„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სახალხო დამცველისგან რეაგირებას ითხოვს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი პოლიციის თანამშრომლების მიერ გურჯაანში, „სახალხო კრების“ მხარდამჭერის გიორგი ფირალიშვილის გატაცების, დაკავებისა და მისთვის სამთვიანი პატიმრობის შეფარდების ფაქტზე განცხადებას ავრცელებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაცია მოუწოდებს საქართველოს სახალხო დამცველს გიორგი ტუღუშს, აღნიშნულ საქმეზე სასწრაფო რეაგირება მოახდინოს.
როგორც დაკავებულის ოჯახის წევრებმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელს განუცხადეს, პოლიციის თანამშრომლებმა 57 წლის გიორგი ფირალიშვილი 21 მაისს, დილის 7 საათზე, საკუთარი სახლის მიმდებარე ტერიტორიიდან მოიტაცეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ფირალიშვილის გატაცებისა და დაპატიმრების მიზეზი „სახალხო კრებასთან“ მისი თანამშრომლობა გახდა.
თელავის რაიონული სასამართლოდან მიღებული ინფორმაციით, მოსამართლე გოგიტა თოთოსაშვილმა გიორგი ფირალიშვილი ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად სცნო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული დარღვევის ჩადენაში, რაც სამართალდამცავ ორგანოთა მუშაკების კანონიერი განკარგულებისადმი ან მოთხოვნისადმი ბოროტად დაუმორჩილებლობას გულისხმობს. აღნიშნული მუხლი ითვალისწინებს დაჯარიმებას 400 ლარის ოდენობით ან გამასწორებელ სამუშაოებს ვადით ერთიდან ექვს თვემდე, ხელფასიდან 20%-ის დაქვითვით, ხოლო თუ საქმის გარემოებათა და დამრღვევის პიროვნების გათვალისწინებით ამ ზომების გამოყენება არასკმარისად იქნება მიჩნეული - ადმინისტრაციულ პატიმრობას 90 დღემდე ვადით.
გიორგი ფირალიშვილს თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ სასჯელის უმაღლესი ზომა - 90 დღის ვადით პატიმრობა შეუფარდა. დაზუსტებული ინფორმაციით, სასამართლო პროცესი 12 წუთს გაგრძელდა.

Human Rights Center disseminated a statement regarding the kidnapping, detainment and imposing three-month imprisonment against the supporter of Public Assembly Giorgi Piralishvili. Human Rights Organization calls on the public defender of Georgia Giorgi Tughushi to swiftly react upon this case.
As the family members of Giorgi Piralishvili stated to the representatives of Human Rights Center, the police officials kidnapped 57-year old Giorgi Piralishvili on May 21st, at 7am in the morning, from the surroundings of his house.
Human Rights Center considers that the reason of kidnapping and imprisonment of Piralishvili was his cooperation with Public Assembly.
According to the information received from the Telavi Regional Court, the judge Gogita Totosashvili found Giorgi Piralishvili guilty of offence envisaged by the article 173 of Code of Administrative Offences – disobedience to the lawful order or request of law-enforcement officials. The article envisages fine of 400 GEL or correctional works from one to six months and 20% deduction of the salary. Considering the case circumstances and the personality of the violator the administrative imprisonment can reach 90 days.
Giorgi Piralishvili was imposed with the highest administrative imprisonment term – 90 days. The court process lasted for 12 minutes, according to the received information.