პოლიცია იფურთხება, პრეს-სამსახური იმალება
ქართულმა მედიამ მეტ-ნაკლებად ამომწურავად გააშუქა 7 მაისს რუსთავში „სახალხო კრებისა“ და ორგანიზაცია „არას“ წევრების დაკავების დეტლები. აქცია რომლის მონაწილეებიც დააკავეს, რუსთავის პოლიციის პირველი განყოფილების უფროსს, ვალერი დუღაშვილს ეძღვნებოდა.
აქციის მონაწილეები მოითხოვდნენ, ძველი „ფოკუსები“ არ გაემეორებინა. კონკრეტულად კი დუღაშვილს ოპოზიციური განწყობის მქონე მოქალაქეების დაჭერაში და იარაღის ჩადებაში სდებდნენ ბრალს.
7 მაისს 12 აქციის მონაწილე დაიჭირეს. ერთ-ერთი მათგანი, რომელსაც 30-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა მიუსაჯეს, რუსთავის „სახალხო კრების“ კომიტეტის შეფიცულთა ხელმძღვანელი, გოჩა თედორაძე იყო. დღეს კრების რუსთაველი წევრები თედორაძესთან დაკავშირებით იმ დეტალებზე საუბრობენ, რომელიც მედიას არ გაუშუქებია.
„გოჩა თედორაძემ სასამართლოს სხდომაზე მოსამართლეს განუცხადა, რომ მას რუსთავის პოლიციის პირველი განყოფილების უფროსი, ვალერი დუღაშვილი დაემუქრა. მან სასამართლოს ოქმში დააფიქსირა, რომ 7 მაისს, დაკავების შემდეგ, ის რუსთავის პოლიციის სამმართველოში გადაიყვანეს, სადაც დუღაშვილმა სიტყვიერი შერაცხყოფა მიაყენა, შემდეგ კი დაემუქრა, რომ დაუხოცავდა ოჯახის წევრებს და საკუთარი ხელით დაამარხინებდა მათ. მას შემდეგ, რაც თედორაძე მუქარას არ აყვა, დუღაშვილმა სახეში შეაფურთხა. სასამართლოს მიმდინარეობისას გოჩამ მოგვმართა და გვთხოვა, რომ მისი ოჯახისთვის ყურადღება მიგვექცია. სამწუხაროდ, მოსამართლემ ამ ინფორმაციას ყურადღება არ მიაქცია“, - საუბრობს „სახალხო კრების“ რუსთავის კომიტეტის აღმასრულებელი მდივანი, თორნიკე არევაძე.
მისი თქმით, თედორაძესა და დუღაშვილს შორის დაპირისპირისპირება სათავეს, 7 მაისზე გაცილებით ადრე იღებს: „2009 წელს, როდესაც აპრილის აქციების დასრულების შემდეგ დაჭერები დაიწყო, დუღაშვილმა პირადად ჩაუდო იარაღი თედორაძეს. მის დაკავებასაც ის ხელმძღვანელობდა. საკუთარი სახლის ეზოდან გაიყვანა თედორაძე და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა მის ცოლს, დედას და ძმას. ვალერი დუღაშვილზე არაერთი საჩივარია დაწერილი წლების მანაძილზე, თუმცა პროკურატურა ამ საქმეებს არ იძიებს“.
თავად რუსთავის პოლიციის მაღალჩინოსანი, დუღაშვილი, მის მიმართ გამოთქმულ ბრალდებებს უპასუხოდ ტოვებს.
შსს ქვემო ქართლის პრესსამსახურის ხელმძღვანელის, თამარ დოდაშვილის მობილურ ტელეფონზე დარეკვისას, მას შემდეგ, რაც პრესაგე.ტვ-ის ჟურნალისტად ვეცნობით, გვეუბნებიან, რომ ნომერი გვეშლება. არადა, აღნიშნულ ნომერზე, რეგიონის ჟურნალისტები ქალბატონ თამარს არაერთხელ დავკავშირებივართ.

Manon Bokuchava, presage.tv
Georgian media has covered the details of the detainment of members of Public Assembly and organization Ara relatively comprehensively. The action the participants of which were detained was held against the head of the Rustavi Police First Department Valeri Dughashvili.
The participants of action blamed Dughashvili in arresting oppositioners and planting weapons.
On May 7th 12 participants of the action were arrested. One of them imposed with the 30-day administrative arrest was the head of Shepitsuli Group of Public Assembly Gocha Tedoradze. The members of the assembly from Rustavi talk about the details of the arrest which were not covered by the media.
“Gocha Tedoradze stated to the judge that he was threatened by the head of the First Department of Rustavi Police Valeri Dughashvili. He indicated in the court protocol that on May 7th, after the detainment he was transferred to Rustavi Police Department where Dughashvili verbally assaulted him and then threatened that he would kill his family members. Then Dughashvili spit him in the face. Gocha addressed us and asked us to pay attention to his family. Unfortunately, the judge did not pay attention to this information,” – states the executive secretary of Rustavi Committee of Public Assembly Tornike Arevadze.
According to him, the conflict between Tedoradze and Dughasvhili started a lot earlier than May 7th: “In 2009, when the series of arrests started after the April protest rallies, Dughashvili personally planted weapons on Tedoradze. He supervised his arrest too. Tedoradze was taken out of the yard of his house and his wife, mother and brother were physically assaulted. Numerous complaints have been submitted against Valeri Dughashvili but the Office of Prosecutor fails to investigate these cases.”
Dughashvili does not respond to the accusations.
While calling the head of the press service of the Ministry of Internal Affairs Tamar Dodashvili, we were told that it is a wrong number. But we have contacted Mrs. Tamar numerous times on this number.