28 აპრილს სამუშაო ადგილებზე დაღუპულთა და დაშავებულთა ხსოვნის საერთაშორისო დღე აღინიშნება. სტატისტიკური მონაცემებით, 2010 წლიდან დღემდე სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას 81 ადამიანი დაიღუპა. დასაქმებულების დაშავების შემთხვევაში შრომის კოდექსით მათი უფლებები დაცული არ არის, სამუშაო პროცესში გარდაცვალების შემთხვევაში კი კანონი არანაირ რეაბილიტაციას არ ითვალისწინებს.
შრომის კოდექსით გათვალისწინებულია მხოლოდ დაშავებული ადამიანების რეაბილიტაცია. ისიც იმ შემთხვევაში, თუ თავად დამქირავებელი საკუთარი გამოკვლევით დაადგენს, რომ დამნაშავე თვითონ არის. დამქირავებლის მიერ საკუთარი თავის გამტყუნების პრეცენდენტი კი, როგორც პროფკავშირებში ამბობენ, ჯერ არ ყოფილა. სასამართლოსთვის მიმართვის შემთხვევაში, დაშავებულმა შესაძლოა რაღაც თანხა მიიღოს, მაგრამ თუ პირი სამუშაო პროცესში გარდაიცვალა, რადგან გარდაცვლილის რეაბილიტაცია შეუძლებელია, შრომის კოდექსი არანაირ კომპენსაციას არ ითვალისწინებს.
ობიექტებზე უსაფრთხოების წესების დაცვა 2006 წლამდე შრომის დაცვის ინსპექციას ევალა, მაგრამ მას შემდეგ, რაც შრომის კოდექსში ცვლილებები შევიდა, აღნიშნული სამსახური გაუქმდა.
უსაფრთხოების წესების დარღვევით მიმდინარე მშენებლობამ, 2007 წელს გურჯაანში, სამი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა. ბიზნესმენ ზურაბ ფერიშვილის დავალებით, მისივე საცხოვრებელი სახლის ეზოში მუშები ღვინის მარანს აშენებდნენ. საძირკველის გაჭრისას სახლის კედელი ჩამოინგრა. ნანგრევების ქვეშ ოთხი ადამიანი მოჰყვა. თამაზ ყავალაშვილი, ვასიკო აბესაძე და არასრულწლოვანი იმედა სისაური დაიღუპნენ, ერთი გადარჩა.
ფერიშვილის მეზობელი ნინო აბესაძე, რომლის სახლის კედელიც ჩამოინგრა, ამბობს, რომ უკანონო მშნებლობის შეწყვეტისა და მოსალოდნელი საფრთხის შესახებ, მათ ზურაბ ფერიშვილი რამდენჯერმე გააფრთხილეს, თუმცა, უშედეგოდ.
სამუშაოების წარმოებისას უსაფრთხოების წესების დარღვევის ფაქტზე, რამაც ადამიანების სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია, შს გურჯაანის სამმართველოში სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა, მაგრამ გამოძიება უსასრულოდ გაგრძელდა.
„რაც შეეხება უკანონო მშენებლობაზე არასრულწლოვანის მუშაობას, ამაზე სისხლის სამართლის კოდექსი სანქციას არ აწესებს“, -  ამბობს გურჯაანის რაიონული პროკურორის მოადგილე ზურაბ ბიკაშვილი.
იურისტის განმარტებით, ფიზიკური პირის შრომითი ქმედუნარიანობა 16 წლის ასაკიდან წარმოიშობა, თუმცა, აკრძალულია არასრულწლოვანის დასაქმება ისეთ მძიმე სამუშაოზე, რომელიც ზიანს აყენებს მის გონებრივ და ფიზიკურ განვითარებას.
„ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობაზე რომ აღარაფერი ვთქვათ, დამქირავებლის მიერ უხეშად იყო დარღვეული შრომის კანონთა კოდექსი, მიუხედავად იმისა, რომ შრომითი ურთიერთობა არაოფიციალური იყო. არ შეიძლება არასრულწლოვანის დასაქმება მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოების შესასრულებლად, თუნდაც კანონიერი წარმომადგენლის თანხმობის არსებობის შემთხვევაში. შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული სხვა საკითხები, რომლებსაც არ აწესრიგებს შრომის კანონთა კოდექსი ან სხვა სპეციალური კანონი, რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის ნორმებით, რომლის თანახმადაც გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს, თუ ისინი დაზარალებულებად არიან ცნობილნი, უფლება აქვთ დაიწყონ სამოქალაქო დავა და მოითხოვონ ზიანის ანაზღაურება,“ - აღნიშნავს ადვოკატი ლია ხუროშვილი.
გარდაცვლილის ახლობლებმა არ იჩივლეს. მშენებარე ობიექტის მეპატრონე ზურაბ ფერიშვილმა მათ ფინანსური დახმარება გაუწია.
კიდევ ერთი შემთხვევა მიმდინარე წლის 20 თებერვალს, ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ვარდისუბანში მოხდა. თოვლისგან გაწყვეტილი ელექტროგადამცემი ხაზების გადაბმის დროს, მოულოდნელად ელექტროენერგია ჩაირთო, რამაც 2 ადამიანი იმსხვერპლა. 40 ნიკოლოზ არევაძე და 29 წლის ავთანდილ ყოჩიაშვილი ადგილზე დაიღუპნენ.
„თოვლმა მთავარი ძაბვის სადენი გაწყვიტა. უბნიდან დაურეკეს მონტიორებს. საღამოს ჩამოვიდნენ, ნახეს და დახმარება გვთხოვეს. რამდენიმე კაცი წავიდა დასახმარებლად. მონტიორი ზემოთ ბოძზე იყო ასული და ესენი ქვემოდან უჭიმავდნენ მავთულს. უცებ ელექტროენერგია ჩაირთო. მონტიორი ბოძზევე დაიწვა. დამხმარეებიდან დენმა ორს დაარტყა, ერთი ადგილზევე დაიღუპა, ერთი გადარჩა. ასეთი შემთხვევა სოფელში ადრეც მოხდა“, - ამბობს ვარდისუბნის მკვიდრი ვალერი ხარაიშვილი.
მომხდარ ფაქტზე გამოძიება ლაგოდეხის პოლიციაში მიმდინარეობს. სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 240-ე მუხლის მე-3 ნაწილით არის აღძრული, რაც ელექტროობიექტზე უსაფრთხოების წესების დარღვევას ითვალისწინებს, რამაც ორი ან მეტი ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია. დანაშაული 6-დან 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს
გარდაცვლილი ნიკოლოზ არევაძის ოჯახის წევრები კახეთის საოლქო პროკურატურას დამნაშავეების მფარველობაში ადანაშაულებენ. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს გარდაცვლილი მონტიორის მეუღლემ ნინო არევაძემ განუცხადა, პროკურატურისთვის იმ ადამიანის ვინაობა, რომლის ქმედებამაც ორი ადამიანი იმსხვერპლა ცნობილია, მაგრამ მისი პასუხისგებაში მიცემა არ ხდება.
გარდაცვლილის ოჯახის წევრების თქმით, „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ ლაგოდეხის სერვის - ცენტრის მენეჯერი ბესიკ კობერიძე საოლქო პროკურორის პირველი მოადგილის ვაჟა მაღრაძის ცოლის ძმაა და საქმის გამოძიების გაჭიანურება ამ მიზეზით ხდება. ამ საკითხზე კახეთის საოლქო პროკურატურაში კომენტარს არ აკეთებენ.

April 28 is the International Commemoration Day for Dead and Injured in working place. According to statistical data, 81 people have died during their work since 2010. The rights of the employees are not protected by the Georgian Labor Code if they are injured during the labor incidents; if they die on the working place, the Law does not envisage any rehabilitation.
The Labor Code guarantees rehabilitation of only injured people only if the employer finds out that the employee was not guilty in the incident. The representatives of the Trade Union said the employers plead guilty in the incidents only in very few cases. If the victim appeals to the Court, s/he might get compensation but if the person dies during the work, the Labor Code does not envisage any compensation as it is impossible to compensate the victim.
The Labor Inspection was entitled to monitor security norms at the working places before 2006. But after the amendments were introduced to the Code, the inspection was abolished.
In 2007, three people died during the ongoing construction because of the breaching security norms. The workers were building marani (building to store wine) in the yard of businessman Zurab Perishvili’s house. When cutting the basement, the wall pulled down and four people were caught under ruins. Tamaz Kavlashvili, Vasiko Abesadze and underage Imeda Sisuair died, one victim survived.
Perishvilis’ neighbor Nino Abesadze said they had warned Zurab Perishvili about the danger of pulling down the wall several times but in vain.
Gurjaani district police department started investigation on the violation of security norms during the construction but the investigation was endlessly prolonged.
“As for employment of the underage child on the illegal construction, the Criminal Code does not envisage any sanction for the crime,” said Gurjaani district deputy prosecutor Zurab Bikashvili.
The lawyer said a person is capable to work physically from the age of 16; though underage person cannot be employed at a hard work which can damage his physical or mental development.
“In this concrete case, not to speak about criminal liability of the employer, he blatantly breached the Labor Code regardless the fact that no contracts were signed between the employer and employees. An underage person cannot be employed at the dangerous and hard work without the permission of his/her authoritative representative. Other issues related with the labor cooperation, which are regulated by the Labor Code or other special law, are regulated by the Civil Code of Georgia which states that family members of the dead worker, if they are recognized as victims by the court, shall file civil complaint and request compensation of the damage,” said the Lawyer Lia Khuroshvili.
The relatives of the dead worker did not sue the employer. Zurab Perishvili financially assisted them.
Another accident occurred on February 20, 2011 in Vardisubani village in Lagodekhi district. When mending the detached electricity wires the electricity supply was suddenly renewed and two persons died on the place – 40-year-old Nikoloz Arevadze and 29-year-old Avtandil Kochiashvili.
“The snow detached wires for the main electricity framework. The residents of this district called the electricity fitters. They arrived here in the evening and asked our help in mending the wire. Several men went to help them. The fitter was on the post when the electricity-supply was resumed and he burnt immediately. Two local people, who assisted the fitter, received electrical shocks; one of them died but the second survived. A similar accident has occurred in the village before,” said local resident Valeri Kharaishvili.
Lagodekhi district police started investigation on the accident under Article 240 Part III of Criminal Code of Georgia which envisages punishment for the breached security norms at an electricity unit which resulted into the death of two or more people. The crime is punishable by imprisonment from 6 to 10 years.
Family members of the dead Nikoloz Arevadze blame the Kakheti regional prosecutor’s office in the protection of the criminals. Widow of the fitter Nino Arevadze told the Information Center of Kakheti that she knows the name of the person whose activity caused the death of two people; however the person is not punished.
According to the family members, the manager of the Lagodekhi district service center of the Kakheti Electricity Distribution Company Besik Koberidze is brother-in-law of deputy prosecutor Vazha Maghradze and the investigation is prolonged for that reason. Kakheti regional prosecutor’s office does not comment on the accusation.