რა დაჯდა 7 ათასი ეკვადორული ვარდი
ლეგენდასავით დადის ამბავი დიდი ქართველი მხატვრის, ნიკო ფიროსმანის სიყვარულზე: დუქანი გაყიდა, მილიონი ალისფერი ვარდი ფეხქვეშ რომ დაეფინა ფრანგი მოცეკვავე მარგარიტასთვის, რომელიც ერთი ნახვით შეუყვარდაო. ასე იყო თუ არა, არავინ იცის, ყოველ შემთხვევაში „ფიროსმანის მილიონი ვარდი“ დღემდე ლამაზ ამბად რჩება...
7 ათასმა ალისფერმა ვარდმა, რომლებითაც 4 ივნისს რენი ჰარლინის ფილმის, „აგვისტოს 5 დღის“ პრემიერაზე ჩამობრძანებული სტუმრებისთვის დარბაზი მორთეს, ფიროსმანის მილიონი ვარდი გამახსენა...
როგორც ჩანს, ჩვენს ქვეყანაში კიდევ არიან რომანტიკოსები (ან იქნებ თვითონ ხელისუფლება გვყავს რომანტიზმით სავსე?!), რომლებმაც უცხოელი მომხიბლავი მსახიობის, შერონ სტოუნის პატივსაცემად ვარდები მშობლიური ბაღებიდან და ეკბატანადან კი არა, ეკვადორიდან ჩამოიტანეს.
სხვადასხვა ინტერნეტგვერდზე ვნახეთ, რომ თითო ახალმოკრეფილი ალისფერი ვარდი დაახლოებით 40 დოლარი ღირს. ვცადეთ დავკავშირებოდით შერონ სტოუნის თბილისში ვიზიტის ორგანიზატორს, სააქციო საზოგადოება "მადნეულის" ყოფილ გენერალურ დირექტორს და ამჟამად პარლამენტარს, ბატონ კობა ნაყოფიას, მაგრამ რადგან თბილისში არ იმყოფება, ვერც ის დავადგინეთ, რა დაუჯდა ჩვენს ქვეყანას ვარსკვლავის ჩამობრძანება და ვერც ის, რამდენი დაიხარჯა 7 ათასი ალისფერი ვარდისთვის. თუმცა მარტივი არითმეტიკული გამოთვლით, ეკვადორიდან 7 ათასი ვარდის ჩამოტანა დაახლოებით 280 ათასი დოლარი დაჯდა.
ვარდების გარდა იყო პომპეზური საქველმოქმედო ვახშამი, რომელიც 26 მაისს ნაცემმა და შეურაცხყოფილმა საზოგადოებამ სახელმწიფო ტელევიზიების ყველა საინფორმაციო გამოშვებაში მრავალჯერ იხილა...
P.S. არაოფიციალური ინფორმაციით, ჰოლივუდელ ვარსკვლავთან შეხვედრა და გამასპინძლება ქვეყანას 5 მილიონი ლარი დაუჯდა. რუსთაველის თეატრში გამართული საქველმოქმედო ვახშმიდან შემოსულმა თანხამ 1.5 მილიონი ლარი შეადგინა. ეს თანხა 2008 წლის შემდეგ დევნილებად ქცეულ ადამიანებსა და ომში დაღუპულთა ოჯახებს გაეგზავნებათ.

There are legends about the love story of famous Georgian painter Niko Pirosmani. The legend tells that he sold his store to buy million red roses for a French dancer Margarita who he fell in love with at first sight. Nobody knows whether or not this is true. Anyways, “million roses of Pirosmani” is a beautiful love story…
The hall decorated by 7 thousand red roses to receive the guests at the premier of Five Days of August reminded me of Pirosmani’s million roses…
It seems like there still are the romantics in our country who brought roses from the country of Ecuador to please the beautiful actress Sharon Stone.
From various internet sources we learned that every red rose cost about 40 dollars. We tried to contact the organizer of Sharon Stone’s visit to Georgia, former general director of joint-stock company Madneuli, currently a Member of Parliament Koba Nakopia. But since he is not in the country we could not find out how much it cost to bring a star in our country and how much was 7 thousand red roses. But by simple mathematical calculation, 7 thousand roses would cost 280 thousand dollars.
Except for the roses, the public beaten and insulted on May 26th saw the grand charity dinner on all news programs of state televisions numerous times…
P.S. According to the unofficial information, the hosting of Hollywood star cost 5 million. The money received as a charity at the dinner held in Rustaveli Theater cost 1.5 million GEL. This money will be sent to the IDPs and the victims of 2008 war.