გიორგი ბარამიძემ ხორცის გაძვირება ევროკავშირს გადააბრალა
თბილისში ხორცზე 80%-იანი ფასის ზრდა იმ ზომებმა გამოიწვია, რასაც საქართველოს მთავრობისგან ევროკავშირის ექსპერტები ითხოვდნენ. ამის შესახებ განცხადება ვიცე-პრემიერმა გიორგი ბარამიძემ გააკეთა კონფერენციაზე - „თანამშრომლობა ევროპული მომავლისათვის“.
„ეს სერიოზული პრობელმაა მოსახლეობისთვის, ასევე, ხელისუფლებისთვის. არა მგონია, ეს ევროკავშირის ინტერესებში შედიოდეს, თუმცა ეს განვახორციელეთ იმიტომ, რომ ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, დავაკმაყოფილოთ საერთაშორისო სტანდარტები; თუმცა ჯობდა, ეს ეტაპობრივად გაკეთებულიყო, თუნდაც ერთი წლის განმავლობაში, რაც ნაკლებად მტკივნეული იქნებოდა“, - აღნიშნა გიორგი ბარამიძემ.
ვიცე-პრემიერმა მოუწოდა ევროკავშირის ექსპერტებს, უფრო ყურადღებით მოეკიდონ მსგავს საკითხებს.
„ჩვენ არ ვწუწუნებთ, მაგრამ უმჯობესია, მსგავსი ცვლილებები ეტაპობრივად განხორციელდეს. ჩვენ დაგვაძალეს და გავაკეთეთ ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე, მაგრამ უკეთესი იქნებოდა, თუ ეს ნაბიჯ-ნაბიჯ, ეტაპობრივად განხორციელდებოდა“, - განაცხადა ბარამიძემ.
მისივე თქმით, საქართველოს მთავრობის ამოცანაა, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ხელმოწერამდ, მოწესრიგდეს შესაბამისი კანონმდებლოდა და შესაბამისი სფეროები.

Giorgi Baramidze Blamed EU in Increase of Meat Price
The measures, taken by the Georgian government according to the requests of the EU experts, caused increase of meat price at 80%. Georgian Vice-premier Giorgi Baramidze stated at the press-conference “Cooperation for European Future” about it.
“It is a serious problem for the population and the government. I do not think, it is within the EU interests, though we did it because compliance with international standards is more important for us. However, we preferred to increase price step-by-step, throughout one year that could have been less painful,” said Giorgi Baramidze.
Vice-Premier called upon the EU experts to be more careful about similar issues.
“We are not complaining but we would rather implement similar changes gradually. We were compelled to do it due to state interests, but it would have been better if it had happened gradually,” said Baramidze.
He added that the government of Georgia aims to regulate corresponding legislation and fields before signing the agreement on deep and general free trading.