„სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრის უფროსს უჩივის
„სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის რეგიონალური საკოორდინაციო ცენტრის უფროსს ლევან ახალაურს უჩივის. არასამთავრობო ორგანიზაცია ახალაურს საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვაში ადანაშაულებს და მისთვის დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრებას ითხოვს.
ორგანიზაციის წარმომადგენლის მარინე ზარდიაშვილის განცხადებით, მან სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრიდან მოითხოვა დოკუმენტი - ე.წ. „დასაქმებულთა სია“, რომლის საფუძველზეც რეგიონში ასობით სოციალურად დაუცველ ოჯახს საარსებო შემწეობა შეუწყდა.
„ამ დოკუმენტში 3 ათასზე მეტი ადამიანია შეყვანილი, თითქოს ისინი სოციალური დახმარების მიღების პარალელურად, სხვადასხვა ორგანიზაციებში მუშაობენ. მაგალითად, 77 წლის ქალის გასწვრივ ეწერა, რომ ის სატყეო სააგენტოში იურისტად მუშაობს; ასევე, 82 წლის ქალი სამაშველო სამსახურში ყოფილა დასაქმებული. ხუთშვილიან ოჯახს, რომელსაც უკიდურესად უჭირს და ბავშვებს ქატოს და სიმინდს აჭმევენ, დახმარება იმიტომ შეუწყვიტეს, რომ თითქოს ბავშვების დედა „ლაგოდეხავტოგზაში“ იყო დასაქმებული. ამ ადამიანებმა ვერ შეძლეს სააგენტოში ცნობების წარდგენა, რომ არსად არ მუშაობენ და მთელი ამ თვეების განმავლობაში დახმარებას ვერ იღებენ. ჩვენ გამოვითხოვეთ ეს სია და გვინდოდა ასეთ ოჯახებს დოკუმენტების მოწესრიგებაში დავხმარებოდით, მაგრამ სააგენტომ ეს დოკუმენტი არ მოგვაწოდა“, - განაცხადა მარინე ზარდიაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის მხარდაჭერით ახორციელებს პროექტს, რომელიც მიზნად, კახეთში სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ადამიანების ადვოკატირებას ისახავს.
არასამთავრობო ორგანიზაციის საჩივართან დაკავშირებით კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრის უფროსის ლევან ახალაურის კომენტარი ვერ მოიპოვა. ახალაური კახეთის საინფორმაციო ცენტრის სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს.

Center for Civil Activities Sues Head of the Kakheti Coordination Center of the Social Agency
Center for Civil Activities sues the head of the Kakheti regional coordination center of the Social Agency Levan Akhalauri. The non-governmental organization blames him in blocking the public information and requests disciplinary punishment for him.
Representative of the NGO, Marine Zardiashvili said she had requested the document – the list of the employed people – from the Kakheti office of the Social Agency; the list became basis to cease social allowance for hundreds of socially disabled families in the region.
“More than 3 thousand people are on the list; according to the document those people work in various organizations and simultaneously receive allowances. For example, 77-year-old woman works as a lawyer for the forest agency; 82-year-old woman is employed at the rescue service center. Extremely poor family with five children, who feed their children with corn and bran, lost their allowance because the mother was employed at the LagodekhAutoGas Company. These people could not provide the documents to the agency to prove that they are unemployed and they have not received the allowances for several months. We requested the list from the Agency and wanted to assist them in improving the document but the Agency did not send us the list,” said Marine Zardiashvili.
The Center for Civil Activities implements the project with the support of the East-West Management Institute which aims to advocate people below poverty level in Kakheti region.
The Information Center of Kakheti could not obtain the comments from Levan Akhalauri on the suit against the Agency. Akhalauri does not respond the phone-calls from the Information Center of Kakheti.