აქცია პარლამენტის წინ - ამოტრიალებული გაზეთებით და „შავების“ მეთვალყურეობით
„თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლში“ გაერთიანებულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და „მობილიზებულმა მოქალაქეებმა“ 3 მაისს პარლამენტის წინ მედიის თავისუფლების დღე თეატრალიზებული აქციით აღნიშნეს.
„ფლეშმობი“ (ანუ სწრაფი მობილიზაცია) 3 მაისს პარლამენტის შენობის წინ გაიმართა.  მოქალაქეები პარლამენტის წინ სხვადასხვა მხრიდან მივიდნენ და კიბეებზე ჩამოსხდნენ. მათ ხელში ამოტრიალებულად გაზეთები ეჭირათ. ამ გზით სურდათ, გამოეხატათ პროტესტი ქართულ მედიაში არსებული ცენზურის, თვითცენზურისა და სხვა შეზღუდვების გამო.
„დღეს პრესის თავისუფლების დღეა, რომელსაც მთელი მსოფლიო აღნიშნავს. თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმაც გადაწყვიტა ამ დღის აღნიშვნა. ამ აქციით ჩვენ გამოვხატავთ ჩვენს დამოკიდებულებას ქართული მედიის მიმართ. ქართული მედია ახლა ისეთ დღეშია, გინდა წაღმა დაგიჭერია და ისე წაგიკითხავს და გინდ უკუღმა, დიდი განსხვავება არ არის“, - ამბობს აქციის ორგანიზატორი, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის კოორდინატორი ნინო ღვედაშვილი.
„ჩვენ  ჩვენი პოზიცია გამოვხატეთ მდუმარე აქციის ფორმით. მოვედით საკანონმდებლო ორგანოსთან, დავიჭირეთ ამოტრიალებული გაზეთები და ვაჩვენეთ, რომ ქვეყანაში იზღუდება მედიის თავისუფლება, აზრის თავისუფლება“, - განაცხადა „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ წარმომადგენელმა ანი თვარაძემ.
პარლამენტის წინ გამართულმა უჩვეულო აქციამ გამვლელების ინტერესი და გაკვირვება გამოიწვია. რამდენიმე მათგანმა „ფლეშმობში“ ჩართვაც გადაწყვიტა. აქცია სულ რამდენიმე წამის დაწყებული იყო, როცა მონაწილეებთან სამი შავტანსაცმლიანი და შავსათვალიანი კაცი მივიდა. მათ განაცხადეს, რომ პარლამენტის გარე პერიმეტრის დაცვის წევრები არიან, თუმცა, არც საბუთი წარმოუდგენიათ და არც შესაფერისი ფორმა ეცვათ. მათ უკმაყოფილო ტონით მოითხოვეს განმარტება, რა აქცია ტარდებოდა, ვინ იყვნენ ორგანიზატორები და რა მიზანს ისახავდა შეკრება. ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლის შენიშვნაზე - რატომ არ ეცვათ ფორმა, განაცხადეს, რომ ფორმის ჩაცმას შინაგანაწესი არ ავალდებულებთ. შემდეგ გვერდით დადგნენ და აქციის მიმდინარეობას მეთვალყურეობდნენ.
„ფლეშმობის“ გარდა, ადამიანის უფლებათა სახლის ორგანიზებით, პრესის თავისუფლების დღესთან დაკავშირებით 18:00 საათზე დისკუსიაც გაიმართა. დისკუსიაზე ისაუბრეს, რა რისკისა და საფრთხის ქვეშ უწევთ ჟურნალისტებს მუშაობა, რომ საზოგადოებას სწორი, დროული და ობიექტური ინფორმაცია მიაწოდონ.  დისკუსიის მოდერატორი იყი დოკუმენტალისტი სალომე ჯაში, ძირითადი მომხსენებლები კი - „როიტერის“ ოპერატორი დავით ჩხიკვიშვილი, ფოტოჟურნალისტი ლელი ბლაგონრაროვა, IWPR- ის რედაქტორი გიორგი კუპატაძე. დისკუსიას სტუდენტები, არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები დაესწრნენ.

Action in front of Parliament under Supervision of “Men in Black”
The member NGOs of Tbilisi Human Rights House and the “mobilized citizens” held a theatrical action dedicated to the media freedom on May 3 in front of the Parliament.
Flash mob was held in front of the Parliament on May 3. The citizens came to the Parliament from different directions and sat down on the stairs. They held the newspapers upside down. In this way, they wanted to express their protest against the censorship, self-censorship and other restrictions in Georgian media.
“Today the world press day is celebrated around the world. Tbilisi Human Rights House expresses its position towards the state of Georgian media this way. Georgian media is in such a state right now that it does not matter how you hold the newspaper,” – states the organizer of the action, the coordinator of Tbilisi Human Rights House Nino Ghvedashvili.
“We expressed our position in the form of silent action. We came to the legislative body, held the newspapers and showed that the media freedom and the freedom of opinion are restricted in Georgia,” – stated the representative of Article 42 of Constitution Ani Tvaradze.
People showed interest in the unusual action held in front of the Parliament. Some people decided to join the flash mob. The action had started only for several seconds when three men dressed in black with the black sunglasses approached the participants. According to their statements, they were guards of the external perimeter of the Parliament building. However, they did not present any documents and were not wearing relevant uniforms. With the displeased attitude, they asked for explanations; what was the action, who the organizers were and what was the goal of gathering. At the remark of the representative of Human Rights Center – why they were not wearing the uniform, they stated that the regulations do not necessitate them to wear uniforms. Then they stood besides and supervised the action.
Apart from the flash mob, the discussion was held regarding the world press day at 18:00 pm in Tbilisi Human Rights House.
The discussion concerned the risks and dangers the journalists work in to provide correct, timely and objective information. Salome Jashi, documentary movie director moderated the discussion. The main speakers were the operator of Reuters Davit Chkhikvishvili, photo journalist Leli Blagonrarova and the editor of IWPR Giorgi Kupatadze. The students, the representatives of NGOs and other interested individuals attended the discussion.