მსოფლიო ბანკი ვაზიანი-გომბორი-თელავის გზაზე უსაფრთხოებისთვის აუცილებელი ზომების მიღებას ითხოვს
მსოფლიო ბანკის საქართველოს ოფისი ვაზიანი - გომბორი - თელავის გზის მონაკვეთზე მდგომარეობას აფასებს. მსოფლიო ბანკი მოუწოდებს რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს და საგზაო დეპარტამენტს, განაგრძონ გზის მდგომარეობის მუდმივი მონიტორინგი და მიიღონ აუცილებელი ზომები, რათა უზრუნველყონ გზის ხარისხი და მისი უსაფრთხოება.
„გზის მოვლა-შენახვა კონტრაქტორის ვალდებულებებში შედის. კონტრაქტის დასრულებისთანავე, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი თანამშრომლობას ახალ კონტრაქტორთან გააგრძელებს, რათა საჭიროების შემთხვევაში შესაბამისი ღონისძიებები დროულად გატარდეს. კონტრაქტორი მომავალშიც განაგრძობს მეწყერსაშიში ზონის მუდმივ მონიტორინგს, უზრუნველყოფს დამატებითი გამაფრთხილებელი ნიშნების დამონტაჟებას და სარემონტო სამუშაოების ჩატარებას, რათა მაქსიმალურად იყოს დაცული გზაზე გადაადგილების უსაფრთხოება. მსოფლიო ბანკი აგრეთვე ადევნებს თვალყურს მოვლენებს და მომავალში გააგრძელებს მთავრობასთან თანამშრომლობას და მხარს დაუჭერს მის ძალისხმევას“, - ნათქვამია მსოფლიო ბანკის განცხადებაში.
ვაზიანი - გომბორი - თელავის „რეაბილიტირებული“ გზა საქართველოს პრეზიდენტმა შვიდი თვის წინ გახსნა. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინფორმაციით, კახეთის რეგიონული გზების განვითარების პროექტის მთლიანი ღირებულება 37.5 მილიონი აშშ დოლარია, აქედან ვაზიანი - გომბორი - თელავის საავტომობილო გზის პროექტის ღირებულება 24 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს.
ვაზიანი - გომბორი - თელავის გზაზე მოძრაობა სახიფათოა. მეწყერმა რამდენიმე ადგილზე გზა ხევში წაიღო. ზოგიერთ მონაკვეთზე არ არის დამონტაჟებული გამაფრთხილებელი ნიშნები, რაც გზაზე გადაადგილების უსაფრთხოებას ხელს შეუწყობდა. რამდენიმე ადგილი ისეა დაზიანებული, რომ მანქანის გავლის დროს შესაძლოა მოწყდეს და მსხვერპლი გამოიწვიოს.

World Bank Requests Urgent Measures for Ensuring Safety at Vaziani-Gombori-Telavi Road
World Bank estimates the state of Vaziani-Gombroi-Telavi road. It calls on the Ministry of Regional Development and Infrastracture and Road Department to continue the constant monitoring of the road and take urgent measures to ensure the safety.
“The contractors are obligated to preserve the road. At the end of the contract, the Ministry of Regional Development and Infrastracture and the Road Department of Georgia will continue cooperation with a new contractor to take the relevant measures on time. The contractor will continue the constant monitoring of landslide risk zones and will ensure that the warning signs are constructed and the restoration works are conducted in order to maximally keep the traffic safety. World Bank will continue monitoring and cooperation with Georgian government and will support its input,” – reads the statement.
Georgian President opened Vaziani-Gombori “rehabilitated” road seven months ago. According to the Ministry of Regional Development and Infrastracture, the total cost of Kakheti Regional Roads Development project is 37.5 million dollars the cost of Vaziani-Gombroi-Telavi road is 24 million US dollars.
The transportation is dangerous at Vaziani-Gombroi-Telavi road. The landslide destroyed some parts of the road. There are no warning sighns in certain parts. Some parts of the road may be torn away and cause auto catastrophes.