რობერტ სტურუა: „პოლიტკორექტულობის გათვალისწინებით, შენ სიმართლეს არ ამბობ-ხოლმე“
„პოლიტკორექტულობაში არის რაღაც დადებითი, მაგრამ მასში დევს ძალიან დიდი უარყოფითი მომენტი, ანუ პოლიტკორექტულობის გათვალისწინებით, შენ სიმართლეს არ ამბობ-ხოლმე“, - ეს განცხადება რეჟისორმა რობერტ სტურუამ გუშინ რუსთაველის თეატრში გააკეთა.
რობერტ სტურუას შემოქმედებითი საღამო თაყვანისმცემლებმა, თეატრთმცოდნეებმა, კრიტიკოსებმა, სტუდენტებმა და მსახობებმა ექსპერიმენტულ სცენაზე გუშინ მოუწყვეს. სხვადასხვა დროს დადგმულ სპექტაკლებთან ერთად, რეჟისორმა მის მიერ გაკეთებულ იმ განცხადებებზეც ისაუბრა, რომლებმაც საზოგადოებაში არაერთგვაროვანი რეაქცია გამოიწვიეს. მისი თქმით, პოლიტკორექტულობას, ხშირად სჯობს სიმართლე ითქვას.
„თუ რაღაც ჭირს კაცობრიობას და არ დავასახელეთ ეს დაავადება, ბუნებრივია, მისგან ვერც განვიკურნებით. რატომ გვიკვირს, რომ ადამიანები ვერ იტანენ სხვა ერის წარმომადგენლებს. ბუნებაში დევს რაღაც ისეთი, რასაც ჩვენ უნდა შევებრძოლოთ, დამალვით მხოლოდ ვითვალთმაქცებთ. წარმოიდგინეთ, ახლა რომ გითხრათ, თუ როგორ მიყვარს ზანგები. ხომ შეიძლება ისინი სულაც არ მიყვარდეს, იმიტომ კი არა, რომ ზანგები არიან, იმიტომ, რომ ოდნავ უკან დგანან ჩემზე, კულტურის მხრივ“, - აღნიშნა რობერტ სტურუამ.
მისივე თქმით, მართლაც არ სურს, რომ საქართველოს პრეზიდენტი იყოს სხვა ერის წარმომადგენელი.
„სულ არ მინდა, საქართველოს პრეზიდენტი იყოს ამერიკელი. გამოგვიგზავნიან ვინმე ლუზერს და თვალებში უნდა ვუყურო. არც იტალიელი მინდა. აი, გერმანელებზე რომ მიდგება ხოლმე საქმე, შეიძლება შევჩერდე. სულ ცოტა ხნის წინ ტელეფონით გამომიგზავნა წერილი სომეხმა მეგობარმა და აი, რას წერს: "რობიკ, ეგ შენი აზრია, რაც თქვი, ჩვენ კი შენს მხარეზე ვართ". თქვენ რომ წაიკითხოთ, რას წერენ უკრაინელებზე რუსები, საერთოდ გადაირევით. მე რომ უკრაინელი ვიყო, საერთოდ ამ წუთშივე შევიძულებდი რუს ერს. ქართველები კი უფრო ლოიალურები ვართ“, - აღნიშნა რობერტ სტურუამ საღამოზე.
რობერტ სტურუამ ერთ-ერთ ინტერვიუში განაცხადა, რომ ქვეყნის პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი არის სომეხი და მას არ სურს, რომ ასეთი პირი იყოს ქვეყნის პრეზიდენტი. რეჟისორის ამ განცხადებამ საზოგადოებაში აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია. დისკუსია გაიმართა როგორც საგაზეთო ფურცლებზე, ისე - სოციალურ ქსელებში.

‘Political correctness’ is partly positive, albeit, on the other hand, it is significantly negative. Sometimes one doesn’t tell the truth because of ‘political correctness’, theatre director Robert Sturua said at Rustaveli theatre yesterday.
The fans, theatre specialists, critics, students and actors held an art evening of Robert Sturua yesterday at Rustaveli theatre. Robert Sturua talked about his play and the statements that caused different kinds of reactions in the public. According to him, it is often better to tell the truth than to remain within the framework of ‘political correctness’.
‘If a human being has a disease and we conceal it, it will never be treated. It is not surprising that people hate people of other nations. If we conceal it, we will just be pretending. Imagine that I tell you how much I love black people. I might not love them at all, not because they are black but because they are a little behind my culture,” – stated Robert Sturua.
According to Sturua, he does not wish the President of Georgia to be Armenian. ‘I don’t want my president to be American, nor Italian. A while ago an Armenian friend of mine sent me a letter where he stated: “Robik, this is your opinion. We are on your side.” If you read what Russians write about Ukrainians, you will go crazy. If I was Ukrainian I would have hated Russian nation. Georgians are more loyal,” – stated Robert Sturua.
Earlier, Robert Sturua said in an interview that Mikheil Saakashvili was Armenian and that he did not wish to have an Armenian president. The statement caused different reactions among the public.