ამბავი გაფიცხებული ფიცხელაურისა
„ვინც იმათი თანამშრომელია - რუსების თუ ოსების, მათ უწყისზე ხელს ვინც აწერს და მათ ხელფასს ვინც იღებს, აქ ჩვენი თანამშრომელი ვეღარ იქნება“, – აცხადებენ ჩვენთან საუბრისას ახალგორის დევნილი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, გამგებელი ზურაბ ფიცხელაური და მისი მოადგილე ვალოდია შერმადინი.
ეს კი მარტივად ნიშნავს, რომ ახალგორის მუნიციპალიტეტში შემავალ ორგანიზაციებს, რომლებიც უშუალოდ ახალგორში საქმიანობენ, ლეგიტიმური ხელისუფლება დაფინანსებას შეუწყვეტს. წეროვანში დაბანაკებული ახალგორის დევნილი გამგებელი და მისი მოადგილე ირწმუნებიან, რომ ლეგიტიმური მთავრობა ყველანიარად ცდილობს, ქსნის ხეობაში როგორმე ქართველები შეინარჩუნონ, მაგრამ იქ არსებული ვითარება ამას ეწინააღდგება.
ამ ჩინოვნიკების საუბრის ტონში ადვილად შეამჩნევთ აგრესიას, ცინიზმს და უტაქტობას. მათ არ მოსწონთ ისეთი ჟურნალისტი, რომელიც ახალგორში ჩასვლას ახერხებს და იქაური პრობლემების ობიექტურად გაშუქებას ცდილობს. მათ შორის არის ამ ინტერვიუს ავტორიც,  რომელიც ახალგორიდან რეპორტაჟებს გაზეთ „რეზონანსში“ და ასევე www.humanrights.ge-ზე აქვეყნებს. გაფიცხებულმა ზურაბ ფიცხელაურმა ჟურნალისტი მოღალატედ შერაცხა.
- თქვენ ამბობდით, რომ ახალგორში ზოგიერთებს ბინები წაართვეს. ვინ არიან ისინი და რატომ წაართვეს?
ზურაბ ფიცხელაური: მე არაფერი არ ვიცი. წარმოდგენა არა მაქვს.
როგორ თუ არ იცით?! ეს ინფორმაცია თქვენგან გავიგეთ...
ზურაბ ფიცხელაური: ჰო, არ ვიცი. მე მეგონა, შენ რომ ახალგორში იყავი, სადაც ოსებიც კარგად გხვდებიან და ქართველებიც, ამ ამბავს იქ გაიგებდი.
მე როგორც ვიცი, სახლები დაიბრუნეს იმ ოსებმა, ვინც 90-იანი წლების ეთნოკონფლიქტისას სახლი თავისით დატოვა და ვლადიკავკაზში გაიქცა, ზოგს წაართვეს, ზოგმაც შიშით მიზერულ ფასში უცებ გაყიდა და წავიდა.
ზურაბ ფიცხელაური: მითხარი, აბა, ერთი ასეთის ბინა.
- თუნდაც ანატოლი მარგიევისა...
ზურაბ ფიცხელაური: მერე? სხვებს რომ დაყვნენ ყველას და გააფრთხილეს, ხელწერილებიც კი რომ ჩამოართვეს, ბინები უნდა დაცალოთო, ეს არ იცი?! შენ როგორებზეც ამბობ, ეგეთი არის სულ ორი ბინა.
- რამდენადაც ვიცი, თქვენს ერთ-ერთ ნათესავსაც ჩამოართვეს ბინა იმ მოტივით, რომ იგი 90-იან წლებში ახალგორიდან წასულ ოსს ეკუთვნოდა.
ზურაბ ფიცხელაური: ვინ ჩემს ნათესავს?!
- დეტალები არ ვიცი. თუ გინდათ, გვითხარით...
ზურაბ ფიცხელაური: მე რატომ უნდა გითხრა? თუ გინდა, გაიგე. მე ვერ გეახლები შენი „რეზონანსის“ რედაქციაში.
- რატომ საუბრობთ ასე აგდებულად?!
ზურაბ ფიცხელაური: აგდებულად კი არა სწორად ვსაუბრობ.
- როგორც ვიცი, იქ არსებულ ორგანიზაციებს დაფინანსებას თითქმის ყველას უწყვეტთ. ვიცი, რომ დაგიბარებიათ ბიბლიოთეკის თანამშრომლები და გითქვამთ: თუ წეროვანში არ გადმოხვალთ, ხელფასი აღარ გექნებათო. რამდენად მართალია ეს?
- ვინ გითხრა ეგ?
ერთ-ერთმა ბიბლიოთეკარმა.
ზურაბ ფიცხელაური: მაინც ვინ?
- რა მნიშვნელობა აქვს თქვენთვის? შეკითხვას გისვამთ და მიპასუხეთ.
- მე მგონი, ეგ მართალი არ უნდა იყოს... მე შენგან ერთი რამე მაინტერესებს: თვლი თუ არა ახალგორს ოკუპირებულად?
ვთვლი.
- დაწერეთ ეს გაზეთში. თუ ასე მიგაჩნიათ, რატომ არ წერთ?! თუ არა და მე მაინც დავწერ, როგორც რა მიგაჩნიათ.
- სადაც გინდათ და რაც მოგესურვებათ, ის დაწერეთ. მანამდე კი, კეთილი ინებეთ და მიპასუხეთ შეკითხვებზე, რადგან ჩვენ დიდი ხანია შევთანხმდით ამ ინტერვიუზე. ასე არ არის?
- ჯერ მიპასუხე: მიგაჩია თუ არა ახალგორი ოკუპირებულად.
- მე ხომ უკვე გუპასუხეთ?!
-  არ მიგაჩნია, ხომ?
- მე ამაზე უკვე გიპასუხეთ!
- ძალიან დიდი სურვილი მაქვს, რომ ეს გაზეთში დაწერო... და, საერთოდ, რომელი ქვეყნის შვილი ხარ, მითხარი და გამაგებინე?!
- შეკითხვებს მე ვსვამ და მე უნდა მიპასუხოთ. მე თქვენს სხვა შეკითხვებს პასუხს არ გავცემ, რადგან ამაზე პასუხი თავადაც მშვენივრად იცით.
ზურაბ ფიცხელაური: მე ვერ ვხედავ იმას, რომ შენ საქართველოს შვილი ხარ.
- არ გეჩვენებათ, რომ სასაცილოა თქვენი ასეთი შეკითხვები?
ზურაბ ფიცხელაური: ახლა შენს შეკითხვებს მივუბრუნდეთ: ვინ მოგცათ ბიბლიოთეკებზე ინფორმაცია?
- წყაროს ჩვენ არ ვაკონკრეტებთ.
ზურაბ ფიცხელაური: უნდა დააკონკროტო. ხომ უნდა ვიცოდე, რომელს არ აუღია ხელფასი?
- და ეს ჟურნალისტისგან უნდა გაიგოთ?!.. თქვენ რომ მომაწოდოთ რამე ინფორმაცია ანონიმურად, როგორც თვქენ გვარ-სახელს ვერ ვიტყვი, ასევე - სხვა დანარჩენისასაც.
ზურაბ ფიცხელაური: აუცილებლად. შენ ის დაწერე ჩემზე, რაც არ უნდა დაგეწერა და რა მოხდა, რომ ეს დაწერო?! შენ დაგიწერია ჩემზე, რომ მე თითქოს ვიღაცებს ახალგორში ვთავაზობ შპიონობას. ვიღაცა დეგენერატმა რაღაცა რომ გითხრას, უნდა დაწერო?!
- ძალიან გთხოვთ, კორექტულად ისაუბრეთ.
ზურაბ ფიხელაური: კორექტულად კი არა, შენ უნდა უნდა გესმოდეს, რომ ასეთი რამეები არ უნდა დაწერო. იმასაც კი არ ფიქრობ, რომ მაგის დაწერის შემდეგ შესაძლოა, ზურას ახალგორში სახლ-კარი დაუწვან.
რა გინდათ თქვათ, რომ ახალგორში სახლ-კარს გიწვავენ?
ზურაბ ფიცხელაური: რომ დაეწვათ?
- რატომ უნდა დაეწვათ?
ზურა ფიცხელაური: იმიტომ, რომ თურმე ვიღაცას ზურა შპიონაჟს „ავალებს“. ხვდები, რას აკეთებ?! თუ შენ თავი გამომძიებელი გგონია, ან დიდი ჩამოყალიბებული ვინმე?!.. რას წერ, ისიც კი არ იცი.
- კორექტულად ისაუბრეთ!
ზურაბ ფიცხელაური: კროექტულად შენ უნდა დაწერო.
- ანუ ლექციისთვის დამიბარეთ აქ და არა ინტერვიუსთვის?
ზურაბ ფიცხელაური: ზუსტად ამიტომ დაგიბარე, რომ ეს გკითხო: მართალი იყავი, ეს რომ დაწერე?!
- სხვათა შორის, იმ ადამიანს, ვინც ეს გვითხრა, აქვს აუდიოჩანაწერი, რითაც ამტკიცებს, რომ თქვენ მართლა სთავაზობთ შპიონაჟს.
ზურაბ ფიცხელაური: ვის აქვს?!.. კრიტიკულ მომენტამდე ნუ მიმიყვან. „დაპუსტიმ“ შევთავაზე; მე თუ ჩემი ქვეყნის შვილი ვარ, ყველაფერს გავაკეთებ ჩემი ქვეყნისთვის. შენ კი მიწერ იმას, რომ მე ვიღაცას შპიონობას ვთავაზობდი.
- მე თქვენ მოგეცით საშუალება, მაგაზე კომენტარი გაგეკეთებინათ, მაგრამ თქვენ მაშინ ეს არ ისურვეთ.
ზურაბ ფიცხელაური: მანახე ერთი ის დეგენერატი, ვისაც შპიონობა შევთავაზე. რა ჩანაწერი აქვს ერთი!.. თამილა მეარაყიშვილი, რომელიც წელიწადნახევარი თვალითაც არ მინახავს, არც ტელეფონით დავლაპარაკებივარ, იმის ნალაპარაკებს წერ. შენ იმასაც ვერ ხვდები, რომ თამილა მენანება, თორემ 5-ჯერ გავუშვებდი აქედან. რა უნდა ველაპარაკო თამილას, რომელიც არ ცნობს ახალგორის გამგეობას?!
- როგორც მე ვიცი, ის არც დე ფაქტო გამგეობას სცნობს...
ზურაბ ფიცხელაური: ძალიან კარგადაც სცნობს. შენ მე ნუ მასწავლი, ეგ ვის სცნობს და ვის – არა.
- თუკი ამ კონკრეტულ ადამიანზე ლაპარაკობთ, სწორად მიგაჩნიათ, რომ მას ისე ათავისუფლებთ სამსახურიდან, რომ ამის შესახებ არაფერს ეუბნებით?
ზურაბ ფიცხელაური: ეგ თანამშრომელი თუ უფროსად მთვლის, თვეში ერთხელ არ უნდა დაგვირეკოს, ან უნდა შემოგვიაროს და გვკითხოს: ამას ვაკეთებ და ასე ვქნა, თუ არაო...
- რა, არ ყოფილა?
ვალოდია შერმადინი: სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ის ვალდებულებას იღებს, სამსახურში გამოცხადდეს და ურთიერთობა ჰქონდეს ხელმძღვანელობასთან.
- და თუკი გაათავისუფლეთ, ამის შესახებ მან არ უნდა იცოდეს?
ზურაბ ფიცხელაური: როგორ გავაგებინოთ? არც მოდის და არც ჩვენს ზარებს პასუხობს.
ვალოდია შერმადინი:  ურეკავს ის ადამიანი, რომელიც სამსახურეობრივად ვალდებულია, დაურეკოს. ის კი არ პასუხობს. ჩვენ რა ვქნათ?! ჩვენ თამილას ომის შემდეგ შევთავაზეთ, გაეგრძელებინა ისევ მუშაობა, თუკი რამის გაკეთებას შეძლებდა.
- ანუ გამგეობას უნდოდა, თუკი წეროვანში შეიქმნებოდა მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის ანალოგი, ახალგორშიც გააგრძელებდა მუშაობას?
ვალოდია შერმადინი:  დიახ, ჩვენ ამაზე დავეთანხმეთ კიდეც. უბრალოდ, რეგისტრაცია უნდა მომხდარიყო აქ - წეროვანში. ვუთხარი - გვიჩივლე, გააგრძელე მსვლელობა, იქნებ იქაც შეძლო ორგანიზაციის დარჩენა, აქ კი დააფუძნე იმისათვის, რომ ხელფასის გაცემა არ შეწყდეს... ანუ პარალელურ რეჟიმში გააგრძელე-მეთქი ჩივილი, ოღონდ აქ დაფუძნდეს-მეთქი. მაგრამ – არ გცნობო, გვეუბნება და... ხელმძღვანელი გამგებლის ხელით ინიშნება, გამგებელს კი ეგ არ ცნობს! თამილას მოსაწონი არც გამგებელია და არც მისი მოადგილე... ყველაფერს აქვს თავისი წესი და რიგი.
- გათავისუფლდა თუ არა ეს ადამიანი თანამდებობიდან, თავად არ უნდა იცოდეს?
ვალოდია შერმადინი:  ახალგორში ეს ორგანიზაცია ვერ დაფუძნდა. მიზეზი ის არის, რომ კანონით, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არ კეთდება ეს... დაფუძნდა აქ თითქმის ანალოგიური შინაარსის ორგანიზაცია... ეგ ადამიანი გამგებელს არ ცნობს, მუნიციპალიტეტს არ ცნობს, ამ დასახლებას (წეროვნის დევნილთა ჩასახლებას გულისხმობს) არ ცნობს. ჩვენთან მისი დაპირისპირების ერთადერთი მიზეზი არის ფულადი კომპენსაცია. არადა, თვენახევარი ვეხვეწეთ: თქვენს ანგარიშზე ორი კომპენსაციაა ჩარიცხული 20 000 დოლარი, აიღეთო. არ აიღეს - სამი გვეკუთვნისო. ეს არის ერთადერთი მიზეზი ჩვენი ურთიერთობის გაფუჭებისა. მან იძულების და რეკეტის წესით ვერ აიღო სამი კომპენსაცია. შეგიძლიათ გადაამოწმოთ, რამდენი თვე იდო მაგათ ანგარიშზე ის 20 000 დოლარი. იმის გამო, რომ მისმა ოჯახმა ეს გადაავადა, საკმაოდ ბევრი კომპენსაცია დავკარგეთ. 200 კომპენსაცია დავკარგეთ იმიტომ, რომ 31 დეკემბერს ჩარიცხული თანხა ვერ გავიდა 15 მარტამდე.
- მოკლედ, მიპასუხეთ - საბიუჯეტო ორგანიზაციებს, რომლებიც დღეს ახალგორი მოქმედებენ, უწყვეტთ თუ არა დაფინანსებას?
ზურაბ ფიცხელაური: ვინც იმათი თანამშრომელია, ჩემი თანამშრომელი ვეღარ იქნება.
- რას ნიშნავს „იმათი თანამშრომელი“?
ვალოდია შერმადინი:  რუსების თუ ოსების უწყისზე ხელს ვინც აწერს და მათ ხელფასს ვინც იღებს, აქ ჩვენი თანამშრომელი ვეღარ იქნება. ეს ეხება იმ ორგანიზაციებს, რომლებიც ჩვენს  მუნიციპალიტეტში შედის: კლუბები და ბიბლიოთეკები, ბაგა-ბაღი... მას შემდეგ, რაც აქ დაფუძნდა ბაგა-ბაღი, აბსოლუტურად ყველა თანამშრომელს შევთავაზეთ ახალგორიდან წამოსვლა, მაგრამ არ წამოვიდნენ და ჩვენ ხომ არ დავაძალებთ?!
- ეს გადაწყვეტილება რის შემდეგ მიიღეთ და რატომ? დე ფაქტო ბიუჯეტიდან ხელფასს ხომ დიდი ხანია იქ იღებენ, ახლა რატომ „გაგახსენდათ“?
ზურაბ ფიცხელაური: მე არ ვიცოდი, რომ იქაც იღებდნენ.
- და რა შავდება იმით, რომ იქ დარჩეს ხალხი და იმუშაოს? ყველა ქართული ორგანიზაცია უნდა ჩაკვდეს იქ, იმის გამო, რომ იქაურ ხელფასს იღებენ?
ზურაბ ფიცხელაური: 9 მაისს შენ იქ იყავი?
- 9 მაისს არ ვყოფილვარ.
ზურაბ ფიცხელაური: ეთნიკური ნიშნით რომ გაარჩიეს ხალხი მაგ კონცერტზე - ქართველები არ იქნებით, აქ არ გამოხვალთო - ეგ ინფორმაცია ხომ გქონდა? ხომ გესაუბრნენ ამაზე, რატომ არ დაწერე?
- რანაირად მესაუბრნენ, როცა 9 მაისს მე ახალგორში არ ვყოფილვარ?!
ზურაბ ფიცხელაური: როგორ არა?! მე იმასაც გეტყვი, ვინც გესაუბრა. გითხრეს და არ დაწერე!
- ნამდვილად არ ვყოფილვარ. შეგიძლიათ ეს გადაამოწმოთ კიდეც სამივე ბლოკ-საგუშაგოზე, რომელზედაც ფიქსირდება ახალგორში შემსვლელ-გამომსველი დრო-თარიღის მიხედვით.
ზურაბ ფიცხელაური: იქაურ უშიშროებას არ იცნობ შენ?
- არ ვიცნობ. ვიცნობ მილიციის წარმომადგენლებს.
ზურაბ ფიცხელაური: თვითონ უშიშროების ბიჭები რომ გიცნობენ?
- რა არის ამაში გასაკვირი, რომ თვითონ მიცნობდნენ?!
ვალოდია შერმადინი:  ქართული ენა სკოლებში და, საერთოდ, ქართულად ლაპარაკი სკოლებში ბრძანების ფორმით არა, მაგრამ ფიზიკური იძულების წესით რომ იდევნება და  ყველაფერი ქართული რომ ამოვარდა იქიდან, ეს ხომ იცი, რომ ასეა?
- ბატონო ვალოდია, ამას თქვენ ამბობთ?! როგორც მე ვიცი, თქვენ იქ ხშირად დადიხართ და არსებულ სიტუაციასაც სხვებთან შედარებით კარგად იცნობთ. თვითონ სკოლის დირექტორებისგან მაინც გეცოდინებთ, რომ ეს მართალი არ არის. სხვათა შორის, როგორც ლეგიტიმური მთავრობას წარმომადგენელს, არანაირი პრობლემებს არ გიქმნიან. ასე არ არის?
ვალოდია შერმადინი: არანაირ პრობლემებს?!
ზურაბ ფიცხელაური; კარგად ხარ დარიგებული! რა კარგ შეკითხვებს იძლევი! შენ გინდონდა ის, რომ ზურა იქ ვეღარ შესულიყო, არა?
- საიდან მოიტანეთ?! არანაირად! მე პირიქით, ძალიან მოხარული ვარ და ვიქნები, თუ თქვენ იქ რეგულარულად ივლით.
ზურაბ ფიცხელაური: პირიქით მოხდა.
ვალოდია შერმადინი:  უნდა აიღოო ფორმა 9, რომ მეუბნებიან, რანაირად უნდა ავიღო?1 რუსეთის მოქალაქე ვიყავი?! ფორმა 9 ხომ დაკარგული დოკუმენტის სანაცვლოდ მიცემული დროებითი დოკუმენტია.
- თუკი გინდათ დაუბრკოლებლად გადაადგილდეთ, თუკი გინდათ იქ ქართველი ხალხი გაჩერდეს, ერთი ფარატინა ქაღალდი რას გიწყვეტთ?
ვალოდია შერმადინი:  ეს არ არის ფარატინა ქაღალდი. ეს არის ღირსება-თავმოყვარეობის საქმე.
- ის არ არის ღირსების საქმე, რომ იქ ყველა ქართული ორგანიზაცია ჩაკვდება?
ზურაბ ფიცხელაური: ჩამკვდარი არ არის?! ყვლაფერი ჩამკვდარია.
- ამის ერთ-ერთ მიზეზად არ თვლით თუნდაც იმას, რომ იქ დარჩენილ ხალხს ხელფასს უწყვეტთ?
ვალოდია შერმადინი:  ეს ორგანიზაციები იმიტომ ჩაკვდებიან, რომ იქ ქართველები აღარ იქნებიან.
- რატომ აღარ არიან იქ ქართველები? იმიტომ, რომ აქ - წეროვანში უქმნით ყველანაირ პირობებს და ყველანაირად აიძულებთ, აქ გამოიქცნენ. ასე არ არის?
ვალოდია შერმადინი:  რა, თქვენ ამბობთ, რომ იქ აბსოლუტურად ყველანაირი პირობაა, რომ კაცმა იცხოვროს?! თურმე იქაურობა ოკუპირებულიც არ არის, არა?! ვერც იმას იტყვით, რომ ყველა აქ, წეროვანშია წამოსული. აბსოლუტურად ყველა ექიმი იქ არის და იქ მუშაობს.

23:00, Thursday, 23.05.2013
“Those, who work for Russians or Ossetians, who signs their documents and get salaries from them, cannot work with us,” representatives of Akhalgori district IDP administration – district governor Zurab Pitskhelauri and his deputy Valodia Shermadini - told us.
So, the legitimate government will cease funding for the organizations, which subordinated Akhalgori district administration and were located in the district. IDP district governor and his deputy, who have office in Tserovani settlement now, claim that the legitimate government does its best to keep Georgian residents in the Ksani valley; though the real situation is different.
Any person will feel irony, aggression and rudeness in the speech of those people [district governor and his deputy]. They dislike a journalist, who can travel to Akhalgori and report about local problems impartially; for example, the author of this article who publishes reportages from Akhalgori district both in the newspaper Resonance and on the www.humanrights.ge. Annoyed Zurab Pitskhelauri called her “traitor.”
-You said, houses were seized from several residents in Akhalgori. Who are those people and why their houses were seized?
Zurab Pitskhelauri: I do not know; I have no idea about it.
-How do not you know it?! We have learned the news from you…
Zurab Pitskhelauri: Really, I do not know. I thought you were in Akhalgori where both Ossetian and Georgian people welcome you. So you could learn the news from them.
-As far as I know, the Ossetian people, who abandoned houses during the ethno-conflict of 1990s and fled to Vladikavkaz, gained their houses back; several of them had their houses seized; others were extremely scared and sold houses at a low price.
Zurab Pitskhelauri: Can you name at least one Ossetian person [who lost house in the 1990s]?
-For example, Anatoly Margiev…
Zurab Pitskhelauri: Well… they visited every family and warned them to sign documents according to which they had to abandon their houses; do not know it?! You are speaking only about two houses.
-As far as I know, house was seized from one of your relatives too because it belonged to an ethnic Ossetian who left district in the 1990s.
Zurab Pitskhelauri: Which of my relatives?
-I do not know details. You can tell us…
Zurab Pitskhelauri: Why should I tell you? If you want to know, you should find out. I cannot visit the editorial office of your “Resonance.”
-Why are you speaking so rudely with me?
Zurab Pitskhelauri: No, I am speaking politely.
-I have learned that you have ceased funding for all organizations that are located in the district. I know that you have met employees of the library and told them: “unless you move to Tserovani, you will not get salaries.” Is it true?
-Who told you that?
-One of the librarians.
-Who exactly?
-It makes no difference. I am asking you a question and you should answer me.
-I think it is not true. I wonder, do you think Akhalgori district is occupied?
-Yes, I think it is occupied.
-Then write it in your newspaper, why do not write it?! Then, I will write about your position.
-You can write whatever you want in any newspaper. But now, please answer my questions because we have appointed this interview for a long time. Is not it true?
-First tell me: do you think Akhalgori is occupied?
-I have already answered your question.
-You do not think it is occupied, do you?
-I have already told you!
-I want you to write it in the newspaper. And generally, which country is your homeland?
-I am asking you questions and you should answer them. I will not answer your questions because you already know them.
Zurab Pitskhelauri: I cannot see that Georgia is your homeland.
-Do not you think that you are asking me funny questions?
Zurab Pitskhelauri: Well, let us return to your questions. Who informed you about the library?
-I cannot tell you the name.
Zurab Pitskhelauri: You should tell me because I should know who did not receive the salary.
-And should you learn it from journalists? If you share some information with a journalist as an anonymous person, the journalist will not be able to publish your name; so I cannot tell the names of other people too.
Zurab Pitskhelauri: Of course. You have written something about me though you should not have done it. So, you can publish the names too. You wrote, I offered some residents of Akhalgori district to spy for us. You should not publish everything what stupid people say.
-Please, mind your expressions.
Zurab Pitskhelauri: You should know that similar things must not be published. You do not care that after that, my house might be burnt in Akhalgori.
-You say that your house will be burnt in Akhalgori?
Zurab Pitskhelauri: they could have burnt it.
-Why should they have burnt it?
Zurab Pitskhelauri: Because, you wrote that Zura ordered certain people to spy. Can you understand what you are doing?! Do you think you are an investigator, or a cute person?! You are not aware what you are writing.
-Mind your expressions!
Zurab Pitskhelauri: It is you, who should mind her writing.
-So, you have invited me here to listen to your lecture instead giving interview?
Zurab Pitskhelauri: I have invited you here to ask: was it correct of you to write those things about me?
-By the way, the person, whom you ordered to spy, has audio-recording of your speech and can prove that.
Zurab Pitskhelauri: Who has?! Stop getting on my nerves. Let us assume that I have offered him to spy; if I am a citizen of my country, I will do everything for it. But you are writing that I am offering somebody to spy.
-I asked you to comment on that information but you refused.
Zurab Pitskhelauri: Please, show me the stupid person whom I offered to spy. What kind of audio-recording he has! You are apparently speaking about Tamila Mearkishvili, whom I have not seen for 18 months and have not talked with her on the phone either. You even cannot understand how sorry I am for Tamila; otherwise I could have dismissed her long ago. How can I speak with her, since she does not recognize the Akhalgori district administration?!
-As far as I know, she does not recognize the de-facto administration either…
Zurab Pitskhelauri: No, she does. You should not teach me what she recognizes and what does not…
-If you want to speak about that particular person, then please tell me - do you think it is correct to dismiss her from job without warning her about it?
Zurab Pitskhelauri: If that person thinks I am her employer, she should call me at least once per month, or visit our office and ask: “I am doing it and want to hear your opinion about it…”
-Did she never meet you?
Valodia Shermadini: According to the court judgment, she is entitled to visit the office and cooperate with the administration.
-And cannot she have information about her dismissal?
Zurab Pitskhelauri: How could I inform her? She neither comes to our office, nor answers our phone calls.
Valodoa Shermadini: The person, who is responsible to call her, called her several times but she did not answer her phone calls. What else can we do?! After the war, we offered Tamila to continue her activities and do whatever she could do.
-So, if you had opened a youth palace in Tserovani settlement, she would have to continue working in Akhalgori too?
Valodia Shermadini: Yes we agreed with her about it. However, the youth palace was to be registered here in Tserovani. I told her, she could sue us and continue her activities in the district too; in similar situation, we could pay salary to her… I suggested her to continue suing us simultaneously. However, she said she does not recognize our administration – the district governor appoints the director of the youth palace; though she does not recognize the district governor! Tamila dislikes both the governor and deputy governor. Everything must be done according to estimated rules and orders.
-Does that person have right to know about her dismissal?
Valodia Shermadini: This organization was impossible to get registered in Akhalgori. Because, according to the law, it cannot happen in the occupied territory… We established almost equal organization here… That person does not recognize the district governor and the district administration, as well as the Tserovani IDP Settlement. The only reason for the controversy between Mearkishvili and the district authority is money compensation.  We told her, we had transferred two compensation sums to her account (20 000 USD) and urged her to take the money during two months. They did not accept the money claiming they deserved three compensation sums. This is the only reason for our controversy. She could not get three compensations because of her protest. You can check how long the money was on their account. Because of their family, we lost many compensation sums [200] because the compensation sums allocated on December 31 were not withdrawn from the bank until March 15.
-In short, please tell me – have you ceased funding for the budget-funded organizations, which are located in Akhalgori district?
Zurab Pitskhelauri: Those, who work for them, cannot work with us too.
-What do you mean by “work for them?”
Valodia Shermadini: Those, who sign documents of Russian and Ossetian employers and get salaries from them, will never work with us. I mean those organizations that are within our municipality: clubs and libraries, kindergartens… after the kindergarten was opened here, we offered every employee to move here from Akhalgori but they refused; so we could not force them to move.
-When did you make similar decision and why?! Those people have been getting salaries from the de-facto budget for a long time and why did you recall about it only now?
Zurab Pitskhelauri: I did not know that they received salaries from them too.
-And is it bad if people will stay there and continue working? Should all Georgian organizations stop working there because they get salaries from the de-facto budget?
Zurab Pirtskhelauri: Were you there on May 9?
-No, I was not there on that day.
Zurab Pitskhelauri: They selected participants of the concert according to ethnic background – Georgians were not allowed to sing at the concert – did not you know about it? They have told you about it, but you did not write it.
-How could they tell me when I was not in Akhalgori on May 9?
Zurab Pitskhelauri: No, you were there. I can name the person who complained about the problem with you but you did not write.
-I was not there for sure. You can check the information at all three checkpoints where all passengers get registered.
Zurab Pitskhelauri: Do not you know the local security officers?
-No, I know only militiamen.
Zurab Pitskhelauri: but the security officers know you.
-It is not strange at all.
Valodia Shermadini: Georgian language and Georgian speech is prohibited in local schools; though there is no official order about it. You know that everything Georgian is banned in the district.
-Mr. Valodia, how are you saying that?! I know that you often visit the district and know the local situation better than others do. You should know at least from local school directors that it is not true. By the way, you have never faced any problems when traveling to the district though you represent the legitimate authority; have you?
Valodia Shermadini: No problems??
Zurab Pitskhelauri: You are well trained! You are asking good questions! You wanted Zura not to be able to visit the district, did you?
-How can you say that?! Not at all! On the contrary, I will be very glad if you regularly visit the district.
Zurab Pitskhelauri: Everything happened in the contrary.
Valodia Shermadini: I should get form 9 to get there; how can I get that document? Am I Russian citizen? They issue the form 9 instead lost documents and it is a temporary one.
-If you want to travel to the district without obstacles, if you want Georgian people to stay there, can that paper matter much for you?
Valodia Shermadini: It is not a simple paper. It is matter of dignity and self-respect.
-Is not it matter of dignity for you that all Georgian organizations are getting closed in the district?
Zurab Pitskhelauri: Are not they already closed?! Everything was banned there.
-Do not you agree that one of the reasons of this problem is the ceased salaries for the people, who stayed there?
Valodia Shermadini: Those organizations will be closed because Georgian people will not work for them.
-Why do not Georgian people stay there? Because you have made them to move to Tserovani; have not you?
Valodia Shermadini: You say there had better conditions to live in the district?! You mean that the district is not occupied?! Not everybody has moved to Tserovani; almost every doctor remained there and still works in the district.