გია უჩავამ დანაშაული ნაწილობრივ აღიარა
საზოგადოებრივი მაუწყებლის წინ დაკავებულმა გია უჩავამ დანაშაული ნაწილობრივ აღიარა. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ უჩავას ადვოკატმა, კონსტანტინე ბაძაღუამ განუცხადა, ბრალდებულმა აღნიშნა, რომ პოლიციასთან შელაპარაკება მოუვიდა.
„თქვა, რომ არ ვარ მართალიო. მან ასევე განაცხადა, რომ სჯობდა პოლიციასთან დაპირისპირება არ მოსვლოდა“, - განაცხადა კონსტანტინე ბაძაღუამ.
ადვოკატმა განაცხადა, რომ უჩავას საპროცესო გარიგების უფლება აქვს.
მოსამართლე ვაჟა ფუხაშვილმა დღევანდელ სასამართლო სხდომაზე დაცვის მხარის შუამდგომლობა 2000-ლარიანი გირაოს შეფარდებასთან დაკავშირებით არ დააკმაყოფილა და ბრალდებულს 54-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა. უჩავას ბრალი ედება პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევაში, რაც 7 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
გია უჩავა 22 მაისს საზოგადოებრივ მაუწყებელთან დააკავეს. არსებული ინფორმაციით, 22 მაისს საზოგადოებრივ მაუწყებელთან დაპირისპირება მას შემდეგ დაიწყო, რაც პოლიციელებმა უჩავა დააკავეს. ამის შემდეგ, სახალხო კრების აქტივისტებმა პოლიციის ავტომანქანას ხელკეტები დაუშინეს და მინები დაამსხვრიეს. ამას სპეციალური დანიშნულების რაზმის რეაგირება მოჰყვა. სპეცრაზმელებმა აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები და ცრემლსადენი გაზი გამოიყენეს.
ინტერნეტრესურსების ინფორმაციით, 56 წლის გია უჩავა საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას მომხრე იყო. 1991-1992 წლების დეკემბერ-იანვრის მოვლენების დროს, ის გამსახურდიას გვერდით იდგა და დასავლეთ საქართველოში წინააღმდეგობის მოძრაობის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი იყო. დღეს ის „შეფიცულების“ წევრია.
ამასთან, დღეს ცნობილი გახდა, რომ ადვოკატებმა მანანა კობახიძემ და ნათია კორკოტაძემ გია უჩავას საქმე აიცილეს. როგორც "ინტერპრესნიუსს" მანანა კობახიძემ განუცხადა, თვითაცილების შუამდგომლობა წუხელ, ე.წ. მოდულის შენობაში უჩავას დაკითხვის წინ დასვეს, ვინაიდან დაკავებული დანაშაულის აღიარებას აპირებდა. მანანა კობახიძის თქმით, მიიჩნიეს, რომ დაკავებული ეიფორიაში იმყოფებოდა და დაკითხვაში არ უნდოდათ მონაწილეობის მიღება; ამასთან, პოზიციები დაკავებულსა და დამცველებს შორის შეთანხმებული არ იყო.

Gia Uchava Partly Pleaded Guilty
Gia Uchava detained in front of the Public Broadcasting Company partly pleaded guilty. His attorney Konstantine Badzagua told the Interpresnews that the accused confessed he had an argument with the police officers.
“He confessed he was guilty. He said he would have rather not  opposed the police officers,” Konstantine Badzagua said and added Uchava had right to sign plea-agreement.
Judge Vazha Pukhashvili did not satisfy the petition of the defense side on the 2 000 GEL bail and sent the accused to 54-day imprisonment. Uchava is accused in the resistance to police officers that is punished by imprisonment up to seven years.
Gia Uchava was detained in front of the Public Broadcasting Company on May 22. According to the current information, incident started after police officers detained him. As a result, the activists drubbed the police car and smashed window glasses. The riot police reacted on the fact and dispersed demonstrators with rubber bullets and tear gas.
According to online media sources, 56-year-old Gia Uchava was ally of the late president of Georgia Zviad Gamsakhurdia. In December-January of 1991-92 he was with Gamsakhurdia and was one of the leaders of the counteract movement in the western Georgia. Today, he is member of the Public Assembly.
In addition, it was reported today that lawyers Manana Kobakhidze and Natia Korkotadze declined Gia Uchava’s case. Manana Kobakhidze told the Interpresnews they requested declination before Uchava was interrogated at the Special Operative Department; Uchava was going to plead guilty. Kobakhidze said they assumed the detainee was confused and did not want to participate in the interrogation process; in addition, the detainee and the lawyers had not agreed their positions before the interrogation.