„პატიმრები ვერ იბანენ, ვერ იპარსავენ წვერს, ვერ იჭრიან ფრჩხილებს, არ აქვთ სავარცხელი“
ამ დროისთვის კახეთის იზოლატორებში 32 პატიმარი რჩება, რომლებიც 26 მაისს საპროტესტო აქციის დარბევის შემდეგ არიან დაკავებულები. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თელავის ოფისის ხელმძღვანელმა მარეხ მგალობლიშვილმა განუცხადა, პატიმრები ვერ იცავენ პირად ჰიგიენას.
„18 პატიმარია თელავის იზოლატორში, 5 - სიღნაღში და 9 - ყვარელში. უმეტესობას 30 დღის ვადით პატიმრობა აქვს შეფარდებული. პატიმრები ვერ იბანენ, ხან წყლის და ხან პირსახოცის არ ქონის მიზეზით. ვერ იპარსავენ წვერს და ვერ იჭრიან ფრჩხილებს. არც სავარცხელი აქვთ. ყველაზე მძიმე სიტუაცია თელავის დროებითი მოთავსების იზოლატორშია, სადაც 2 დიაბეტიანი პატიმარია მოთავსებული. ერთ-ერთ მათგანს დღის განმავლობაში ორჯერ სჭირდება ინსულინი და სპეციალური კვება, რომლის საშუალებაც იზოლატორში არ არის. ამ პატიმრების გასინჯვის მიზნით ორჯერ მოვითხოვეთ იზოლატორში ენდოკრინოლოგის შესვლა, მაგრამ უშედეგოდ. მე ძალიან მაფიქრებს ამ პატიმრების ჯანმრთელობის მდგომარეობა“, - განაცხადა მარეხ მგალობლიშვილმა.

“Prisoners Unable to Wash, Shave Beard or Cut Finger Nails”
32 people detained after the May 26th protest rally disruption remain under custody in Kakheti detention cells. As Marekh Mgaloblishvili, the head of Telavi Georgian Young Lawyers Association (GYLA) stated to Kakheti Information Center the prisoners are unable to keep the private hygiene.
“There are 18 prisoners in Telavi detention cells, 5 – in Sighnaghi and 9 – in Kvareli. Most of them are sentenced to 30-day imprisonment. The prisoners are unable to wash themselves due to the absence of water and towel. They cannot shave beard or cut finger nails. They have no brush. The situation is hardest in Telavi temporary detention cell where two prisoners with diabetes are placed. One of them needs insulin and special food which is not available in the detention cell. We requested the endocrinologist to cheack these prisoners twice, but with no result. I am very concerned about the health of these prisoners,” – stated Marekh Mgaloblishvili.