საქართველო მშვიდობისმოყვარე ქვეყნების რეიტინგში 134-ე ადგილზეა
საქართველო მშვიდობისმოყვარე ქვეყნების სიაში 134-ე ადგილზეა. ავსტრალიის ეკონომიკისა და მშვიდობის ინსტიტუტის მიერ შემუშავებულ გლობალური მშვიდობის ინდექსს (Global Peace Index) ორგანიზაცია Vision of Humanity აქვეყნებს.
სიაში სულ 153 ქვეყნის მონაცემებია. პირველი ადგილი ისლანდიამ დაიკავა, მეორე _ ახალმა ზელანდიამ, აშშ 82-ე პოზიციაზეა, ჩინეთი _ 80-ზე, რუსეთმა კი 147-ე ადგილი დაიკავა.
რეიტინგი 23 მაჩვენებლის მიხედვით ყალიბდება, რომელთა შორის არის ქვეყანაში კორუფციის დონე, სამხედრო ბიუჯეტის ოდენობა და შეიარაღებული ძალების და სამართალდამცეველების რაოდენობა.
ქვეყნების მშვიდობისმოყვარეობის რეიტინგი 2007 წლიდან ქვეყნდება. 2009 წელს საქართველო 134-ე ადგილზე იყო, 2010 წელს კი 142-ე პოზიცია დაიკავა.

Georgia ranked the 134th place among peaceful countries. The GPI produced by the Australian Institute for Economics and Peace was published by the Vision of Humanity.
The GPI provides information about 153 states. Iceland ranked the first place; Zeeland – second; the USA is on the 82nd place, China on the 80th and Russia ranked 147th place.
The rating is estimated according to 23 indicators among them corruption level, amount of military budget and number of armed forces and law enforcement officers in the country.