უკანონო ფორმირების შექმნისა და დაფინანსებისთვის პასუხისმგებლობა გამკაცრდა
უკანონო ფორმირების შექმნისა და დაფინანსებისთვის პასუხისმგებლობის გამკაცრებული ნორმები უკვე დამტკიცებულია.
პარლამენტის მიერ „სისხლის სამართლის კოდექსში“ შეტანილი ცვლილებების მიხედვით, უკანონო ფორმირების (ლაშქრის, გაერთიანების, რაზმის ან სხვა ჯგუფის) შექმნა ან ხელმძღვანელობა ისჯება თავისუფლების აღკვეთით, ვადით ექვსიდან 12 წლამდე. ასევე, უკანონო ფორმირებაში მონაწილეობა ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამიდან შვიდ წლამდე.
ასევე, უკანონო ფორმირების დაფინანსება – ფინანსური სახსრების ან სხვა ქონების შეგროვება ან მიწოდება ამ ფორმირების გამოყენების მზინით, ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით, ვადით ხუთიდან რვა წლამდე.
კანონში დეტალურად გაიწერა, თუ რას გულისხმობს უკანონო ფორმირება - ლაშქარი, გაერთიანება, რაზმი ან სხვა ჯგუფი. კერძოდ, ასეთი გაერთიანება გულისხმობს ნებისმიერ ფორმირებას, რომელიც შეიარაღებულია ცეცხლსასროლი იარაღით, საბრძოლო მასალით, ფეთქებადი ან ადვილად აალებადი ნივთიერებით, ასაფეთქებელი მოწყობილობით, ცრემლსადენი, რადიოაქტიური, ნერვულ-პარალიტიკური მოქმედების ან მომწამვლელი ნივთიერებებით, ცივი იარაღით ან ნებისმიერი მოწყობილობით ან საგნით, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნეს ცოცხალი ან სხვა ობიექტის დასაზიანებლად ან გასანადგურებლად.
ის, ვინც ნებაყოფლობით შეწყვეტს უკანონო ფორმირებაში მონაწილეობას და ჩააბარებს ჩამოთვლილ საგნებს, თუ მის ქმედებაში არ არის სხვა დანაშაულის ნიშნები, სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლდება.
აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები 21-26 მაისის ცნობილი მოვლენების შემდეგ მომზადდა. თუმცა, კანონმდებლები აცხადებენ, რომ გამკაცრებული ნორმები უკვე შემდგარ დანაშაულზე არ გავრცელდება.

Stricter Punishment for Creation and Funding of Illegal Formations
The stricter punishment for the creation and funding of illegal formations has been already added to the law.
In accordance to the amendments to the Criminal Code of Georgia, creation or leadership of illegal formations (army, union, unit or other group) is punished with imprisonment from 6 to 12 years. Besides, membership of the illegal formation is punished by imprisonment from 3 to 7 years.
Funding of illegal formations – collecting or providing financial sources or other properties for further assistance from the formation is punished by a fine or by imprisonment from 5 to 8 years.
The law clarifies the meaning of illegal formation – army, union, unit or other group. More precisely, similar union is any formation armed with firearms, weapon, explosive or flammable substances, with explosive equipments, teargas, radioactive, nervous-paralytic or poisoning substances, with side-arms or any equipment or subject that can be used for the damage or destruction of live or other objects.
Any person, who voluntarily stops membership of the illegal formation and gives in the abovementioned equipment, if he/she has not committed any other crimes, will be free from criminal liability. The amendments to the law were drafted after the famous events of May 21-26. However, legislators said the strict norms will not work for already committed crimes.