არასამთავრობო ორგანიზაციები თინა ქეიდენაუს ხელისუფლებაზე ზეწოლას სთხოვენ
არასამთავრობო ორგანიზაციები ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილეს ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში თინა ქეიდენაუს პეტიციით მიმართავენ.
პეტიციაში არასამთავრობოები ითხოვენ, რომ აშშ-მ გააძლიეროს ზეწოლა საქართველოს ხელისუფლებაზე, რათა საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაზე მოლაპარაკებები დაჩქარდეს და რეალური შედეგი მოიტანოს.
როგორც „ქართული აკადემიის“ წევრმა თემურ ნანეიშვილმა განაცხადა, საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების საკითხი ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ პირდაპირ დაისვა და დღეს თინა ქეიდენაუს ვიზიტით ხდება ამის პრაქტიკული განხორციელება.
„პეტიციაში ვთხოვთ მათ, გააძლიერონ ზეწოლა ხელისუფლებაზე, რათა ხელისუფლებამ ერთხელ მაინც წესიერად დაითვალოს რამდენი ამომრჩეველია საქართველოში და ჩაატაროს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები“, - განაცხადა ნანეიშვილმა.
პეტიციაში ჩამოყალიბებული მოთხოვნები მათ უკვე სახელმწიფო კანცელარიაში თინა ქეიდენაუსთვის გადასაცემად შეიტანეს. ამ წუთებში კი კანცელარიასთან არასამთავრობოების აქცია იმართება.
აქციაში 10-მდე არასამთავრობო ორგანიზაცია მონაწილეობს, მათ შორის „ქართული აკადემია“, „ყოფილი პოლიტპატიმრები – ადამიანის უფლებებისათვის“, ადვოკატთა ასოციაცია, „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“ და „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“.

NGOs Request Tina S. Kaidanow to Intensify Pressure on Government
NGOs address Tina S. Kaidanow, the Deputy Assistant Secretary of USA in the Bureau of European and Eurasian Affairs with the petition.
NGOs request the US to intensify pressure on the Georgian government in order to accelerate negotiations on the improvement of electoral environment and bring actual results.
As the member of Georgian Academy Temur Naneishvili stated, the issue of improving election environment was openly raised by the State Department and Tina Kaidanow’s visit today is its practical realization.
“We ask the US to intensify pressure on the Georgian government in order to determine the correct number of voters in Georgia and conduct free and just elections,” – stated Naneishvili.
The petition has already been submitted to the State Chancellery. The NGOs are currently holding a protest rally in front of the Chancellery.
About 10 NGOs took part in the protest rally, including Georgian Academy, Former Political Prisoners for Human Rights, Lawyers Association Solidarity to Illegal Prisoners and Article 42 of Constitution.