სპეციალისტების განცხადებით, ირაკლი ოქრუაშვილის ექსტრადირების შანსი ჯერ არ არსებობს
საერთაშორისო სამართლის სპეციალისტების განცხადებით, საფრანგეთიდან ირაკლი ოქრუაშვილის ექსტრადირების შანსი ამ ეტაპზე არ არსებობს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასისტენტ პროფესორმა ნინო რუხაძემ განუცხადა, როდესაც პირს კონკრეტული ქვეყანა პოლიტიკურ თავშესაფარს ანიჭებს, მისი ექსტრადირება არ შეიძლება. მისი თქმით, პოლიტიკური თავშესაფარის მინიჭება იმას ნიშნავს, რომ პირს კონკრეტული ქვეყნისგან ემუქრება საფრთხე. შესაბამისად, ამ ქვეყანამ რა დანაშაულშიც არ უნდა წარუდგინოს ბრალი, პოლიტიკური თავშესაფარის მიმნიჭებელი სახელმწიფო ბრალდებულს არ გადასცემს. ექსტრადირება მხოლოდ მხოლოდ ერთ შემთხვევაში ხდება - როდესაც ბრალდებულს საფრთხე აღარ ემუქრება. ასეთ შემთხვევაში, ხდება გადაწყვეტილების გადასინჯვა. თუ გამოიკვეთება, რომ გადაცემის შემთხვევაში პირს სამართლიანად გაასამართლებენ, არ დაირღვევა მისი უფლებები და ვითარება შეცვლილია, ხდება მისი გადაცემა.
შსს-ს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით, პარლამენტის დღევანდელ სხდომაზე ედპ-ს წარმომადგენელმა გურამ ჩახვაძემ ოქრუაშვილის ექსტრადირება მოითხოვა. მას ვიცესპიკერი მიხეილ მაჭავარიანიც დაეთანხმა.
შსს-ს მასალების მიხედვით, ოქრუაშვილი საქართველოში ცხინვალიდან შემოსვლას რუს სპეცრაზმელებთან ერთად გეგმავდა.

No Chance of Irakli Okruashvili’s Extradition, according to Experts
According to the international law experts, there is no chance of Irakli Okruashvili’s extradition at this stage.
As the assistant professor of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Nino Rukhadze stated to interpressnews, when a state grants a political asylum to the individual, he/she should not be extradited. According to him, granting political asylum means that an individual faces danger from certain country. Thus, no matter what kind of crime this person is charged with, the state granting the political asylum will not transfer defendant. Extradition takes place only in one occasion – when the defendant does not face the danger anymore. In this case the decision is reconsidered. If it is revealed that the individual will be judged impartially and his/her rights will not be violated, then the extradition takes place.
Regarding the Ministry of Internal Affairs (MIA) information, the representative of National Democratic Party Guram Chakhvadze requested Okruashvili’s extradition at today’s session at Parliament. The vice-speaker Mikheil Machavariani agreed.
According to MIA information, Okruashvili was planning to enter Georgia through Tskhinvali with Russian Special Forces.