საოჯახო ტიპის სასტუმროს მფლობელები „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ წესებზე ჩივიან
კვარიათისა და გონიოს საოჯახო ტიპის სასტუმროების მეპატრონეებს „ენერგო-პრო ჯორჯიასთან“ პრობლემები აქვთ. კომპანია მათ კომერციული მრიცხველების დამონტაჟებას სთხოვს, რაც საკმაო თანხებთან არის დაკავშირებული. აღნიშნული პრობლემის წინაშე დაახლოებით 30-მდე ოჯახია.
ჟუჟუნა კაკაბაძე, ერთ-ერთია, ვისაც კვარიათში საოჯახო ბიზნესი აქვს. მან დამსვენებლებისთვის კომფორტის შესაქმნელად სამფაზიანი მრიცხველი დაამონტაჟა. თუმცა, ერთი თვის წინ, ეს მრიცხველი გაუუქმეს და ინდივიდუალური დაუმონტაჟეს.
„ძალიან დიდი პრობლემაა ეს ჩვენთვის. მრიცხველების თაობაზე დღეს კი არ უნდა ეთქვათ, არამედ ცოტათი ადრე. 6 კილოვატზე მეტს თუ იყენებთ, ამას ჩვენ გვიჩვენებს და ჯარიმა გექნებათო“, - ამბობს ჟუჟუნა კაკაბაძე.
გულნაზ სამნიძემ კი, დამსვენებლების მისაღებად ელექტროენერგიის ე. წ. 30-კილოვატიანი პაკეტი შეისყიდა და ამისთვის 2 100 ლარი გადაიხადა: „წინასწარ გვახდევინებენ ამ თანხას. შემდეგ გაჰყავთ კაბელები. კაბელებისა და ელექტრიკების მომსახურებაც ჩვენ უნდა გადავიხადოთ და თანხა საკმაოდ დაგვიჯდება“.
„ენერგო-პრო ჯორჯიას“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელის, გიორგი სურმავას თქმით, აბონენტებს რომლებიც ერთდროულად 10, 20, 50, 100 და მეტ კილოვატს მოიხმარენ, ერთჯერადი პაკეტი უნდა შეიძინონ. ხოლო ელექტროენერგიის თვითნებურად მოხმარების შემთხვევაში, აბონენტთა წინააღმდეგ 5 000-დან 10 000 ლარამდე საჯარიმო სანქცია გატარდება.
გონიო-კვარიათის მოსახლეობის თქმით, მათი ძირითადი შემოსავალი მხოლოდ საზაფხულო სეზონის განმავლობაში შესული თანხაა, რაც მთელი წლის განმავლობაში უნდა გამოიყენონ. ხელისუფლება კი მათ ამოსუნთქვის საშუალებას არ აძლევს და მცირედ მოგებასაც არ უტოვებს.

The owners of family type hotels of Kvariati and Gonio have problems with the Company Energo-Pro Georgia. The company requests them to apply commercial numerators which costs rather expensive. Approximately 30 families are facing this problem.
Zhuzhuna Kakabadze has a family business in Kvariati. She applied three-phase numerator to create comfort for the holiday-makers. However, this numerator was abolished a month ago and was replaced with individual numerator.
“This is a big problem for us. They should have told us about numerators a while ago. They said that if it shows more than 6 kilo watts we will be fined,” – states Zhuzhuna Kakabadze.
Gulnaz Samnidze purchased the so-called 30 kilo watts electricity for the holiday-makers and paid 2 100 GEL for it: “They made us pay this preliminarily. Then they constructed the cables. We have to pay for the service of cables and electricity as well which is rather expensive.”
According to the head of Energo-Pro Georgia PR Department Giorgi Surmava, the subscribers who use more than 10, 20, 50 and 100 kilo watts at the same time must purchase a single package. In case of illegal use of electricity, the subscribers will be fined with 5 000 – 10 000 GEL.
According to the residents of Gonio-Kvariati, their basic income is the money received during the spring season which they will have to use during the whole year. The government does not give them a chance to relax and have small profit.