ადამიანის უფლებები გორის რაიონში
ადამიანის უფლებათა ცენტრის გორის ოფისში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე იმსჯელეს. დისკუსია ადამიანის უფლებათა სახლის, უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსლის პროექტის ფარგლებში გაიმართა და მასში ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, საზოგადოებისა და მედიის წარმომადგენლები იღებდნენ მონაწილეობას.
აღსანიშნავია, რომ ადგილობრივი უფლებადამცველები მონიტორინგს ახორციელებენ საპროტესტო აქციებსა და მანიფესტაციებზე, ადამიანის უფლებების დარღვევის თვალსაზრისით. მაგალითად, ბოლო პერიოდში გორში ორი საპროტესტო აქცია მოეწყო. პირველი აქცია მოძრაობა „არამ“ ადგილობრივი ტელეკომპანიის მხარდასაჭერად გამართა. აქციის დროს საპატრულო პოლიციამ იმ მიკროავტობუსის მძღოლი დააჯარიმა, რომლითაც აქციის მონაწილეები თბილისიდან გორში ჩამოვიდნენ. გორელი უფლებადამცველების თქმით, მაშინ „არას“ წევრებმა აღიარეს, რომ მოძრაობის წესები დაარღვიეს. მეორე აქცია სოფელ ზეღდულეთში ადგილობრივი მცხოვრებლებისა და პოლიციელების შეტაკებით დასრულდა, აქციის დროს დააკავეს ორი ადამიანი პოლიციელებისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით და სასამართლოზე ჯარიმის დაკისრების შემდეგ გაათავისუფლეს. გარდა ამისა, ადამიანის უფლებათა ცენტრის გორის ოფისის კოორდინატორის საბა წიწიკაშვილის თქმით, გორის რაიონის პოლიციის ქვეგანყოფილებებში ხშირად მიჰყავთ ახალგაზრდები, რომლებზეც ზეწოლას ახორციელებენ.
გორის რაიონში დაფიქსირებულია 65 შემთხვევა, როცა კერძო მესაკუთრემ სახელმწიფოს უჩივლა. საქმეთა დიდი ნაწილი საგადასახადო დავალიანებას ეხება, მაგრამ არის ბიზნესზე ზეწოლის შემთხვევებიც. პოლიტოლოგ შალვა ტლაშაძის თქმით, ხშირად უფლებაშელახული ადამიანები საკუთარი უფლებებისთვის არ იბრძვიან, ასეთ შემთხვევებში კი უფლებადამცველთა მიერ ადამიანების დაცვის ყველა მცდელობა უშედეგო იქნება.
გორში ადამიანის უფლებების შესახებ დისკუსიები მომავალშიც გაგრძელდება და ნებისმიერ უფლებადარღვევის ფაქტზე იმსჯელებენ, ასევე გაგრძელდება მონიტორინგი საპროტესტო აქციების მიმდინარეობისას პოლიციელთა ქმედებებზე, რაც მოგვიანებით სპეციალურ ანგარიშებში აისახება.

Human Rights In Gori District
Gori office of the Human Rights Center gave floor to the discussion on human rights violations. The discussion was organized in the framework of the projects - Human Rights House Tbilisi and South Caucasus Network of Human Rights Defenders; representatives of local NGOs, civil society and media participated in it.
Local human rights defenders monitor protest demonstrations and manifestations to prevent human rights violations. For example, two protest demonstrations were organized in Gori lately; the first was organized by the Public Movement “NO” to support the local TV-Company; patrol police officers fined the driver of the mini-bus which brought rally participants from Tbilisi to Gori. Human rights defenders from Gori admitted that they had breached the traffic rules. The second protest demonstration in Zeghduleti village ended with the quarrel between local population and police officers; two persons were detained during the demonstration for the resistance, who were later released under fine. Besides that, Gori office coordinator of the Human Rights Center Saba Tsitsikashvili said Gori police officers often take local young people to police stations and intimidate them.
65 private property owners have sued the state in Gori district so far. Most suits are about tax debts; however, they also complain about oppression on the business. Local political scientist Shalva Tlashadze said very often people do not try to defend their rights; and in similar situation human rights defenders will not achieve success in the protection of the victimized people.
The discussion on human rights issues will continue in Gori; the human rights defenders will continue monitoring of police officers’ activities during the protest demonstrations and special reports will be prepared on it.