დასუფთავების გადასახადის ახალ სისტემას „ახალი მემარჯვენეებიც“ აპროტესტებენ
თბილისის მერიის ახალი ინიციატივით, დასუფთავების მოსაკრებელი ელექტროენერგიის გადასახადს მიებმება. ამის შესახებ პრესკონფერენციაზე თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილემ, „ქრისტიან-დემოკრატების“ წევრმა ჯაბა სამუშიამ განაცხადა.
„ქრისტიან-დემოკრატები“ მერიის ახალ ინიციატივას აპროტესტებენ და ხელისუფლებას დანაპირების შესრულებისკენ მოუწოდებენ. ჯაბა სამუშიას განმარტებით, ახალი ინიციატივით, მოხმარებული ერთი კილოვატი  ელექტროენერგიის ღირებულებას დასუფთავების მოსაკრელის 0,05 ლარი დაერიცხება.
ჯაბა სამუშია მიიჩნევს, რომ ამ ინიციატივით, მოსახლეობას დასუფთავების მოსაკრებელი, მინიმუმ 50%-ით გაუძვირდება. ასევე, აღნიშნული ინიციატივის მიხედვით, უქმდება დასუფთავების მოსაკრებლის სულადობრივი გადასახადი.
„ხელისუფლება არ ღალატობს თავის წესებს და ზაფხულს მორიგი მძიმე სიურპრიზით იწყებს. 2010 წლის არჩევნების წინ, მთავრობა საზოგადოებას შეღავათებს პირდებოდა, მაგრამ 2010 წლის აგვისტოდან მოყოლებული, ისინი თბილისელებს ცხოვრებას უძვირებენ“, - განაცხადა ჯაბა სამუშიამ.
„ქრისტიან-დემოკრატები“ მოუწოდებენ უმრავლესობას და თბილისის მერიას, უკან გაიწვიონ აღნიშნული კანონპროექტი. ამასთან, სამუშია ამბობს, რომ ეს ინიციატივა სერიოზულ ეჭვებსაც ბადებს: „ჩვენ გვაინტერესებს, სად იხარჯება 40 მილიონი ლარი, რომელიც ჩადებულია თბილისის ბიუჯეტში დასუფთავების სამსახურისთვის“.
დასუფთავების გადასახადის ახალ სისტემას „ახალი მემარჯვენეებიც“ აპროტესტებენ. როგორც ჟურნალისტებს „ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, საკრებულოს ფრაქცია „თბილისის“ თავმჯდომარემ დავით საგანელიძემ პრესკონფერენციაზე განუცხადა, გადასახადის ახალი წესის შემოღება უსამართლოა და თბილისის მოსახლეობის ინტერესების წინააღმდეგ არის მიმართული, რაც კიდევ უფრო დაამძიმებს მათ მდგომარეობას.
მისივე განცხადებით, ამ ცვლილების განხორციელების აუცილებლობას ქალაქის მერია ასაბუთებს იმით, რომ დედაქალაქში მიგრაციის მაღალი მაჩვენებელია, მოსახლეობის ოფიციალური რეგისტრაციის მაჩვენებელი არ შეესაბამება ფაქტიურ მდგომარეობას, რაც ქალაქში არსებული რეალური სურათის დამახინჯებას იწვევს.
ახალი მემარჯვენეები მოითხოვენ ქალაქის მერმა უკან გაითხოვოს გადაწყვეტილებების პროექტი დასუფთავების და ნარჩენების მართვის მომსახურების ტარიფისა და მისი გადახდის ახალი წესის შემოღების შესახებ.

According to the new initiative of Tbilisi City Hall, the cleaning fee will be attached to the electricity fee. The deputy head of Tbilisi City Hall, the member of Christian-Democrats Jaba Samushia stated the corresponding at the press conference.
The Christian-Democrats are protesting against the new initiative of the City Hall and are requesting the government to fulfill its promise. According to Jaba Samushia, by new initiative, for one kilo watt of the consumed electricity 0.05 GEL will be envisaged.
Jaba Samushia considers that by this initiative, the cleaning service fee will be doubled at least by 50%. Also, according to this initiative, the cleaning service fee calculation by the number of people will be abolished.
“The government starts the summer with next surprise. Before the elections of 2010, the government promised immunities to the public, but since the August of 2010, they are raising prices for living for Tbilisi residents,” – stated Jaba Samushia.
Christian-Democrats call on the majority and Tbilisi City Hall to withdraw this draft law. Samushia states that this initiative raises serious doubts: “We are interested how 40 million GEL invested in Tbilisi budget for the cleaning service is spent.”
New Rights Party also protests against the new system of cleaning service fees. As one of the leaders of New Rights Party, member of the faction Tbilisi of Tbilisi City Council stated at the press conference, adopting new rules of fees is unjust and comes against the interests of Tbilisi population and it will put more burdens on their situation.
According to his statement, the City Hall argues that the high level of migration in the city necessitated this new rule and that the indicator of the official registration does not comply with the factual state that disfigures the real picture of the city.
The New Rights Party requests that the City Hall withdraws the draft law on the new rule of tariffs of services and a new rule of the payment.