფერენციაზე იმ საკითხებზეც ისაუბრა, რასთან დაკავშირებითაც, მისი თქმით, პროგრესი შეიმჩნევა. ევროკომისარი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაარწმუნეს, რომ ძალიან მალე დაიწყება მუშაობა სისხლის სამართლის კოდექსზე, ასევე, გადაწყდება ის საკითხები, რომლებიც ზედმეტად მკაცრი სასჯელის ვადებს უკავშირდება.
„დამპირდნენ, რომ მხედველობაში იქნება მიღებული საკითხიც, რომელიც გამამართლებელი განაჩენების დაბალ პროცენტულ რაოდენობას შეეხება. ჩემი ინფორმაციით, ასეთი განაჩენების რაოდენობა 1 პროცენტზე ნაკლებია, რაც ძალიან დაბალი მაჩვენებელია“, - აღნიშნა ჰამარბერგმა.
მისივე თქმით, ეს არის ის პოზიტიური რეაგირება, რომელიც ხელისუფლებისგან მიიღო. საქართველოში მართლმსაჯულების წარმოების შესასწავლად თომას ჰამარბერგი თბილისს ოთხი დღით სტუმრობდა.

Thomas Hammarberg Will Publish Report on Georgian Penitentiary in July
The high commissioner of human rights of Council of Europe Thomas Hammarberg will publish the report on Georgian penitentiary in July.
As Hammarberg stated at the press conference held on April 20th, the report will refer to the protracted cases of investigations on the facts of violations of law committed by the law enforcement officials during the November of 2007 and spring of 2010.
Hammarberg states he will emphasize the necessity that people should not have an impression on the existence of selective justice. He states that he has many materials to analyze and form recommendations. “There is a progress made regarding the cases of juveniles in the penitentiary system, but my obligation is to react on the problems,” according to Hammarberg.
The High Commissioner of Human Rights of Council of Europe visited Tbilisi for four days to study the cases of penitentiary.
According to Hammarberg, the representatives of government assured him that they will start working on the various problematic issues in the system of penitentiary.
Hammarberg also talked about the issues which show the progress. The government representatives assured the high commissioner that very soon they will start working on the criminal code and will determine the issues related to very strict terms of sentences.
“I was promised that they would consider the issues which concern the low percentage of the verdicts of not guilty. According to my knowledge, the number of such verdicts is lower than 1 percent. This number is very low,” – stated Hammarberg.
According to him, this is the positive reaction received from the government. Thomas Hammarberg visited Tbilisi for four days for studying the penitentiary system.