განსაკუთრებული სისასტიკით დაშლილი საპროტესტო აქცია
2011 წლის 26 მაისს,00:10-ზე „სახალხო კრების“ მიერ ორგანიზებული აქცია სპეცრაზზმა რეზინის ტყვიების, ცრემლსადენი გაზისა და წყლის ჭავლის გამოყენებით დაარბია. შსს-ს ინფორმაციით, დაშავდა 37 ადამიანი, მათ შორის 8 პოლიციელი, 1 ჟურნალისტი და 27 სამოქალაქო პირი. გარდაცვლილია ორი ადამიანი, მათ შორის ერთი პოლიციელი და ერთი სამოქალაქო პირი. ამჟამად, 90-მდე ადამიანი წინასწარი დაკავების იზოლატორშია მოთავსებული, რომელთაც ადმინისტრაციული პატიმრობა შეეფარდათ  2 თვის ვადით. რამდენიმე მათგანზე კი აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე.
მედიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, აქციის დაშლას მოყვა ძალის არაპროპორციული გამოყენება, უკვე დაკავებული დემონსტრანტების ცემა, რომლებიც პოლიციას არავითარ წინააღმდეგობას არ უწევდნენ. არსებული ინფორმაციით, ადგილი ჰქონდა ჟურნალისტებისთვის პროფესიული საქმიანობისთვის ხელის შეშლას, რამდენიმე მათგანი დაშავებული ან/და დაკავებულია.
პოლიციამ პასუხი უნდა აგოს მომიტინგეების ცემისთვის, მიუხედავად სანქციის არარსებობისა, არანაირი გამართლებაარა აქვს მშვიდობიან მომიტინგეებზე ფიზიკურ ანგარიშსწორებას , - ესგანცხადება Human rights watch-ის   დირექტორმა ევროპისა და შუა აზიის ქვეყნებში რეიჩელ დენბერმა გააკეთა.
„25 მაისს ოპოზიციის ასობით მომხრე რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის წინ შეიკრიბა. ხელისუფლებამ მომიტინგეები გააფრთხილა, რომ მიტინგს დაშლიდნენ, რათა დაგეგმილი აღლუმი ჩაეტარებინათ. მიტინგის მონაწილეებს თანხმობა 25 მაისამდე ჰქონდათ. მუნიციპალიტეტმა მათ სხვა ადგილი შესთავაზა. მომიტინგეებმა უარი თქვეს. პოლიცია მისდევდა გაქცეულ მომიტინგეებს, ცემდა მათ, იყენებდა რეზინის ხელკეტებს, ისინი ეძებდნენ დემონსტრანტებს კინოთეატრის შენობაშიც“,- ნათქვამია Human rights watch-ის მიერ დღეს გავრცელებულ ინფორმაციაში.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები მთელი ღამის განმავლობაში აკვირდებოდნენ აქციის დაშლას, მათ უშუალოდ მოინახულეს დაკავებულები მომიტინგეები, რის საფუძველზე სახალხო დამცველმა წინასწარი შეფასება მისცა აქციის დარბევას  და განაცხადა, რომ დაირღვა საერთაშორისო სტანდარტები და საქართველოს კანონმდებლობა, რამაც მთელ რიგ შემთხვევებში გამოიწვია ცალკეულ პირთა უფლებების დარღვევა: „მე მინდა ავღნიშნო, რომ მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა აქციის გაშლის სამართლებრივი მექანიზმი პოლიციის მიერ ადგილი ჰქონდა არაპროპორციული ძალის გამოყენებას. აქციის მონაწილეებს არ მიეცათ აქციის მშვიდობიანი დატოვების საშუალება და არაერთ მათგანს სამართალდამცავებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ჩვენი ინფორმაციით, რამდენიმე ჟურნალისტს სამართალდამცავებმა აპარატურა დაუზიანეს და მიაყენეს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა“.
საქართველოს სახალხო დამცველი რეკომენდაციით მიმართავს მთავარ პროკურატურას რათა სწრაფად და ეფუქტურად გამოიძიოს ზემოთხსენებული ფაქტები.
დემონსტრანტების მიმართ გადამეტებული ძალის გამოყენებზე საუბრობს ქართული არასამთავრობოებიც. ადამიანის უფლებათა ცენტრი დემონსტრაციებს აკვირდებოდა პროექტის ფარგლებში. პროექტის ხელმძღვანელის, ბექა ჯიქიას განცხადებით, ცენტრის დამკვირვებლები ყოველდღე იმყოფებოდნენ აქციაზე და გვაწვდიდნენ მიუკერძოებელ ინფორმაციას იქ მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით: „მიუხედავად იმისა, რომ აქცია იყო არასანქცირებული და დემონსტრანტთა გარკვეული ნაწილი ემზადებოდა წინააღმდეგობის გასაწევად, მონიტორინგმა გამოავლინა, რომ პოლიციის სპეციალური დანაყოფები მოქმედებდნენ აშკარად გადამეტებული ძალით და ზოგ შემთხვევებში - კანონის დარღვევით. კონკრეტულად: პოლიციამ ალყა შემოარტყა დემონსტრანტებს ყველა მხრიდან. მათ მიერ დაკავებულ იქნა ყველა ქუჩა საიდანაც აქციის მონაწილეებს ტერიტორიის დატოვება შეეძლოთ. აღნიშნული გულისხმობს იმას, რომ ოპერაციის მიზანს წარმოადგენდა არა აქციის დაშლა (დაკავებული ტერიტორიის დატოვების იძულება), არამედ რაც შეიძლება, ძლიერი ფიზიკური ანგარიშსწორება. ალყის შემორტყმის შემდეგ არ ყოფილა არანაირი სიტყვიერი გაფრთხილება ან მოწოდება დაშლისაკენ, როგორც ეს 2007 წლის ნოემბერში მოხდა. პოლიციის რაზმები პირდაპირ მწყობრი ნაბიჯით გადავიდნენ შეტევაზე და ცეცხლი გახსნეს სპეციალური გაზის ყუმბარების მტყორცნი საშუალებებიდან.
აქციის დაშლის შემდგომ ტერიტორიის დათვალიერებისას აღმოჩნდა, რომ თავისუფლების მეტროს წინ დაკავებულთა ნაწილი, დაახლოებით 10 ადამიანი, წვიმაში ტროტუარზე ყავდათ დაწვენილი, ფიზიკურად უსწორდებოდნენ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ.
ყოველივე ზემოთჩამოთვლილიდან გამომდნიარე, მიუხედავად დემონსტრანტთა მხრიდან არსებული კანონდარღვევებისა, პოლიციის მხრიდან ადგილი ჰქონდა ძალის გადამეტებას და კანონის აშკარა დარღვევას“.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და „საერთაშორის გამჭვირვალობა - საქართველო“ ავრცელებს განცხადებას, სადაც აღნიშნულია, რომ სახეზეა პოლიციის მხრიდან ძალისგადამეტება და შესაბამისად დანაშაულის ნიშნები: „2011 წლის 26 მაისს დაახლოებით 00:12 წუთზე შსს-ს ძალებმა დაიწყეს რუსთაველის პროსპექტზე გამართული საპროტესტო აქციის დაშლა. იმ შემთხვევაშიც კი, რომ აქციის დაშლის გადაწყვეტილება ყოფილიყო ლეგიტიმური, მედიით გავრცელებული კადრები აშკარად მიუთითებს პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტების ნიშნებზე, რაც ,,პოლიციის შესახებ” კანონის მოთხოვნების უხეშ დარღვევას წარმოადგენს.  აღნიშნული ფაქტი არ შეიძლება დარჩეს ეფექტური გამოძიებისა და სამართლებრივი რეაგირების გარეშე“.
ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ მიიჩნევს, რომ 2011 წლის 26 მაისს შს სამინისტროს ძალების მიერ რუსთაველის პროსპექტზე გამართული საპროტესტო აქციის დაშლა არ შეესაბამება საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო ნორმებით დადგენილ სტანდარტებს.
„კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ მიმართავს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციასა და საქართველოს მთავარ პროკურატურას, აწარმოონ ეფექტური გამოძიება, 2011 წლის 26 მაისს საპროტესტო აქციის მსვლელობისას კონკრეტულ პირთა პასუხსიმგებლობის საკითხის დასადგენად.
21 მაისს „სახალხო კრების“ორგანიზებით დაახლოებით 25 ათასი მომიტინგე  თბილისში, თავისუფლების მოედანზე შეიკრიბა და პრეზიდენტ სააკაშვილის გადაყენება მოითხოვა. საპროტესტო აქციები გაიმართა ასევე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში, რომელებიც მოგვიანებით თბილისში მყოფ დემონსტანტებს შეუერთდნენ აჭარის რეგიონში. თბილისისაგან განსხვავებით, ბათუმში ტელევიზიის წინ შეკრების მომიტინგეებსა და სამართალდამცავებს შორის შეტაკება მოხდა. გავრცელებული ინფორმაციით, პოლიციამ აქციის მონაწილეები მხოლოდ მას შემდეგ დაარბია, როცა დაუდგენელმა პირებმა ტელევიზიის შენობას ქვები დაუშინეს.
თავისუფლების მოედანზე დაწყებულმა აქციამ მოგვიანებით, პირდაპირი ეთერის მოთხოვნით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის წინ გადაინაცვლა. ტელევიზიასთან მისულმა მომიტინგეებმა ხელმძღვანელობას 15 წუთი მისცეს მოსაფიქრებლად, რომ მათთვის პირდაპირი ეთერი დაეთმოთ. პირველმა არხმა აქციის ორგანიზატორების მოთხოვნა დააკმაყოფილა და საინფორმაციო გადაცემის მსვლელობისას მიტინგიდან 5-5 წუთიანი პირდატირი ტრანსლაცია გაუშვა, თუმცა „სახალხო კრების“ ლიდერებმა აღნიშნული დრო საკმარისად არ მიიჩნიეს.
22 მაისსსახალხო კრებას შეურთდა „ქართული პარტია“, რომელსაც თავის მხრივ, პრეზიდენტის გადაყენების მოთხოვნით, 25 მაისს ჰქონდა დაანონსებული საპროტესტო აქცია და ეს დღე „მრისხანების დღედ“ გამოაცხადა. ამასთან გავრცელდა ინფორმაცია,რომ თბილისში ჩამოსვლას გეგმავდა ქართული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი და საქართველოს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი.აღსანიშნავია, რომ ოქრუაშვილს 2007 წელს ბრალი თანამდებობის ბოროტად გამოყენებასა და ფულის გამოძალვაში დაედო, რის გამოც იგი დააკავეს, მოგვიანებით კი მან პოლიტიკური თავშესაფარი საფრანგეთისაგან მიიღო.
„ბოლო რამოდენიმე დღეა, ახალგორის რაიონიდან გასვლა, როგორც ავტომანქანებისათვის ასევე ქვეითად მოსიარულეთათვის შეზღუდულია. გამშვები  პუნქტი ჩაკეტილია ქართული მხრიდან და როგორც ახალგორელები ამბობენ, მიზეზი ოქრუაშვილია. ხელისუფლებას ეშინია, რომ ექს-მინისტრი ცხინვალის გავლით რუსეთიდან არ შემოვიდეს, რაც თავისთავად  ძალიან სამარცხვინო ფაქტია. გამოდის, ხელისუფლებას ოქრუაშვილის ბედი უფრო ადარდებს ვიდრე საკუთარი მოქალაქეების და მათი თავისუფალი გადაადგილების“, - განაცხადა ექსპერტმა პაატა ზაქარეიშვილმა.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლთან საუბრისასას საზღვრის ჩაკეტვის ფაქტი დაადასტურა თავად ახალგორში მცოვრებმა მოსახლეობა და გამოთქვეს ეჭვი, რომ აღნიშნული თბილისში მიმდინარე დემონსტრაციებს უკავშირდება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აკვირდება საპროტესტო აქციების ორგანიზებასა და მიმდინარეობას და შეშფოთებას გამოთქვამს სხვადასხვა სატრანსპორტო საშუალებით თბილისისაკენ მომავალი მოქალაქეების დაკავებასა და ავტომანქანების ჩამორთმევის ფაქტებთან დაკავშირებით: „22 მაისს თბილისში საზოგადოებრივ მაუწყებელთან სპეცრაზმმა ხელკეტებითა და რეზინის ტყვიებით დაარბია საპროტესტო აქციები მას შემდეგ, რაც აქციის მონაწილეებმა პლასტმასის ჯოხებით დააზიანეს პოლიციის თანამშრომელთა კუთვნილი ავტომანქანა. ეს ინციდენტი მოხდა იმ დროს, როცა ძალოვანი უწყების წარმომადგენლები საპროტესტო აქციის ერთ-ერთი მონაწილის ავტომანქანაში ჩასმას და გატაცებას ცდილობდნენ. აქციის მონაწილეთა თქმით, მათ ამ დროს არ ეცვათ პოლიციის ფორმა, არ წარმოუდგენიათ საბუთები და არც შავი ფერის ავტომანქანას ჰქონდა რაიმე აღნიშვნა, რომ იგი პოლიციისა იყო“, - ნათქვამია ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციით, 22 მაისს, დაახლოებით დილის 7 საათზე საზოგადოებრივი მაუწყებლის წინ მიმდინარე აქციის მონაწილეები, რომლების ნასვამ მდგომარეობაში იმყოფებოდნენ თავს დაესხნენ პოლიციის ავტომანქანასა და მასში მსხდომ პოლიციელებს.
პრეზიდენტ სააკაშვილის გადაყენების მოხოვნით დემონსტაციები 2009 წლის 9 აპრილიდან დაიწყო და რამოდენიმე თვე გრძელდებოდა, თუმცა უშედეგოდ. განვითარებული მოვლენების დროს სამართალდამცავების მხრიდან, საპროტესტო აქციის მონაწილეთა მიმართ ადგილი ჰქონდა არალეტალური იარაღის, კერძოდ პლასტიკური და რეზინის ტყვიების გამოყენებას. მსგავსი იარაღის გამოყენება იმ დროისათვის ქართული კანონმდებლობით არ იყო დაშვებული, თუმცა მოგვიანებით ცვლილებები შევიდა  „პოლიციის შესახებ“ კანონში, სადაც სპეციალურ საშუალებების შესახებ ჩამონათვალში დაემატა არალეტალური იარაღი.  აღნიშნულს წინ უსწრებდა 2007 წლის 7 ნოემბერი, როცა სამართალდამცავებმა პარლამეტის წინ შეკრებილი მშვიდობიანი მომიტინგეების წინააღმდეგ ძალა გამოიყენა. პირველად საქართველოს ისტორიაში აქციის დასაშლელად გამოყენებულ იქნა სპეციალური საშუალებები: წყლის ჭავლი, რეზინის ტყვიები, ფსიქოლოგიური ზემოქმედების მოწყობილობა. ევროკავშირი, ევროპის საბჭო, ეუთო, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი - ეს არის იმ საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩამონათვალი, რომლებმა 7 ნოემბემბრის აქციის დაშლას მკაცრი შეფასება მისცეს.

Protest Rally Violently Dispersed in Georgia
On May 26, 2011, at 00:10 am the protest rally organized by the Public Assembly was dispersed by the units of Special Forces by means of rubber bullets, tear gas and water canons. According to the Ministry of Internal Affairs (MIA) of Georgia, 8 policemen, one journalist and 27 civil citizens were injured. Two people died - a policeman and a civilian. 90 people are placed in the preliminary detainment cells imposed with two-month administrative imprisonment.
Criminal Case has been filed against several of them. According to the information disseminated by the media, police used disproportionate force and beat the detained demonstrators who posed no resistance. In addition to that, the journalists were hindered to perform their professional activity; several have been injured and detained.
“Even if the Tbilisi demonstration was unauthorized, nothing can justify the beating of largely peaceful demonstrators. Police responsible for beating protesters should be held accountable,” - stated Rachel Denber, Europe and Central Asia deputy director at Human Rights Watch.
“On May 25, 2011, hundreds of opposition supporters gathered in front of the Parliament building on Rustaveli Avenue, the main thoroughfare in Tbilisi. The authorities warned protesters that they would break up the demonstration in order to make way for the planned Independence Day military parade on Rustaveli Avenue on May 26.
The protesters had a permit to hold a rally on May 25 that expired at midnight, and opposition leaders stated that they intended to stay put. Tbilisi’s municipal authorities offered the protesters another rally venue, which they refused. At 12:15 a.m., 15 minutes after the rally permit expired, riot police moved on the demonstrators using water cannons and teargas to disperse them, beating and detaining many. In one case, they chased down demonstrators who had taken shelter in a nearby cinema,” – reads the statement of Human Rights Watch disseminated today.
The representatives of Georgia’s Public Defender had been monitoring disperse of the rally. They personally visited the detained demonstrators. The public defender made preliminary assessment of disperse as a result. He stated that the international standards and Georgian legislation have been violated that resulted in the violations of rights of certain citizens:
“I would like to note that even though there was a lawful authority to break up the protest rally the police used disproportionate force. The protest rally participants were not given a chance to leave the rally peacefully. Many of them have been physically assaulted by the law-enforcement officials. According to the received information, the law-enforcement officials damaged the equipments of the journalists and verbally and physically assaulted them.”
As Public Defender stated at the briefing, he addresses the Main Office of Prosecutor with a recommendation to launch immediate and effective investigation the abovementioned facts.
Georgian NGOs also note on the excessive use of force against the demonstrators. Human Rights Center has been monitoring the demonstrations in the frameworks of OSCE supported project. According to the project coordinator Beka Jikia, the monitors have been daily monitoring the actions providing the unbiased information on the upheavals.
“Though the action was unauthorized and certain part of the demonstrators was preparing to oppose the police force, the monitoring revealed that the special police units evidently used the excessive force and violated the law. Specifically, the police made a siege around the demonstrators from all different sides. They occupied all streets which could be used for leaving the territory. This means that the goal of the operation was not disperse of the action (compelling the demonstrators to leave the territory) but the maximum physical vengeance. After making a siege, the police made no verbal warning towards disperse like it happened in November of 2007. The police units made a direct attack and fired from special gas bomb shells.
While inspecting the territory after disperse of the protest rally it was observed that in front of the Tavisupleba Metro Station, approximately 10 people had been made to lie down and were physically and verbally assaulted.
Considering all the abovementioned, even though the demonstrators had violated the legislation, the police used excessive force and violated the law.”
Georgian Young Lawyers Association and Transparency International Georgia disseminated a statement where noting on the use of excessive force and the signs of crimes of police: “Even if the decision about dispersing the rally was legitimate, the scenes disseminated by the media evidently demonstrate the signs of excessive use of force by the police that represents a grave violation of Law on Police.”
According to the organization Article 42 of Constitution, disperse of protest rally by the MIA forces on May 26th did not comply with the Georgian legislation and the standards established by the international norms. The organization addresses General Inspection of MIA and the Office of General Prosecutor of Georgia to launch effective investigation in order to raise responsibility of concrete individuals regarding the protest rally of May 26th of 2011.
To remember, on May 21st, approximately 25 thousand people gathered in Tbilisi by the leading of Public Assembly. The demonstrators requested the resignation of the President Saakashvili. Protest demonstrations were held in the regions of Georgia as well. The demonstrators and law-enforcement officials clashed in Batumi.
The protest action which initially started at Freedom Square transferred to the front of the building of Public Broadcaster with the request of live broadcasting of the action. The demonstrators gave 15 minutes to the leadership to decide on their request. Public Broadcaster satisfied their request and provided 5-5 minute live covering of the action. However, the leaders of Public Assembly did not find it sufficient.
Human Rights Center has been monitoring the protest rallies and expressed concern over the facts of detainment of citizens on the way to Tbilisi and deprivation of their cars: “On May 21st, the Special Forces dispersed the protest rallies in front of the building of Public Broadcaster by means of clubs and rubber bullets after the demonstrators damaged the car of police officials by plastic sticks. The incident occurred when the representatives of law-enforcement tried to kidnap one of the demonstrators compelling him to sit in the car. According to the protest rally participants, these people were not wearing police uniform and did not present any identification card. Neither the black car had some kind of indication that it belonged to the police,” – reads the statement of Human Rights Center.
According to the official information of MIA of Georgia, on May 22nd, at 7:00 pm, the drunken demonstrators attacked the police car and the policemen in front of the building of Public Broadcaster.
Georgian Party which had announced earlier to hold another protest rally on May 25th with the request of the President’s resignation joined the Public Assembly on May 22nd. The information was disseminated that one of the leaders of Georgian Party and a former Defense Minister Irakli Okruashvili was planning to arrive in Tbilisi. Later he changed his mind and didn’t arrive. It should be noted that Okruashvili was charged with abuse of authority and money extortion in 2007. Later he found political asylum in France.
“For several days lately, it has been restricted to leave Akhalgori region both for cars and pedestrians. The checkpoint has been closed by Georgian side and as Akhalgori residents state the reason is Okruashvili. The government is scared that ex-Minister will enter from Russia through Tskhinvali that is a really shameful fact. It turns out that the government is more concerned by the fate of Okruashvili than its citizens and their free transportation,” – stated conflict scientist Paata Zakareishvili.
The fact of closure of border was confirmed by the Akhalgori residents who spoke with Human Rights House and expressed doubt that this fact is related to the ongoing demonstrations in Tbilisi.
The demonstrations with the request of President’s resignation started on April 9th of 2009 and lasted for several months, however, with no result. In the process of the upheavals the law-enforcement officials used non-lethal weapon, namely the plastic and rubber bullets against the demonstrators. Georgian legislation did not allow the usage of such weapons at that time; however the changes were made to the Law on Police later according to which the non-lethal weapon was added to the list of special means of police. The corresonding change was made after the November 7 of 2007 when the law-enforcement officials used force against the peaceful demonstrators. First time in Georgian history, the special means water canons and rubber bullets, the device of psychological pressure were used. European Union, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, North Atlantic Alliance – this is the list of international organizations who strictly assessed the disperse of November 7 protest rally.