45-დღიანი პატიმრობა - საპროტესტო აქციაში მონაწილეობისთვის
თემურ ჭანტურიშვილი 22 მაისს, ღამის 2 საათის შემდეგ, სპეცდანიშნულების რაზმა „სახალხო კრების“ ბათუმის ოფისში აიყვანა. ამჟამად იგი 45-დღიან ადმინისტრაციულ პატიმრობაშია. დაკავების შემდეგ თემურ ჭანტურიშვილს ოჯახთან დაკავშირების საშუალება დაგვიანებით მისცეს, რის გამოც თავდაპირველად მისი ოჯახი მას გაუჩინარებულად თვლიდა.
თემურ ჭანტურიშვილი „სახალხო კრების“ ერთ-ერთი აქტიური მხარდამჭერი იყო. დაკავებულის მეუღლე კითხულობს - რისთვის უნდა ჩაესვათ ციხეში 45 დღით ადამიანი, რომელიც უბრალოდ აქციაზე იდგა. ამიტომაც შიშობს, რომ თავისი განცხადებებით, დაკავებულის მდგომარეობა არ დაამძიმოს: „ისიც მეშინია, ჩემი მხრიდან ზედმეტმა მოძრაობამ და განცხადებებმა მისი მდგომარეობა არ გაართულოს. ხომ შეიძლება შემდეგ უფრო ზეწოლა მოახდინონ?! ახლა ხომ ყველას „რუსეთის აგენტია“ ხელისუფლების აზრით...“
ჭანტურიშვილი 58 წლისაა და ხშირად ავადმყოფობს. ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას, ჭანტურიშვილის მეუღლე რუსუდან მჟავანაძე აღნიშნავს, რომ მის ქმარს წნევა აწუხებს და ექიმის მეთვალყურეობა სჭირდება: „ყოველდღე ესაჭიროება წამალი. დროებითი მოთავსების იზოლატორში ექიმის მეთვალყურეობა აქვს თუ არა, არ ვიცი. მხოლოდ წამლების შეგზავნას ვახერხებთ. არც ის ვიცი, როგორ მდგომარეობაში აქვს ჭრილობა. მისი პერანგი, რომელიც მომცეს, დასისხლიანებული იყო. ვფიქრობ, აჭარის ტელევიზიასთან პროვოკატორების მიერ ნასროლი ქვა მოხდა თავში“.
ჭანტურიშვილის მეუღლემ ქმრის დაკავება და იზოლატორში მოთავსება, ტელევიზიით შეიტყო: „თბილისში ვიყავი და ტელეფონით ვუკავშირდებოდი. ვნერვიულობდი აქციის გამო, რადგან ვიცოდი, რომ ხელისუფლება ასე ადვილად არ ვერ გადახარშავდა ამ აქციებს. რაღაც პროვოკაციებს ველოდი“.
როგორც დაკავებულის მეუღლე აცხადებს, დროებითი დაკავების იზოლატორში წიგნისა და ბორჯომის შეგზავნაზეც შეექმნა პრობლემა: „ამასწინათ ნოდარ დუმბაძის წიგნი ითხოვა. გამიხარდა - ე.ი. შედარებით უკეთაა-მეთქი, მაგრამ არ შემატანინეს. ერთხელ მინერალური წყალი „ბორჯომი“ და წყალი შევუტანეთ, მეორედ კი გვითხრეს - „ბორჯომის“ შეტანა არ შეიძლებაო. იზოლატორის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა გვითხრა, რომ ამა თუ იმ მოხმარების საგნის შეტანაზე დიდი მნიშვნელობა აქვს ბრალეულობას - „გააჩნია, რაზე ზის“. ვერ გავიგე, მოქალაქე რისთვის არის დაკავებული, ამას რა კავშირი აქვს მისთვის წიგნის ან „ბორჯომის“ შეგზავნასთან?! ამასთან, იზოლატორში არსად არაა გამოკრული ნუსხა იმ ნივთებისა, რისი შეგზავნა შეიძლება და რისი არა“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ბათუმის დროებითი დაკავების  იზოლატორის ხელმძღვანელს, სულიკო ბერიძეს დაუკავშირდა. თავდაპირველად მან გაკვირვებულმა იკითხა - ჩემგან რა გაინტერესებთო. ხოლო, როცა გაიგო ჭანტურიშვილის მდგომარეობასთან დაკავშირებით გვჭირდებოდა კომენტარი, პრესცენტრთან გადაგვამისამართა და ტელეფონი გაგვითიშა.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე მითითებულ პრესსამსახურის ნომერს არავინ პასუხობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე დაუკავშირდა სახალხო დამცველის წარმომადგენელს ბათუმში, გიორგი ჩარკვიანს. მისი თქმით, იგი ახლახან შეხვდა ადმინისტრაციულ პატიმრობაში მყოფ პირებს და არც ერთ მათგანს განსაკუთრებულ პრობლემებზე არაფერი უთქვამს.
აჭარის ტელევიზიასთან მომხდარი დარბევის შემდეგ, თემურ ჭანტურიშვილთან ერთად კიდევ შვიდ მოქალაქეს მიესაჯა ადმინისტრაციული ჯარიმა _ პატიმრობა 45 და 60 დღით.

45-Day Imprisonment for Participation in Protest Demonstration
After 2:00 am on May 22 riot police officers detained Temur Chanturishvili in the Batumi office of the People’s Assembly. Currently, he is serving his 45-day administrative imprisonment. Chanturishvili was allowed to contact his family only some time after detention; so, initially the relatives thought he had disappeared.
Temur Chanturishvili was an active supporter of the People’s Assembly. His wife wonders why he – who was just participating in the protest demonstration - was put in prison for 45 days. Besides, she is afraid of making critical statements in order not to aggravate the conditions of her husband. “I am afraid of aggravating his conditions with my behavior and statements. They might increase oppression on him. Now, the government believes everybody is Russian spy in this country.”
Chanturishvili is 58 and often has health problems. His wife Rusudan Mzhavanadze told the Human Rights Center that her husband has blood pressure and needs doctor’s assistance. “He shall take medicines every day. I do not know whether doctors examine him in the pretrial detention setting or not. I can send only medicines to him. I do not know how his wound was treated. His skirt had blood stains and I think a provocateur threw a stone at him in the head during the protest demonstration in front of the Adjara TV-Station.”
Chanturishvili’s wife learned about his detention and imprisonment from TV. “I was in Tbilisi and calling him on the phone. I was worried about the ongoing protest rallies because I knew the government would not stand the demonstrations for a long time; so I was waiting for some provocations.”
Rusudan Mzhavanadze said they faced problems when sending books and mineral water to her husband into the PDS. “He asked for Nodar Dumbadze’s book and I thought he was feeling better; however, they did not allow me to send the book into the PDS. Then, he asked for mineral water and the prison administration allowed us to send the bottle only once; but next time they refused. A prison officer explained they choose things to send to detainees according to their charges. I cannot understand, what is the connection between the charge and books or mineral water?! In addition, there is no list of things that shall not be sent to a prisoner.”
The Human Rights Center called the director of the Batumi PDS Suliko Beridze who got surprised with our question: “What do you want to hear from me?” When we explained to him that we needed comment about Chanturishvili, he suggested us to get in touch with the press-center and cut off line.
Nobody answered our calls at the phone number from the official website of the Ministry of Justice of Georgia.
The Human Rights Center met the representative of the Georgian Public Defender in Batumi Giorgi Charkviani who said he had just met the convicted for administrative charges and none of them complained about any particular problems.
After the dispersal of the demonstration in front of the Adjara TV-Station, seven more people were detained together with Chanturishvili; some of them were put in prison for 45 days, others for 60 days.