200 ათასამდე ექსპონატი ყუთებშია ჩაყრილი
საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გურჯაანის არქეოლოგიურ - ეთნოგრაფიულ საცავში 200 ათასამდე ექსპონატი ყუთებშია ჩაყრილი, მათ შორის ანტიკური ხანის ნივთები. კახეთის საინფორმაციო ცენტრს სპეციალისტებმა მიაწოდეს ინფორმაცია, რომ ფონდსაცავში არსებულ უნიკალურ ნივთებს განადგურების საფრთხე ემუქრება, რადგან ექსპონატების შენახვის პირობები დაცული არ არის.
ექსპონატები დახშულ სივრცეშია მოთავსებული. ოთახები დალუქულია და მას თვეში რამდენჯერმე ხსნიან. სპეციალისტების თქმით, განსაკუთრებით საფრთხე ემუქრება წერილობით ძეგლებს, რომელსაც ტენიანობის გამო ობი უჩნდება და რკინის ნივთებს, რომლის ჟანგვის პროცესიც გრძელდება. სერიოზულად არის დაზიანებული 1743 წელს გამოცემული ბაქარისეული ბიბლია.
საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გურჯაანის არქეოლოგიურ - ეთნოგრაფიული საცავი ფონდსაცავის სტატუსით 2008 წლის ივლისიდან ფუნქციონირებს. მანამდე შენობაში მხარეთმცოდნეობის მუზეუმი იყო განთავსებული და ექსპონატები გამოფენილი იყო.
ფონდსაცავის ხელმძღვანელის გოგიტა ბეჟიტაშვილის განცხადებით, „ყუთებში არაფერი ფუჭდება, ნესტი არ არის და წყალი არ დასდის“.
„მხარეთმცოდნეობის მუზეუმი ფონდსაცავად რომ გადაკეთდა, შემდეგ მუზეუმს უნდა მოშენებოდა ფართი, სადაც უნდა ყოფილიყო საგამოფენო დარბაზი. ახლა, როცა გვერდით ეკლესიის მშენებლობა მიმდინარეობს და ჯერ არ არის გადაწყვეტილი რა და როგორ იქნება, ეს საცავი ამ შენობაში დარჩება თუ არა, შემდეგ მიეხედება ამ საქმეს“, - აღნიშნა ბეჟიტაშვილმა.
ბოლო სამი წლის განმავლობაში ფონდსაცავში არცერთი გამოფენა არ გამართულა. ფონდსაცავის ეზოში უნებართვოდ საყოფაცხოვრებო ნივთების მაღაზიებია აშენებული.

Approximately 200 Thousand Exhibits Bulked in Boxes
About 200 thousand exhibits are bulked in the boxes including the items of the antique times in Gurjaani archeological-ethnographic Preservation of Georgian National Museum. The experts informed the Kakheti Information Center that the unique items kept in the preservation fund are facing the danger as they are placed in improper conditions.
The exhibits are placed in the frowsty space. The rooms are locked and they get opened couple of times in a month. According to the specialists, the written exhibits face the particular danger as they get molded due to moisture. The metal items are being rusted. The Bakari Bible published in 1743 is seriously damaged.
Gurjaani archeological-ethnographic Preservation of Georgian National Museum has been operating since 2008 as an Ethnographic Preservation Fund. Before the ethnographical museum was located in this place.
The head of the preservation fund Gogita Bezhitashvili states that “nothing gets bad in the boxes. There is no dampness and water in the items.”
“When the ethnographical museum was turned into the Preservation Fund, it was planned to build one more room where the exhibition hall would be. The church is being constructed next to this building right now and it has not been decided yet what will happen to this place,” – stated Bezhitashvili.
No exhibition has been arranged in the preservation fund for the last three years. The stores of domestic items have been built in the yard of Preservation fund without permission.