ნინოწმინდელები სტრასბურგში ჩივიან
ნინოწმინდაში ნავთობის ამოფრქვევის შედეგად დაზარალებულების სარჩელი „ეკოლოგიურმა სამართლის ცენტრმა“ 17 მაისს სტრასბურგში, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გააგზავნა. როგორც ცენტრში აცხადებენ, ეს არის პირველი სარჩელი, რომელიც ევროსასამართლოში საქართველოდან ეკოლოგიის პრობლემების შესახებ გაიგზავნა.
ეკოლოგები თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების ასაჩივრებენ. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ნავთობის ამოფრქვევის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობისთვის მატერიალური კომპენსაციის გადაცემის მოთხოვნა. სასამართლოს განჩინებით, არ დაკმაყოფლდა მოსარჩელეთა შუამდგომლობა ექსპერტიზის დანიშვნის თაობაზეც.
როგორც ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის იურისტმა, ნიკოლოზ მჟავანაძემ პრეკონფერენციაზე აღნიშნა, ევროსასამართლოსგან მოსარჩელეები მოითხოვენ ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მე-6 და მე-8 მუხლების - „სამართლიანი სასამართლოს უფლებისა და პირადი ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლების“  დაცვას.
„მწვანეთა პარტიის“ ლიდერი გია გაჩეჩილაძე მიიჩნევს, რომ სტრასბურგის სასამართლო სარჩელს დააკმაყოფილებს და თბილისის საქალაქო სასამართლო იძულებული გახდება, დაზარალებულთათვის მატერიალური კომპენსაციის გადაცემის მოთხოვნა დააკმაყოფილოს.
როგორც ნინოწმინდის მაცხოვრებელი ზაირა ბედოიძე აღნიშნავს, ნავთობის ამოფრქვევის შედეგად გაიზარდა სიკვდილიანობა, სხვადასხვა სახის დაავადებები: „როგორც ჩვენი ექიმი ამბობს, ონკოლოგიურად დაავადებული ადამიანების რაოდენობა, სხვა სოფლებთან შედარებით, საკმაოდ მაღალია“.
ამასთან, ნინოწმინდის მოსახლეობამ მატერიალური ზარალიც განიცადა.  ნავთობკომპანიამ კი დაზარალებულებს მხოლოდ ერთი წლის მოსავლის თანხა აუნაზღაურა.
ევროსასამართლოში ნინოწმინდაში ნავთობის ამოფრქვევით დაზარალებული 2 420 ადამიანის საჩივარი გადაიგზავნა.
ნავთობი ნინოწმინდაში 2004 წლის 10-12 სექტემბერს ამოიფრქვა „კანარგო ჯორჯიას“ ნავთობმომპოვებელი ჭაბურღილიდან. ამ კატასტროფამ კახეთის სამი სოფლის - ნინოწმინდის, გაღმაუბნისა და წყაროსთავის მოსახლეობა დააზარალა. დაზარალებულები ზიანის ანზღაურებისათვის თითო მოსახლეზე 50 000 ლარს ითხოვდნენ.
ნავთობკომპანია „კანარგო-ჯორჯიას“ ხელმძღვანელობა ამტკიცებს, რომ მათ კუთვნილ ჭაბურღილზე მომხდარ ავარიას არც დაავადებების გავრცელება და არც სასმელი წყლის დაბინძურება არ გამოუწვევია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოპორტალზე www.hridc.tv  ნინოწმინდის ეკოლოგიური პრობლემების შესახებ შეგიძლიათ ნახოთ გიორგი ჯანელიძის ვრცელი საგამოძიებო ფილმი -„ბურღვა ზემოთ და ქვემოთ“.  ეს თემა რამდენიმე წელია, აქტიურად შუქდება Humanrights.ge-ზეც.

Ninotsminda Residents Appealing to European Court of Human Rights
The Center of Environmental Law submitted the complaint of sufferers of oil eruption in Ninotsminda to the European Court of Human Rights (ECHR) in Strasbourg on May 17th. As the Center states this is the first complaint sent to the ECHR concerning the ecology problems in Georgia.
The ecologists are appealing against the decision of Tbilisi Civil Court. The court did not render the request of the sufferers of the oil eruption regarding the material compensation of the population. The request of the applicants on the expert examination was also rejected.
The lawyer of the Center of Environmental Law Nikoloz Mzhavanadze stated at the press conference, that the applicants are requesting protection under the articles 6 and 8 of the European Convention of Human Rights – right to fair trial and right to respect private life.
The leader of Green Party Gia Gachechiladze thinks that ECHR will satisfy the complaint and Tbilisi Civil Court will be forced to issue material compensation to the sufferer.
The resident of Ninotsminda Zaira Bedoidze states that the death rate has increased as a result of the oil eruption: “According to our doctor, the number of people sick with oncologic diseases is higher compared to other villages.”
Moreover, Ninotsminda population suffered material damage. The oil company compensated only for one year of missed harvest.
The complaint to ECHR was sent on behalf of 2420 sufferers of oil eruption.
Oil erupted in Ninotsminda on September 10-12 of 2004 from the boring well of Canargo Georgia company. This catastrophe damaged the population of three villages – Ninotsminda, Gaghmaubani and Tskarostavi. The sufferers of the eruption are requesting 50 000 GEL for each resident.
The leadership of oil company Canargo Georgia assures that the accident in their boring well has not caused the diseases or the water pollution.
Giorgi Janelidze’s investigative filmDrilling Up and Down” regarding the environmental problems of Ninotsminda is available at the video portal www.hridc.tv of the Human Rights Center. This topic has been actively covered by humanrights.ge for several years.