ლია მუხაშავრია თინა ბურჯალიანის კვალიფიკაციას უტევს
ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის“ ხელმძღვანელი, იურისტი ლია მუხაშავრია სანდრო გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებაზე ხელისუფლების დამოკიდებულებას აკრიტიკებს.
„ძალიან მინდა სერიოზულად შევუტიო თინა ბურჯალიანის კვალიფიკაციას.  მას შემდეგ, რაც საქართველომ ჰააგაში, მართლმსაჯულების საერთაშორიოს სასამართლოში წააგო, ბურჯალიანმა თავს უფლება არ უნდა მისცეს, მსგავსი კომენტარების კეთების, მით უფრო, რომ ის არის წაგებული სახელმწიფოს წარმომადგენელი და ვალდებულია, ზედმიწევნით ზუსტად წაიკითხოს ტექსტი, გააკეთოს ევროსასამართლოს გადაწყვეტილების კომენტარი და ყოველგვარი საკუთარი კომენტარისგან თავი შეიკავოს“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ მუხაშავრიამ იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილის, თინა ბურჯალიანის მიერ გავრცელებული განცხადების კომენტირებისას.
იურისტის განცხადებით, ევროსასამართლო გადაწყვეტილებაში პირდაპირ ამბობს, რომ გამოძიება ჩატარებულია არასრულყოფილად, რაც იმისა მიზეზი გახდა, რომ სტრასბურგმა აღიარა საქართველოს მთავრობის მხარეს სიცოცხლის უფლების დარღვევა.
მისი განმარტებით, სიცოცხლის უფლების დარღვევა სახელმწიფომ შეიძლება მოახდინოს ორგვარად - ერთია, რომ პირდაპირ დაარღვიოს ანუ მოკლას ადამიანი, და მეორე – სახელმწიფოს აკისრია პოზიტიური ვალდებულება, როდესაც თანამდებობის პირები ჩაიდენენ მკვლელობას, სრულყოფილად გამოიძიოს ის და დაადგინოს დამნაშავე და დასაჯოს.
„როდესაც ევროსასამართლო თავის გადაწყვეტილებაში ამბობს, რომ საქართველოს მთავრობამ არ გამოიძია სათანადოდ დანაშაული და ამით დაარღვია სიცოცხლის უფლება, ეს ყველა შემთხვევში ნიშნავს, რომ აღსდგეს დარღვეული უფლება, რაც გულისხმობს სრულყოფილ, ევროსტანდარტებით გათვალისწინებული გამოძიების ჩატარებას“, - აღნიშნა მან.
მუხაშავრიას განცხადებით, მას შემდეგ, რაც გამოვა გადაწყვეტილება, თუ მას სამი თვის განმავლობაში არც ერთი მხარე არ გაასაჩივრებს დიდი პალატეს წინაშე, გადაწყვეტილება შედის ძალაში და ევროსასამართლოს აღმასრულებელი ორგანო გამოცემს სპეციალურ სააღმსრულებლო დოკუმენტს, რომელშიც დეტალურად გაიწერება, რა კონკრეტული ქმედებები უნდა განახორციელოს მთავრობამ.
„ვიდრე ეს დოკუმენტი არ გამოწერილა და საქართველოს მთავრობას არ მიუღია, არც ერთი თანამდებობის პირი არ არის უფლებამოსილი, გააკეთოს რაიმე კომენტარი, რა დაევალათ მათ განსახორციელებლად და რა  - არა; ამასთან, საქართველოს მთავრობა ვალდებულია, საჯარო გახადოს და გამოაქვეყნოს ევროსასამართლოს გადაწყვეტილება ქართულ ენაზე და საზოგადოებას და დაზარალებულ პირებს ჩააბაროს ზედმიწევნით ზუსტი ანგარიში, რა გააკეთა ამ გადაწყვეტილების აღსასრულებლად“, - განაცხადა მუხაშავრიამ.
როგორც თინა ბურჯალიანმა გუშინ, სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე გაკეთებულ კომენტარში აღნიშნა, გადაწყვეტილებაში ევროსასამართლოს არ მიუთითებია, რომ საქართველოს სახელმწიფო ვალდებულია სანდრო გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით ხელახალი გამოძიება ჩაატაროს.

Head of the non-governmental organization Human Rights Priority, Lawyer Lia Mukhashavria criticized the government’s attitude to the verdict of the European Court on Sandro Girgvliani’s case.
“I do want to seriously condemn Tina Burjaliani’s qualification (deputy minister of justice). After Georgia lost trial in The Hague Court of International Justice, Burjaliani should not dare to make similar comments on any verdict; particularly when she represents the government which lost the recent trial too; she should attentively read the verdict before making comments on the ECHR Verdict without her personal comments on the fact,” Lia Mukhashavria told the Interpresnews.
She said the ECHR Verdict states that investigation was conducted incompletely which gave ground to the Strasbourg Court to recognize the violation of the right to life by the Georgian state.
The lawyer clarified that state can violate the right to life in two cases – to directly violate it and kill a person and second – the state is entitled to completely investigate and impose punishment on the governmental officials who violate the right to life.
“When the European Court states that Georgian government did not properly investigate the crime and breached the right to life, it means the right should be restored and a new investigation shall be carried out in accordance to European standards,” she said.
Mukhashavria said if the verdict is not appealed at the Grand Chamber within three months after its delivery, it will be put in force and the executive body of the European Court will release a special execution document which will prescribe concrete measures that should be taken by the government of Georgia.
“Before this document is not released and the government of Georgia has not received it, governmental officials cannot make comments on the verdict. In addition, the government of Georgia is entitled to publish the ECHR Verdict in Georgian language and prepare accurate report what was done for the execution of the verdict for the society and the victims,” said Lia Mukhashavria.
Tina Burjaliani commented on the ECHR Verdict yesterday and said the European Court has not instructed the Georgian state to conduct new investigation on Girgvliani’s case in its resolution part.