წოდება აახიეს, სცემეს და სამსახური დაატოვებინეს
თავდაცვის სამინისტროს სახმელეთო ჯარების მეოთხე ქვეითი ბრიგადის სატრანსპორტო ასეულის მძიმე აღჭურვილობის ყოფილ მეთაურს, ბადრი ხითარიშვილს, როგორც „ჩამშვებს“, გენშტაბში „საქმე გაურჩიეს“; მეოთხე ქვეითი ბრიგადის ნიშანი, ოფიცრის წოდება ფორმიდან აახიეს, შემდეგ სცემეს და შეიარაღებული ძალებიდან დაითხოვეს.
ამ ფაქტის შესახებ თავად ბადრი ხითარიშვილისგან შევიტყვეთ. გენშტაბში მომხდარ ინციდენტს თავდაცვის სამინისტრო „ობიექტივი.ნეტ“-თან საუბრისას უარყოფს.
ქართველი ოფიცრის სარჩელი, შეიარაღებულ ძალებში დაბრუნების მოთხოვნით, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ, თინათინ შავერდაშვილმა განიხილა და არ დააკმაყოფილა. ხითარიშვილის საჩივარს ახლა სააპელაციო სასამართლო განიხილავს. პარალელურად, მისი გათავისუფლების კანონიერების საქმეს სწავლობს სახალხო დამცველის ოფისი.
ამ საქმესთან დაკავშირებით შევხვდით და ვესაუბრეთ თავად ბადრი ხითარიშვილს; მისი უფლებების დამცველ ადვოკატს, მაკა ჩეჩელაშვილს; სახალხო დამცველის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელს, ნინო ერემაშვილს; ასოციაცია „სამართალი და თავისუფლებას“ დირექტორს, ირაკლი სესიაშვილს და თავდაცვის სამინისტროს საზოგადოებრივ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსს, სალომე მახარაძეს.
ბადრი ხითარიშვილი შეიარაღებულ ძალებში 1997 წლიდან მსახურობდა. მონაწილეობა მიღებული აქვს 2008 წლის აგვისტოს ცნობილ მოვლენებში, მანამდე, 2004 წელს შიდა ქართლში და 2001 წელს კოდორის ხეობაში მომხდარ სამხედრო ოპერაციებში. 2010 წლის აპრილში, გათავისუფლებამდე ექვსი თვით ადრე ხითარიშვილმა შეიარაღებულ ძალებში უმწიკვლო სამსახურისთვის ორდენი მიიღო. მომდევნო თვეში საყვედურები გამოუცხადეს, ოქტომბერში ფაქტობრივად დაითხოვეს, ხოლო 18 დეკემბერს, თავდაცვის მინისტრის, ბაჩო ახალაიას მიერ ხელმოწერილი ბრძანების საფუძველზე შეიარაღებული ძალებიდან ოფიციალურად გაათავისუფლეს.
2011 წლის 22 მარტს, მოსამართლე თინათინ შავერდაშვილის მიერ, „საქართველოს სახელით“ გამოტანილ გადაწყვეტილების აღწერილობით ნაწილში წერია:
„მოსარჩელეს მიაჩნია, რომ მისი შეიარაღებული ძალებიდან დათხოვნა მოხდა უკანონოდ და გათავისუფლებამდე მას მიაყენეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა“. თავდაცვის სამინისტრომ, რომელსაც სასამართლოზე გიორგი ცაბაძე წარმოადგენდა, ხითარიშვილის შეიარაღებული ძალებიდან დათხოვნა ასე ახსნა - „სახელშეკრულებო და კანონისმიერი ვალდებულებებიდან გამომდინარე, დაარღვია ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებები, რის გამოც დათხოვნილ იქნა საქართველოს შეიარაღებული ძალებიდან“.
აი, როგორ აღწერს თავად ბადრი ხითარიშვილი შეიარაღებული ძალებიდან დათხოვნის ამბავს: „ყველაფერი პირადი დაინტერესების საფუძველზე მოხდა - 2005 წელს მესამე ქვეითი ბრიგადის 32-ე ბატალიონში ვმუშაობდი, ერაყში წასასწვლელად ვემზადებოდით, სპეციალურ წვრთნებს გავდიოდით, მაგრამ მოხდა ისე, რომ ბატალიონის მეთაურად დავით შველიძე დანიშნეს, რომელმაც 60-მდე კაცი სამსახურიდან გაგვათავისუფლა. პირად საქმეში „სამსახურებრივი შეუსაბამობა“ ჩაგვიწერეს, რომ ვითომ დაკისრებულ მოვალეობას არ ვასრულებდით. გათავისუფლებამდე პირადად მე არანაირი საყვედური და დარღვევა არ მქონია. თან, გათავისუფლების მომენტში შვებულებაში ვიყავი.
გათავისუფლებული ხალხის ერთი ნაწილი შეიარაღებული ძალებიდან საერთოდ წავიდა, ხოლო ზოგმა სასამართლოთი აღვიდგინეთ თავი - მხარეებს შორის მორიგება მოხდა და ასე დავბრუნდი შეიარაღებულ ძალებში, რის შემდეგაც 3 წელი მეოთხე ქვეით ბრიგადაში ვიმსახურე. ამასობაში დავით შველიძემ სხვადასხა თანამდებობები მოიარა და ერთ მშვენიერ დღეს მეოთხე ქვეითი ბრიგადის მეთაურად მოვიდა“.
ბადრი ხითარიშვილი ყოფილ მეთაურთან შეხვედრას ასე აღწერს: „5 000 კაცის წინაშე მეუბნება: „მე შენ გაგაფუჭე სამსახურიდან. შენ არა ხარ ის ოფიცერი, ვინც ჩემს გვერდით უნდა იმსახუროს! როგორ აღიდგინე თავიო?!“ ამგვარ შეხვედრას მოჰყვა ყოველდღიური დამცირება. 2005 წელს დაშვებული „შეცდომა“ გამოასწორა და საყვედურები გამომიცხადა, ხელფასის დაქვითითურთ, რომ ასე ვთქვათ, კანონიერად მომხდარიყო ჩემი „გაფუჭება“. ხელფასი 60%-მდე რომ დამიყვანა, რაც თითქმის სამი თვე გაგრძელდა, ამასობაში სამსახურიდან გამათავისუფლეს“.
ბადრი ხითარიშვილს წერილობითი საყვედურები არ გაუსაჩივრებია. ამბობს, რომ ამგვარი ნაბიჯის გადადგმა შეიარაღებული ძალების დატოვების ტოლფასი იქნებოდა და ამიტომ, თავი შეიკავა, მაგრამ, მისივე განმარტებით, როცა დავით შველიძე ყოველგვარ ზღვარს გასცდა, ხითარიშვილმა გენინსპექციას განცხადებით მიმართა.
ასოციაცია „სამართალი და თავისუფლება“ ათეულ წელზე მეტია, წვევამდელებისა და სამხედრო მოსამსახურეების უფლებებს იცავს. მისი დირექტორი, ირაკლი სესიაშვილი ჩვენს კითხვაზე - რამდენად მართებულია მთელი ბრიგადის წინაშე მეთაურის ოფიცრისადმი ამგვარი დამოკიდებულება, პასუხობს: „საქმე გვაქვს შეიარაღებულ ძალებში არასაწესდებო და არაეთიკურ დამოკიდებულებასთან, რადგან სამხედრო მოსამსახურისთვის ყველაზე მთავარია სამხედრო მოსამსახურის ღირსება. მეთაური ქვეშევრდომს ღირსების შემლახავად როცა ექცევა, იგი უპირველესად შეურაცხყოფას აყენებს ზოგადად სამხედრო სამსახურს, საკუთარ ღირსებას და იმ მოსამსახურეს, რომელსაც ასეთი სახით მიმართავს. ეს ყველაფერი რეგულირდება შინაგანაწესით, სადისციპლინო წესებით და ამ შემთხვევაში საქმე გვაქვს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევასთან“.
სესიაშვილის აზრით, შეიარაღებულ ძალებში არ არის სათანადო კულტურა და პატივისცემა სამხედრო სამსახურისადმი, რაც გადამდებია, რადგან, როცა ამ რანგის მეთაური ასე იქცევა, თავისთავად, სხვა სამხედრო მეთაურებსაც იგივე უნარ-ჩვევები უმუშავდებათ და ისევე არასწორად და არაეთიკურად მიმართავენ საკუთარ ქვეშევრდომებს: „ესაა პირამიდული სისტემა. ამიტომ, ძალიან ბევრი რამეა დამოკიდებული მეთაურზე. ის უნდა იყოს სამაგალითო და სწორედ დღეს ჩვენ გვაქვს პრობლემა იმასთან, რომ ვერტიკალი არ სცემს პატივს სამხედრო სამსახურს, სამხედრო ღირსებას და ვერ ხვდება იმას, თუ რა დიდი მნიშვნელობა აქვს ამ შემთხვევაში მოქმედებას თავიანთი ქვეშევრდომების მიმართ“.
ბადრი ხითარიშილმა გენინსპექციაში განცხადება 2010 წლის 13 ოქტომბერს დაწერა, რასაც მოჰყვა მასალის დასაწყისში ხსენებული ინციდენტი: „იმავე დღეს ბრიგადის მეთაურმა ღამის ათ საათზე დამირეკა. ამ დროს აეროპორტში ვიყავი დავალებაზე. ჩამომაკითხა, მანქანაში ჩამისვა და სამინისტროში წამიყვანა. გზაში ვიკამათეთ, მეუბნებოდა: როგორ თუ ჩამიშვი და გენინსპექციაში მიჩივლე?! რაღაც რომ იყოს, არ გაგახარებ, არ გაცოცხლებ! სადაც არ უნდა იყო, იქ მოგძებნი და მოგთხრიო. ამაზე მივუგე - მე ჩემი სიმართლე ვთქვი, რისი გამეორებაც ყველგან თამამად შემიძლია-მეთქი.
გენშტაბში ვიცე-პოლკოვნიკ გიგი კალანდაძესთან მიმიყვანა. ამ დროს ღამის 11 საათი იქნებოდა. ბრიგადის მეთაურმა შეურაცხყოფა გააგრძელა: „შენ ის კაცი არა ხარ, რომელმაც მეოთხე ბრიგადაში უნდა იმსახროს! არაკაცი, ჩამშვები ხარ!“ გენშტაბის უფროსის მოადგილემ, კალანდაძემ მეოთხე ქვეითი ბრიგადის ნიშანი და ოფიცრის წოდება ამახია. წადი, თავისუფალი ხარო - მითხრეს და წამოვედი“.
ხითარიშვილის თქმით, გენშტაბიდან ნახევარი საათის გამოსული იყო, როცა ბრიგადის მეთაურმა, დავით შველიძემ დამტკბარი ტონით დაურეკა - „ბადრი, ძმაო, ყველაფერი მოგვარდა, წამოდი ნაწილში ავიდეთ“.
ურთიერთობაში ასეთ უეცარ ცვლილებას ხითარიშვილი იმით ხსნის, რომ შენობა აღელვებულმა დატოვა. ამასთან, ბრიგადის მეთაურს ნაწილიდან უდროო დროს, მუქარის თანხლებით ჰყავდა წაყვანილი და ოფიცერს რომ რაიმე შემთხვეოდა, პასუხს ბრიგადის მეთაურს მოსთხოვდნენ. ხითარიშვილმა შველიძეს ნაწილში გაყოლაზე უარი უთხრა.
გენშტაბის უფროსის მოადგილის მიერ, ბრიგადის ნიშნისა და ოფიცრის წოდების ჩამორთმევი ფაქტს ირაკლი სესიაშვილი უკანონოდ აფასებს და ამბობს, რომ სამხედრო წოდების ჩამორთმევის უფლება მხოლოდ სასამართლოს აქვს.
ბადრი ხითარიშვილის თქმით, წოდების უკანონოდ ჩამორთმევას, მეორე დღეს მისი ფიზიკური შეურაცხყოფა მოჰყვა: „14 ოქტომბერს დილით დამირეკეს, სამხედრო ნაწილში დამიბარეს, სადაც სამანდატო კომისია დამხვდა შეკრებილი. დასვენების დღე იყო - სვეტიცხოვლობა. კომისიის სხდომა დაუგეგმავად ჩაატარეს. იქ სამხედრო პოლიციის წარმომადგენელიც უნდა ყოფილიყო, რომელიც არავის გამოუძახებია. სამანდატო კომისიის სხდომა ქუჩური გარჩევით დაიწყო. ბრიგადის  მეთაურმა ჯერ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენა - „ბიჭო, მე შენ ხომ გაგაფუჭე?! სამსახურიდან მოგხსენი და შენ როგორ აღიდგინე თავი?!“ თან დროდადრო ქუჩაში, საქმის გასარჩევად მეპატიჟებოდა - გავიდეთ ქუჩაში და „ვიბაზროთო“.
ბრიგადის მეთაურმა კომისიის წევრების თანდასწრებით მირტყა, „ჩამშვები“ მეძახა. მას მივუგე, რომ კანონისა და წესდების მიხედვით ვიქცეოდი, რასაც თავად არღვევდა. სხვების თანდასწრებით სიმართლე რომ ვუთხარი, ვერ აიტანა და გადაირია. გარეთ რომ გამოვედით, ჩემთან ორი პიროვნება მოვიდა - კაპიტანი ცერცვაძე და სატანკო ბატალიონის მეთაური ხურციძე. როგორ თუ შენ ბრიგადის მეთაურს ამდენი გაუბედეო და ჩხუბი დამიწყეს; ისინი მირტყამდნენ, მე ხელი არ გამინძრევია.
უზრუნველყოფის ბატალიონის მეთაურმა კაბინეტში ამიყვანა, დასისხლიანებული სახე წყლით მოვიწმინდე, შემდეგ სახეზე ცივი ტილოები დამადეს, რომ არ შეშუპებულიყო. ბრიგადის მეთაურმა ბატალიონის მეთაურს დაავალა, სასწრაფოდ გავეძევებინეთ ნაწილიდან მე და მეორე ოფიცერი, რომელსაც ასევე უსამართლოდ მოექცნენ. ტვინის შერყევით საავადმყოფოში მოვხვდი, სადაც დაინტერესდნენ, ეს როგორ დამემართა. ვუთხარი, რომ სამხედრო ნაწილში ინციდენტი მოხდა-მეთქი. ეს ამბავი სამხედრო პოლიციას გადასცეს. ჩვეულებრივად დაიწყო მოკვლევა, მაგრამ შემდეგ ვაზიანის განყოფილებაში დამიბარეს და მითხრეს: დაანებე თავი ამ მიწოლას, სასამართლოებს, მაინც არაფერი გამოვა, ჩვენ დაგეხმარებითო.
ბადრი ხითარიშვილი ამბობს, რომ მას არავინ დახმარებია. მომხდარიდან ერთი თვის შემდეგ სახალხო დამცველის ოფისს მიმართა დახმარებისთვის.
სახალხო დამცველის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსის, ნინო ერემაშვილის განმარტებით, ხითარიშვილის თხოვნის საფუძველზე თავდაცვის სამინისტროს წერილობით მიმართეს და სთხოვეს გათავისუფლების ბრძანების ასლის გადმოცემა და გათავისუფლების საფუძვლის განმარტება.
„სამინისტროდან პასუხი არ მიგვიღია. ამდენად, ოფიციალური ინფორმაცია ვერ მოვიპოვეთ. სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშის ბოლო თავში თუ ჩაიხედავთ, ნახავთ ამ უწყებასთან კომუნიკაცია როგორი გართულებულია. მარტის მეორე ნახევარში ბადრი ხითარიშვილი ჩვენთან მოსული იყო. რადგან თავდაცვის სამინისტრომ დოკუმენტაცია არ მოგვაწოდა და საქმე სასამართლოშია, მას ვთხოვეთ საქმის მასალის ასლი მოეტანა“, - ამბობს ერემაშვილი.
მისივე განმარტებით, ხითარიშვილმა მის ხელთ არსებული საქმის მასალის ასლი მიმდინარე თვეში წარადგინა, რომლის შესწავლის შემდეგ სახალხო დამცველის ოფისი შესაბამის რეაგირებას მოახდენს.
სახალხო დამცველის გარდა ხითარიშვილმა დახმარებისთვის დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებსაც მიმართა.
ირაკლი სესიაშვილის განმარტებით, სამხედრო მოსამსახურის ნებისმიერი ფიზიკური შეურაცხყოფა ისჯება კანონით - როგორც სადისციპლინო წესდებით, ასევე თუ საქმე გვაქვს მძიმე ფიზიკურ დაზიანებასთან, სისხლის სამართლის კოდექსით.
„ამგვარ ვითარებაში დაზარალებული მიმართავს სასამართლოს, ან მაგალითად, გენინსპექციას. შესაბამისი სამსახური, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში - სამხედრო პოლიცია ვალდებულია, სულ ცოტა, საქმის გამოძიება დაიწყოს. საქმის გამოძიების არდაწყება სამსახურებრივ გულგრილობად შეიძლება მივიჩნიოთ. თქვენ შეგიძლიათ, თავდაცვის სამინისტროში გაარკვიოთ სამხედრო პოლიციამ გამოძიება თუ დაიწყო. თუ გამოძიება დაწყებული არ არის, მაშინ, ის უნდა განმარტონ, რის საფუძველზე არ მოხდა ეს“, - ამბობს ირაკლი სესიაშვილი.
„ობიექტივი.ნეტ“-თან საუბრისას თავდაცვის სამინისტროს საზოგადოებრივ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსი, სალომე მახარაძე ამბობს, რომ სამხედრო პოლიციას არავითარი გამოძიება არ დაუწყია. ჩვენ კითხვაზე - რატომ არ დაიწყო გამოძიება? მახარაძემ მოგვიგო  - „რას ჰქვია რატომ?! ეტყობა, არავის საჩივარი არ არის და იმიტომ. გამოძიება რომ დაიწყოს, რამე პრობლემას ხომ უნდა ჰქონდეს ადგილი?!“
ბადრი ხითარიშვილის უფლებების დამცველის, ადვოკატ მაკა ჩეჩელაშვილის განმარტებით, სააპელაციო საჩივარი ჩაბარებულია, მაგრამ ჯერ არ არის ცნობილი, რომელი მოსამართლე განიხილავს ამ საქმეს.

Title Seized, Physically Abused and Fired from Job
Badri Khitarishvili, former commander of the transport unit of the fourth infantry brigade of the land force of the Defense Ministry of Georgia was intimidated in the General Headquarters as a denouncer; commander tore off the symbols of the fourth infantry brigade and badge of the military officer from the uniform, beat him and then fired from the Army.
Badri Khitarishvili personally informed us about the incident. The Defense Ministry denied the information about the incident in the General HQ in the interview with the Obiektivi.net.
Judge of the Administrative Case Collegium of the Tbilisi City Court Tinatin Shaverdashvili discussed and declined the suit of the suit of the Georgian officer who requested recruitment in the armed forces. The Appeal Court will discuss his suit now. In parallel to it, the Public Defender’s Office is studying the legality of his dismissal from the armed forces.
We interviewed Badri Khitarishvili, his lawyer Maka Chechelashvili, head of public relation department of the Public Defender’s Office Nino Eremashvili, director of the Association “Law and Freedom” Irakli Sesiashvili and head of public relation department of the Defense Ministry Salome Makharadze.
Badri Khitarishvili joined the Armed Forces in 1997. He participated in the armed conflict in August of 2008; before that, he participated in the military operations in Shida Kartli region in 2004 and in Kodori Valley in 2001. In April of 2010, six months before dismissal, Khitarishvili was awarded for Irreproachable Service in the Armed Forces. During the following months he was rebuked several times; in October he was dismissed and on December 18 he was officially fired from the Armed Forces based on the order signed by Minister Bacho Akhalaia.
On March 22, 2011, Judge Tinatin Shaverdashvili wrote in the judgment passed in the name of Georgia:
“The suitor alleges that he was arbitrarily fired from the Armed Forces and before firing he was insulted and physically abused.” The Defense Ministry, which was represented by Giorgi Tsabadze at the court, clarified Khitarishvili’s dismissal as follows: “Due to the terms of the labor contract and law, he breached the contract requirements and as a result he was fired from the Georgian Armed Forces.”
Badri Khitarishvili’s version about his dismissal from the Armed Forces: “Everything happened because of personal disagreement – I worked for the 32nd battalion of the third infantry brigade in 2005; we were preparing for Iraq, we were taking special trainings but suddenly Davit Shvelidze was appointed to the position of the battalion commander who fired about 60 officers; I was one of them. They wrote “professional incompliance” as a reason for our dismissal; as if we did not implement our duties. Before firing I had never been rebuked; I had never breached any rules. Besides that, when they fired me I was on vacation.
One part of the fired people completely abandoned the military service; another part was recruited back after the court involved in the disagreement – the parties agreed and we returned to the army. After that, I served in the fourth infantry brigade for three years. Meanwhile, Davit Shvelidze changed various positions and one day he became the commander of the fourth brigade.”
Badri Khitarishvili described his meeting with the former commander as follows: “He told me in front of 5 000 officers: “I have fired you. You are not the right officer to work with me! How did you manage to return to the army?!” After that, he insulted me every day. This time, he did not repeat his mistakes from 2005 and started to reprimand me constantly; then he reduced my salary to 60% in order to make my dismissal legal; three months later I was fired.”
Badri Khitarishvili did not complain about reprimands while he was still in the army. He said it was equal to leaving the armed forces; however, when Davit Shvelidze’s behavior broke all limits, Khitarishvili applied to the General Inspection.
Association “Law and Freedom” has been protecting the rights of the youth of paramilitary age and soldiers for more than 10 years. We asked the association director Irakli Sesiashvili whether it was correct from the commander to rebuke the officer in front of the entire brigade. Sesiashvili answered: “It is example of anti-statute and unethical treatment of officers in the armed forces because the dignity is the most important for a military servant. When a commander degrades his officer, first of all he degrades the military service, his own dignity and then the officer. It is regulated by the statute, disciplinary rules; so, this particular case is violation of the administrative law.”
Sesiashvili thinks military servants are not properly treated in the armed forces and it is contagious attitude - when high-ranking officer acts incorrectly, other commanders also acquire similar skills and relatively incorrectly and unethically treat their subordinates. “It is a pyramidal system. Much depends on the commander. He should be a model for other officers and it is the real problem for us – the vertical does not properly respect the military servant, military dignity and does not realize how important their attitude towards their subordinates in similar situation is.”
Badri Khitarishvili filed complaint to the General Inspection on October 13, 2010 and the abovementioned incident happened as a result of his complaint. “On the same day, the commander called me at 10:00 pm. I was at the airport to implement my duty. He arrived there, put me in the car and took me to the ministry. We had argument in the car: he asked why I had sued and denounced him at the General Inspection?! He told me: “I will not forgive you; I will kill you! I will find you anywhere and destroy.” I replied to him that I had informed the Inspection about the real situation and could repeat my statement everywhere.
He brought me to the General Headquarters to the Vice-Colonel Gigi Kalandadze. It was 11:00 pm. The commander continued my insulting: “You are not the right person to serve in the fourth brigade! You are denouncer and villain!” Deputy Head of the General HQ Kalandadze tore off the symbol of the fourth infantry brigade and officer’s badge from my uniform and said: “Leave, you are now free.” and I left.”
Khitarishvili said half an hour later the brigade commander Davit Shvelidze called him on the phone and asked in a nice tone: “Badri, brother, everything has cleared up; come to the unit.”
Khitarishvili said the commander changed his attitude because he had left the HQ very agitated and if anything had happened with him after the quarrel, the commander would have been responsible for it. Khitarishvili refused the commander to arrive in the unit.
Irakli Sesiashvili said the deputy head of the General Headquarters was not authorized to seize the brigade symbol and officer badge from the officer. He said only the court has authority to make similar decision.
Badri Khitarishvili said that next day after the title was deprived from him, he was physically assaulted: “On October 14, I was called in the morning; they invited me to the military unit where mandate commission was waiting for me. It was a national holiday – Svetistskhovloba. They held the commission session without preliminary agreement. The military police officers were to attend the session but nobody called them. The commission session started with billingsgate. The commander initially insulted me – “man, I have destroyed you; have not I?! I fired you from job and you managed to restore your position?!” Simultaneously he was trying to take me out in the street to argue with me.
He beat me in the presence of the commission members and called me “denouncer”. I told him I had acted in accordance to the law and rules which he had breached. He could not stand that I blamed him in the presence of other people and went crazy. When we left the unit, two persons approached me – Captain Tsertsvadze and Commander of the Tank Battalion Khurtsidze. They started arguing with me why I had insulted the commander; they were beating me but I did not did anything.
The commander of the maintenance battalion took me to his office; I washed the blood off my face; they put wet clothes on my face to prevent bruises appear. The brigade commander ordered the battalion commander to immediately expel me and another officer (who was also arbitrarily treated by them) from the unit. As a result, I was placed in hospital for brain concussion. The hospital personnel inquired what had happened with me and I told them I had an incident in the military unit. The hospital administration informed the military police and they started investigation. Then they called me to the Vaziani office and warned me: stop complaining and appealing to the court; you will not achieve anything and we will help you.
Badri Khitarishvili said nobody assisted him so a month later he applied to the Public Defender’s Office for help.
Nino Eremashvili from the Public Defender’s Office clarified that based on Khitarishvili’s application they petitioned to the Defense Ministry and requested a copy of the resignation order and clarification about his dismissal.
“We have not received a reply from the Ministry yet. So, we do not have any official information yet. The last chapter of the Public Defender’s Report 2010 states that communication with the ministry is very difficult. Badri Khitarishvili applied to our office in the second half of March. Since the Defense Ministry did not release the requested documents and the case is discussed at the court, we requested the former military servant to bring the copies of the case materials,” said Eremashvili.
She added that Khitarishvili brought the materials to their office in April and the Public Defender’s Office will react on the violation as soon as they study all the documents.
Khitarishvili also applied to the representatives of the diplomatic corps for help.
Irakli Sesiashvili clarified that physical assault of a military servant is punished under the law – and according to disciplinary statute too; if the military servant has serious injury the harasser shall be punished under the Criminal Code.
“In similar occasion, the victim appeals to the court or to the General Inspection. The corresponding institution – the Military Police in this particular case, is entitled to start investigation. If the investigation is not launched, it can be qualified as a professional negligence. You can find out at the Defense Ministry whether the Military Office started investigation. If the investigation has not launched, they should clarify the reason,” said Irakli Sesiashvili.
Salome Makharadze from the Defense Ministry told the Obieketivi.net that the military police has not started any investigation. When the journalist asked the reason she said: “Because, nobody has filed complaint. In order to start investigation, there should be some problem.”
Badri Khitarishvili’s lawyer Maka Chechelashvili clarified that the suit was filed to the Appeal Court; though it is still unknown whether the judge will discuss the case or not.