დევნილების სოციალური მდგომარეობა არ იცვლება
დევნილთა სოციალური მდგომარეობა არ იცვლება. ამის შესახებ ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონიდან, გასული საუკუნის 90-იან წლებში დევნილმა მოსახლეობამ აღნიშნა. მათი თქმით, პრობლემა ბევრია. მთავარი კი ისაა, რომ დევნილობიდან ათწლეულების გასვლის მიუხედავად, ბევრ მათგანს თავშესაფარი დღემდე არ აქვს.
დევნილები, რომლებსაც ჩვენ ვესაუბრეთ, ჯერ კიდევ სასტუმრო „აფხაზეთში“ ცხოვრობენ. თუმცა მათ ეს ფართები დაკანონებული არა აქვთ. ელექტროენერგიის გადასახადს ფართისა და სულადობის სხვაობის მიუხედავად, თანაბრად იხდიან.
ცხინვალიდან დევნილი: „პირობები ჩვენთვის არ შეცვლილა. გვაინტერესებს, საბოლოოდ, სად დაგვასაქმებენ. ან დასაქმება მოგვცენ ან დასახლება მოგვცენ. 21-ე წელი გავიდა უკვე რაც დევნილები ვართ და ჩვენი დასახლების ადგილი არ ვიცით. არ ვიცით, ეს სახლი ჩვენ გვეკუთვნის თუ სხვას ეკუთვნის. წყლის პრობლემა მართალია, მოგვარებულია, მაგრამ მილსადენებია დაზიანებული. გამოიყვანეს წყალსადენი, მილები შეცვალეს, შემოიყვანეს ოთახებში და დალუქეს.“
ცხინვალიდან დევნილი: „გამრიცხველიანებაზე რომ ვისაუბროთ, ყოველთვე ვიხდით 17 ლარს ოთახზე. მე სამი ოთახი მაქვს და 51 ლარს ვიხდი ყოველთვე. არ ვიცი, ეს თანხა თუ იხარჯება ან ვინ ხარჯავს. ეგ ერთი დიდი გაუგებრობაა. ამავე დროს, გამრიცხველიანებას არ აკეთებენ,  რადგან არ უნდა დაგვიკანონონ ეს შენობა. ჩვენი ხნის ხალხი - 50 წელს გადაცილებულები სამსახურებიდან დაგვითხოვეს. აღარც პენსია გვეკუთვნის და ვართ ასე. 20 წლის განმავლობაში არასოდეს არაფერი შემოუთავაზებიათ“.
აფხაზეთიდან დევნილი: „ამდენი ხანი ნაქირავებ ბინაში ვიყავი. 7 თვეა, ბინის ქირა არ გადამიხდია. ერთი თვე მომცა ვადა პატრონმა, კიდევ რომ გავჩერდე და მერე გამაგდებს. 19 თვეა, რიგში ვდგავარ. ნუთუ, არ შეიძლებოდა დროებითი ფართი მომცენ - ორი საწოლი და ერთი მაგიდა რომ დაეტევა, ისეთი?!“
დევნილები დახმარების კუთხით სახელმწიფოს მათ დაყოფაში ადანაშაულებენ. ცხინვალიდან დევნილები ამ ფაქტს აფხაზეთის მთავრობის მუშაობას უკავშირებენ. მათი თქმით, აფხაზეთიდან დევნილ ბავშვებს დღესასწაულებზე საჩუქრებს უკეთებენ და მიჰყავთ დასასვენებლადაც, ცხინვალიდან დევნილები კი უყურადღებოდ არიან.
დევნილთა თემებზე არაერთი ორგანიზაცია მუშაობს. მათ შორისაა ადამიანის უფლებათა ცენტრი. დევნილების მთავარ პრობლემად დღემდე უმუშევრობა და არაადეკვატური საცხოვრებელი პირობები რჩება. როგორც იურისტი შორენა ლათათია აღნიშნავს, მიუხედავად იმისა, რომ გასულ წელს არაერთი საცხოვრებელი გარემონტდა, დღემდე რჩება ისეთი ჩასახლება, სადაც სანიტარული მდგომარეობა აბსოლუტურად მოუგვარებელია: „დევნილები ცხოვრობენ არაადეკვატურ საცხოვრებელ პირობებში და აქვთ ძალიან მძიმე სოციალური მდგომარეობა. განსაკუთრებით ეს იგრძნობა სამეგრელოს რაიონში. მნიშნელოვანი პრობლემაა ინფორმაციის ნაკლებობა. დევნილებს არა აქვთ ინფორმაცია იმ პროექტების შესახებ,  რომელსაც სამინისტრო მათ მიმართ ახორციელებს, ისინი არ არიან ჩართულები სტრატეგიის შემუშავებაში“.
კითხვით, თუ რა პრობლემები აქვთ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონიდან დევნილებს და რა ღონისძიებები გატარდა ამ პრობლემების გადასაჭრელად ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მივმართეთ. პრესსამსახურმა გვირჩია, უკეთ გავრკვეულიყავით თემაში და კითხვები დაგვეკონკრეტებინა. კითხვები დავაკონკრეტეთ, პასუხი კი მაინც ვერ მივიღეთ.

Social Conditions for IDPs Not Changed
Social conditions for IDPs have not changed yet. IDPs from Abkhazia and Tskhinvali region in the 1990s complained about it with the Human Rights Center. They said they have many problems; the main problem is that despite many years passed since the displacement, many of them still lack shelter.
We interviewed IDPs who still live in Hotel “Abkhazia” in Tbilisi. However, they have not registered the accommodations where they live. They equally pay bills for electricity despite the difference in accommodation space and number of family members.
IDP from Tskhinvali: “Conditions have not changed for us. We wonder where we will finally be employed. They should either employ us somewhere or give permanent accommodation. We have been internally displaced for more than 21 years already and we still do not know whom these accommodations belong to. Although they have resolved water problem, the pipes are still damaged. They have supplied the building with water; installed new pipes but the water is not flowing in new pipes so we still use old ones.”
IDP from Tskhinvali: “As for electricity meters, I have to pay 17 GEL for each room; I have three rooms and have to pay 51 GEL every month. I do not know whether I really spend so much electricity. It is a serious problem. Besides that, they do not install new meters because they do not want to register the accommodations in this building on us. People of our age – over 50, were fired from jobs. I cannot get pension yet and so we live without income. They have never offered any job to us for 20 years.”
An IDP from Abkhazia: “I rented a flat for a long time. I have not paid the rent for 7 months. The landlord gave me one month to cover the entire debt and unless I pay the money, he will expel me from the house. I have been waiting for a shelter for 19 months. Could not they give me a temporary accommodation with two beds and a table?!”
IDPs complain about their differentiation by the government. IDPs from Tskhinvali connect the fact with the activities of Abkhaz government. They said the Abkhaz authority always makes presents for IDP children on holidays; they take them to resorts in summer; but nobody pays attention to IDP children from Tskhinvali.
Many organizations work on IDP issues. Among them is the Human Rights Center. The main problem for IDPs is unemployment and inadequate living conditions. Lawyer Shorena Latatia said although many accommodations were rehabilitated last year, there are still settlements with sanitary problems. “IDPs live in inadequate living conditions and have very hard social life. It is particularly painful in Samegrelo region. Lack of information is another problem: IDPs do not know about current projects implemented by the Ministry of IDPs from the Occupied Territories and Accommodation; they are not involved in the working-out process of the strategy.”
We asked the Ministry representative what problems IDPs from Abkhazia and Tskhinvali have and what measures are taken by the Ministry to eradicate those problems. The press-center suggested us to find out the situation better and to ask more concrete questions. We asked more concrete questions though they did not reply anyway.