პარლამენტმა „თავისუფლების ქარტია“ დაამტკიცა
პარლამენტმა „თავისუფლების ქარტია“ მესამე მოსმენით დაამტკიცა. „თავისუფლების ქარტია“ „ლუსტრაციის შესახებ“ კანონსა და ე.წ. „პატრიოტის აქტს“ აერთიანებს და გულისხმობს საზღვაო, სახმელეთო და საჰაერო საზღვრების, სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტებისა და ტვირთების მკაცრ მონიტორინგს.
კანონი არეგულირებს ტერორიზმის დაფინანსების მიზნით ფინანსური ოპერაციებისა და საბანკო გადარიცხვების კონტროლს; ყოფილი სსრკ-ის სპეციალური სამსახურების საიდუმლო თანამშრომლების რეგისტრაციის, ნებაყოფლობითი აღრიცხვისა და რეესტრის წარმოების მიზნით სახელმწიფო კომისიის შექმნას; კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტისა და ლენინური კომიტეტების ყოფილ წარმომადგენლებზე თანამდებობრივი შეზღუდვების დაწესებას და სხვა ინიციატივებს.
გარდა ამისა, საქართველოში საბჭოთა-ბოლშევიკური და ფაშისტური სიმბოლიკები აიკრძალება და დასახლებულ პუნქტებს, რომელთაც ჯერ კიდევ საბჭოთა დასახელებები აქვთ შემორჩენილი, სახელები შეეცვლება.
„თავისუფლების ქარტიის“ კანონის გამოქვეყნების შემდეგ შსს-ში სპეციალური კომისია შეიქმნება, რომელიც კომუნისტური პარტიისა და ლენინური კომიტეტების წევრების საქმეებს შეისწავლის.
როგორც პროექტის ავტორი, დეპუტატი გია თორთლაძე განმარტავს, კომუნისტური პარტიისა და ლენინური კომიტეტების წევრების 100 ათასამდე საქმე უკვე დევს თაროზე, რომლის განხილვასაც სპეციალური კომისია დაიწყებს, რომელიც შსს-ს ბაზაზე შეიქმნება, მაგრამ მასში პარლამენტში მოქმედი ყველა ფრაქციის წარმომადგენელი შევა. ამ კომისიამ დადგენილი წესით უნდა შეაგროვოს მონაცემები და აწარმოოს შესაბამისი რეესტრი იმ პირთა შესახებ, რომლებიც საიდუმლოდ თანამშრომლობდნენ სპეცსამსახურებთან ან რომელთა მიმართაც საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული წესით მიღებული მონაცემები მიუთითებს მათ ფარულ კავშირზე უცხო ქვეყნების სპეცსამსახურებთან.

Parliament Adopts Freedom Charter
Parliament adopted Freedom Charter through the third hearing. Freedom Charter unites Law on Lustration and the so-called Patriotic Act and envisages strict monitoring of marine, land and air borders, strategic objects and goods.
The law regulates controlling financial operations and bank transfers; registration of secret officials of Soviet Union, willful registration and creation of state commission; imposing restrictions for holding different posts on former representatives of central committee of Communist Party and Lenin Committees.
Besides, the Soviet-Bolshevik and fascist symbols will be prohibited in Georgia and the names of populated places which still have the Soviet names will be changed.
After publishing the Freedom Charter, the special Commission will be established in the Ministry of Internal Affairs to study the cases of Communist Party and Lenin Committees.
As the author of the project, Deputy Gia Tortladze explains, approximately 100 thousand cases of members of Communist Party and Lenin Committees are prepared to be studied by the special commission established under the frameworks of the Ministry of Internal Affairs (MIA) and it will be comprised by the representatives of all Parliament factions. This commission will obtain information according to the established rule and keep the registry of those individuals who secretly cooperated with special services or who were secretly linked with the special services of foreign countries according to the data obtained by the law.