26 მაისს მანიფესტანტებისათვის მობილური ტელეფონების ჩამორთმევა მათ პირად ცხოვრებაში ჩარევა და მიმოწერის დაცულობის უფლების დარღვევაა
არასამთავრობო ორგანიზაციების - „საზოგადოებრივი დამცველის“ და „ახალგაზრდები სამართლიანობისათვის“ განცხადება
მიგვაჩნია, რომ 2011 წლის 26 მაისის მოვლენების მიმდინარეობისას დაკავებულ პირთათვის მობილური ტელეფონების ჩამორთმევა და შემდგომში არდაბრუნება წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა უხეშ დარღვევას.
კერძოდ, ჩვენ ვამტკიცებთ, რომ ამგვარი პრაქტიკა ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის (შემდგომში „ევროპული კონვენცია“) მე-8 მუხლითა და ამავე კონვენციის პირველი დამატებითი ოქმის პირველი მუხლით გარანტირებულ პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლებას და საკუთრების უფლებას.
ჩვენ გვსურს, განსაკუთრებული ყურადღება გავამახვილოთ პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლების შესაძლო დარღვევის ფაქტზე. გასაგებია, რომ სიცოცხლის უფლების ხელყოფის, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის, უკანონო დაპატიმრებების, შეკრების თავისუფლების ხელყოფის ფონზე, საზოგადოების ყურადღება ნაკლებად არის მიპყრობილი აღნიშნული პრობლემისაკენ, თუმცა, მიგვაჩნია, რომ პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლების დაცვა უკიდურესად მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით ისეთ პირობებში, როდესაც საჯაროდ დამკვიდრებული კონტროლი თანდათან უკვე ინაცვლებს ხელშეუხებელ, პირადი ავტონომიის სფეროში. შეუძლებელია ადამიანზე ორიენტირებულმა სახელწიფომ იარსებოს პირადი ცხოვრების დაცულობის უფლების უგულვებელყოფის პირობებში.
აღიარებულია და ყველა თანხმდება, რომ პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლება შესაძლებელია შეიზღუდოს, რასაც, რა საკვირველია, ევროპული კონვენციაც აღიარებს. თუმცა ასეთი შეზღუდვა აუცილებლად უნდა აკმაყოფილებდეს მკაცრად განსაზღვრულ კრიტერიუმებს. ზემოთ ჩამოთვლილი კრიტერიუმების საწინააღმდეგოდ, მიგვაჩნია, რომ დაკავებულ და პოლიციის სამმართველოში მიყვანილ პირთათვის მობილური ტელეფონების ჩამორთმევა ყოვლად გაუმართლებელია.
პირველ რიგში, გვსურს, აღვნიშნოთ, რომ თანამედროვე ტექნოლოგიების ეპოქაში მობილური ტელეფონები აღჭურვილი არის მრავალი მაღალტექნოლოგიური ფუნქციით, როგორიცაა მულტიმედიის ამოცნობა, ფოტოგრაფირება, ვიდეოგადაღება და აუდიოჩაწერა, ინტერნეტის წვდომა, სხვადახვა ტიპის მონაცემების, გაგზავნილ და მიღებულ შეტყობინებათა შენახვის დიდი შესაძლებლობები. მობილური ტელეფონები ასევე ხშირ შემთხვევაში გამოიყენება, როგორც დღიური, ჩანაწერების წიგნაკი, მნიშვნელოვანი ცხოვრებისეული და საქმიანი დეტალების ჩანიშვნისა და შენახვის საშუალება. მობილურ ტელეფონებს ასევე გააჩნიათ გამავალი და შემომავალი ზარების აღნუსხვის სისტემა, საკონტაქტო პირების მონაცემთა შენახვის შესაძლებლობა. ამ ფუნქციების გათვალისწინებით, შესაძლებელია ითქვას, რომ მობილური ტელეფონი არის არა უბრალოდ საკუთრების უფლებით დაცვის ობიექტი, არამედ მას ასევე სხვა, უფრო სპეციფიკური დატვირთვაც გააჩნია და შესაბამისად, სპეციფიკურ დაცვას საჭიროებს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მობილური ტელეფონი არ არის მხოლოდ ნივთი, რომელიც ღირებულია იმ შემთხვევაში, როდესაც მისი საშუალებით ხორციელდება უშუალოდ კომუნიკაცია, არამედ ის ამავდროულად წარმოადგენს პირადი, სამედიცინო, კომერციული და სხვა ტიპის მონაცემების მატარებელს. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ მასზე უნდა გავრცელდეს ევროპული კონვენციის მე-8 მუხლით გარანტირებული პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლება.
საქმეზე პეტრი სალინენი და სხვები ფინეთის წინააღმდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ განაცხადა, რომ განმცხადებლის კომპიუტერიდან ხისტი დისკების ამოღება პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლებაში ჩარევას წარმოადგენდა.  ანალოგიურად, ჩვენ ვამტკიცებთ, რომ პოლიციის თანამშრომლების მიერ 26 მაისს მანიფესტანტებისათვის მობილური ტელეფონების ჩამორთმევა წარმოადგენს მათი პირადი ცხოვრებისა და მიმოწერის დაცულობის უფლების განხორციელებაში ჩარევას. მითუმეტეს, რომ, როგორც უკვე ზემოთ აღვნიშნეთ, მობილური ტელეფონი წარმოადგენს კომუნიკაციის ისეთ საშუალებას, რომელიც ინახავს კომუნიკაციის დროს გაგზავნილ და მიღებულ ინფორმაციას, მაგალითად, მოკლე ტექსტურ შეტყობინებების სახით. ჩვენ ასევე მიგვაჩნია, რომ ასეთი ინფორმაციის გაცნობა პოლიციის თანამშრომლების მიერ თავისი ეფექტით უთანაბრდება სატელეფონო საუბრის მოსმენასა და ჩაწერას, ვინაიდან პოლიციის თანამშრომელი ამ შემთხვევაშიც იღებს მისთვის საჭირო ინფორმაციას და შეუძლია მოპოვებული მასალის შენახვა. უდაოა, რომ ასეთი სახით, კანონსაწინააღმდეგოდ მოპოვებული მასალა ვერ იქნება გამოყენებული მტკიცებულებად სასამართლოში, მაგრამ ეს არ არის მნიშვნელოვანი ამ შემთხვევაში. აქ გადამწყვეტია ის, რომ პოლიციის თანამშრომელი უკანონო გზით იჭრება პირის პირადი ავტონომიის სფეროში, პირად ცხოვრებაში და იღებს ინფორმაციას, რომელიც სხვაგვარად გამჟღავნებისაგან დაცულია კანონით.
მიგვაჩნია, რომ მობილური ტელეფონების ჩამორთმევა ისეთ ვითარებაში, როდესაც პირი დაკავებულია უკანონოდ, როდესაც არ განხორციელებულა კანონით დადგენილი არცერთი პროცედურა დაკავებული პირის მიმართ და გაურკვეველია ამ ჩამორთმეული მობილური ტელეფონების ბედი, ვერ იქნება მიჩნეული კანონის შესაბამისად განხორციელებულ ქმედებად და აქედან გამომდინარე, დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებლობისა და პროპორციულობის პრინციპის განხილვა ყოველგვარ აზრს არის მოკლებული. ჩვენ ამგვარ ქმედებას ვაფასებთ თვითნებურ, უკანონო ქმედებად.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, სულ მცირე, ვალდებულია გააკეთოს განცხადება მობილური ტელეფონების ჩამორთმევის ფაქტთან დაკავშირებით და უზრუნველყოს ჩამორთმეული ტელეფონების მფლობელთათვის დაბრუნება.

Deprivation of Cell-Phones on May 26th Demonstration Represents Violation of Right to Private Life and Correspondence
Statement of NGOs - Public Ombudsman and Youth for Justice
The deprivation of cell-phones of people detained during the May 26th 2011 developments represents a grave violation of human rights.
Particularly, such act contradicts the right to private life and correspondence and right of property guaranteed by the article 8 and the article I of the protocol I of the convention.
We would like to pay special attention to the facts of possible violation of right of private life and correspondence. It is understandable that on the background of violation of right of life, inhuman and degrading treatment, illegal imprisonments, violation of right of assembly, the attention of public is diverted from this problem. However, we think that the protection of private life and correspondence is extremely important, especially when the public control transfers to the sphere of private autonomy. It is impossible for the state oriented on the welfare of human being to exist in the terms of violation of private life.
It has been acknowledged and everybody agrees that the right of private life and correspondence can be restricted and the European Convention also acknowledges it. However, this kind of restriction must satisfy strictly determined criteria. We think that the confiscation of the cell-phones from the detained people is absolutely unjust and contradicts the above mentioned criteria.
First of all we would like to note that in the era of the modern technologies the cell-phones are equipped with multiple functions, like recognition of multimedia, photographing, video reporting and recording, internet access, high chances of keeping different kinds of data. The cell-phones are often used as a notebook for significant details as well. The cell-phones also have a system of registration of calls and possibility of keeping the contact data. Considering these functions, it is possible to say that the cell-phone is not just the object of property but it has more specific functions and needs specific protection. In other words, the cell-phone is not just the item worthy for communication, but it also represents a device for keeping private, medical, commercial and other type of data. So, we think that the right to private life and correspondence guaranteed by the article 8 of the European Convention of Human Rights should be applied here.
On the case Petri Sallinen and other vs. Finland the European Court of Human Rights stated that seizing the disks from the applicant’s computer represents restriction of right to private life and correspondence. Analogically, we allege that the deprivation of cell-phones from the demonstrators on May 26th represents an intervention in the right of private life and correspondence especially considering that the cell-phone represents means of communication which keeps the information sent and received during the communication. We also think that the access to such information by the police officials equals to secret hearing and recording since the police official can get and keep the obtained material. No doubt that the material obtained by violating the law can be used as evidence in court. However, this is not important in this case. The main thing is that the police official illegally intrudes in the sphere of private autonomy of the individual and obtains information which should be protected by law.
We consider that the seizure of cell-phones in the circumstances when the individual is detained illegally when the procedure established by law has not been implemented and the fate of the seized cell-phones has not been ascertained cannot be considered an act implemented according to the law. Thus we consider that this act is arbitrary and illegal.
Considering all the above mentioned, we think that the Minister of Internal Affairs, at least is obligated to make statement regarding the seizure of cell-phones and ensure that they are returned back to their owners.