პენსიონერები პენსიის გარეშე
კახეთში 500-ზე მეტმა პენსიონერმა მარტისა და აპრილის თვეების პენსია ვერ მიიღო. სოციალური დახმარების გარეშე დარჩა 100-მდე ოჯახი. შემოსავლების სამსახურმა პენსიონერებს და სოციალურად დაუცველ ოჯახებს ანგარიშზე დარიცხული თანხა ავტომატურად ჩამოაჭრა და ბიუჯეტში გადარიცხა.
„ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთ ლიდერს დავით საგანელიძეს მიაჩნია, რომ საგადასახადო ორგანოებს, პენსიებზე ე. წ. ინკასოს დადება და თანხის მოხსნა უნდა აეკრძალოთ. პარტია საგადასახადო კოდექსში შესაბამისი ცვლილებების შეტანას ითხოვს.
77 წლის ანზორ ნოზაძე პენსიონერ მეუღლესთან ერთად სიღნაღის რაიონის დაბა წნორში ცხოვრობს. მისი თქმით, 1999 წელს საკუთარი ავტომანქანით ტვირთის გადაზიდვას ახდენდა, რის გამოც ინდ მეწარმის საბუთი აიღო. „სანამ მანქანა მყავდა, გადასახადს ვიხდიდი. 2000 წელს მანქანა გავყიდე და ინდ.მეწარმის საბუთიც უკან ჩავაბარე. თურმე დავალიანება დამარიცხეს და შემდეგ მისი გადაუხდელობის მიზეზით, საურავიც დამაკისრეს. 10 წლის განმავლობაში არაფერი ვიცოდი. ცოტა ხნის წინ პენსია აღარ მომცეს. ვიკითხე და მითხრეს, სახელმწიფოს მიმართ 6 400 ლარი გაქვს დავალიანება და პენსიას ინკასო ადევსო. პენსია ვერც ჩემმა მეუღლემ აიღო, არადა ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი პენსიაა“, - ამბობს ანზორ ნოზაძე.
შემოსავლების სამსახურმა ინკასო გურჯაანში მცხოვრები მთივლიშვილების ექვსშვილიანი ოჯახის სოციალურ დახმარებასაც დაადო. „ბანკში ფული უნდა ამეღო და ვერ ავიღე. მითხრეს, საგადასახადო სამსახურის მიერ ინკასო ადევსო. 6 შვილი მყავს. ამჟამად შვილიშვილებიც ჩემთან არიან. ჩვენი ოჯახის ერთადერთი შემოსავალი საარსებო შემწეობაა. პურის ფულიც არ გვაქვს“, - აღნიშნა ექვსი შვილის დედამ.
მისივე თქმით, 2007 წელს მეზობლის ეზოში თონე ჩადგა, პურს აცხობდა, ყიდდა და თავს ირჩენდა, რა დროსაც სალარო აპარატის უქონლობის გამო საგადასახადო ინსპექციამ დააჯარიმა. „ოთხი წლის განმავლობაში არავის მოუკითხებია“, - ამბობს მრავალშვილიანი დედა.
ამ ფაქტებზე ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, შემოსავლების სამსახურმა განმარტა, რომ პენსიონერებსაც და სოციალურად დაუცველ ოჯახებსაც ინკასო მოუხსნეს, თუმცა, თავად პენსიონერები და სოციალურად დაუცველი ოჯახების წევრების თქმით, ინკასოს მოხსნამდე შემოსავლების სამსახურმა მარტისა და აპრილის თვეების პენსია და საარსებო შემწეობა ბიუჯეტში გადარიცხა.
ამ თემაზე „ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა დავით საგანელიძემ პრესკონფერენცია გამართა.
„გასულ კვირას „ლიბერთი ბანკის“ მიერ მასობრივად ხდებოდა საგადასახადო დავალიანების უზრუნველსაყოფად პენსიებიდან ინკასოთი თანხების მოხსნა. აღნიშნულ ქმედებას საფუძვლად ედო „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“,  რომლის 35-ე თავის 238-ე და 243-ე  მუხლების მიხედვითაც, ყველა სახის ანგარიშიდან გარდა საანაბრო (ვადიანი) ანგარიშისა ნებადართულია ინკასოთი თანხის მოხსნა. ამ ოპერაციის შედეგად ერთადერთი შემოსავლის წყაროს გარეშე,   ხშირ შემთხვევაში წლის ბოლომდე, რჩება ასობით პენსიონერი. მართალია, წინა კვირას კახეთში 533 პენსიონერზე აღნიშნული ოპერაცია გაუქმდა, მაგრამ ჯერჯერობით როგორც კახეთში, ასევე  საქართველოს დანარჩენ რეგიონებში,  პენსიონერებს კიდევ ემუქრებათ პენსიის გარეშე დარჩენა“, - განაცხადა საგანელიძემ.
პრესკონფერენციას სიღნაღის რაიონის სოფელ მაღაროს მკვიდრი, პენსიონერი ჟორა ჯებირაშვილიც ესწრებოდა. მან აღნიშნა, რომ სალარო აპარატის უქონლობის გამო იგი ჯერ 500 ლარით, შემდეგ კი 5 ათასი ლარით დააჯარიმეს. მისივე თქმით, მას დავალიანების დაფარვის საშუალება არ ჰქონდა, რადგან მის მაღაზიაში დღეში მხოლოდ 60 ლარის ბრუნვა იყო. 5 500 ლარის დავალიანების გამო კი, პენსიასთან ერთად, მისი მიწის ნაკვეთიც დაყადაღებულია და სააღსრულებოს აქვს გასაყიდად გადაცემული

Retired People Without Pension
More than 500 retired people could not receive their pensions in March and April. About 100 families remained without social allowances too. The Revenue Department automatically cut off the money from the pensions of the retired people and allowances of socially disabled families and transferred it to the budget. A leader of the political party the New Rights Davit Saganelidze thinks the tax institutions shall not be authorized to impose encashment on pensions and allowances and cut off sums from them. The political party requests introduction of amendments to the Tax Code.
77-year-old Anzor Nozadze lives in a small town of Tsnori in Sighnaghi district together with his retired wife. He said he was transporting cargo by his own car in 1999 and took a certificate of the individual entrepreneur for the purpose. “While I had the car I paid the tax as an entrepreneur but in 2000 I sold the car and returned my certificate back. However, they have accumulated tax arrears on me and imposed fine for not having paid the taxes. I did not know about it for 10 years. Short time ago, they refused to give my pension and I inquired the reason – they said I have debt of 6 4000 GEL to the state budget and encashment was imposed on my pension. Neither my wife received pension; it was our only income,” said Anzor Nozadze.
The Revenue Department imposed the encashment on the social allowance of the Mtivlishvilis’ large family in Gurjaani who have six children. “I could not get allowance at the bank. They said the Tax Department imposed encashment on it. I have 6 children. At the moment my grandchildren live with me too. The only income for our family was that allowance. We cannot buy even wheat flour now,” said the mother of six children.
In 2007 she made a Georgian bakery in her neighbor’s yard, baked bread tere and then sold them to earn money. The Tax Inspection fined her for not having cash-machine. “Nobody requested me to pay the fine for four years,” said the mother of six children.
After the information was spread on similar facts, the Revenue Department clarified that encashment was removed from pensioners and socially disabled families. However, the retired people and socially disabled families said the Revenue Department had already transferred their pensions and allowances for March and April to the state budget before the encashment was canceled
Davit Saganelidze from the New Rights held a press-conference on this problem.
“Last week, sums from the pensions and allowances were massively transferred to the state budget from the Liberty Bank to cover the tax arrears. The procedures were carried out according to the Article 238 and 243 of the Chapter 35 of the Georgian Tax Code which allows the tax department to cut off sums from all accounts except deposits. As a result of this operation, several hundred pensioners will remain without their only income throughout the year. Although, similar operation was canceled for 533 pensioners in Kakheti region, the retired people still face the danger of remaining without pensions in Kakheti and other regions of Georgia,” said Saganelidze.
Resident of Magharo village in Sighnaghi district Jora Jebirashvili also attended the press-conference. He said he was initially fined with 500 GEL and then with 5 000 GEL for not having cash-machine as an entrepreneur. He said he could not pay the tax because daily turnover in his shop was only 60 GEL. Because of the accumulated 5 500 GEL, his plot of land and pension are sequestered by the Tax Inspection; the plot is assigned to the execution bureau to sell at the auction.