ილია მეორე: „რამდენიმე რელიგიური გაერთიანებისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების პროცედურა უნდა შეჩერდეს“
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, უწმინდესსა და უნეტარეს ილია მეორეს მიაჩნია, რომ აუცილებელია, შეჩერდეს საქართველოში რამდენიმე რელიგიური გაერთიანებისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების პროცედურა.
ამის შესახებ პატრიარქის საგანგებო განცხადებაშია ნათქვამი, რომელიც 4 ივლისს საღამოს, საპატრიარქოში ჟურნალისტებს მამა გიორგი ზვიადაძემ გააცნო.
„მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია შეჩერდეს კანონის მიღების პროცედურა - მეორე და მესამე მოსმენა და აღნიშნულ საკითხზე გაიმართოს საჯარო დებატები, თუნდაც ტელევიზიის პირდაპირ ეთერში, რათა ჩამოყალიბდეს საერთო საზოგადოებრივი აზრი და მოხდეს კონსენსუსი მართლმადიდებელ ეკლესიასთან, რადგან ქვეყნის მოსახლეობის უმრავლესობა მართლმადიდებელი ქრისტიანია. ჩვენს მოქალაქეებს კიდევ ერთხელ შევახსენებთ, რომ ეს საკითხი არის უმნიშვნელოვანესი, რადგან იგი არსებითად განსაზღვრავს სახელმწიფოს მოწყობის ძირითად პრინციპებს“, - ნათქვამია პატრიარქის განცხადებაში.
მასში ასევე აღნიშნულია, რომ ეკლესიისა და მთლიანად ხალხისთვის სრულიად მოულოდნელად, საქართველოს პარლამენტმა 1-ელ ივლისს პირველი მოსმენით მიიღო კანონი რამდენიმე რელიგიური ორგანიზაციისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების შესახებ. განცხადებაში ნათქვამია, რომ მართლმადიდებელი ეკლესიის სტატუსი და კონსტიტუციური შეთანხმება წლების განმავლობაში იყო ფართო განხილვის საგანი და მას საერთაშორისო ექსპერტიზაც ჩაუტარდა.
„თავის მხრივ ეკლესია არასოდეს წასულა წინააღმდეგი და ყოველთვის მხარს უჭერდა საქართველოში არსებული სხვა რელიგიებისადმი სტატუსის მინიჭებას და მათი უფლებების განხორციელებას, მაგრამ ამ პროცესს სათანადო გაგრძელება არ მოჰყოლია, ანუ ხელისუფლების მხრიდან არ შექმნილა მრავალმხრივი სახელმწიფო კომისია, სადაც საკითხი იქნებოდა შესწავლილი და შეჯერებული“, - ნათქვამია პატრიარქის განცხადებაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ სხვა სახელმწიფოებში არც ქართული მართლმადიდებლური ტაძრების საკუთრების და მოვლა-პატრონობის საკითხი არ დასმულა დღემდე და არც ქართული ეკლესიის სტატუსის განხილვა დაწყებულა.
პარლამენტში ინიცირებულია კანონპროექტი, რომლის თანახმად, სამოქალაქო კოდექსით გათვალისწინებულ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებად ჩაითვლებიან რელიგიური გაერთიანებები, რომლებსაც „გააჩნიათ მჭიდრო ისტორიული კავშირი საქართველოსთან. კერძოდ, რომაული კათოლიკური ეკლესია, სომხური სამოციქულო წმინდა ეკლესია, მუსლიმანთა თემი, იუდეველთა თემი და საქრთველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია“.

Ilia the Second – “Procedures of Granting Status of Public Law Legal Entity to Some Religious Unities Must Stop”
Patriarch of Georgia, his holiness and beatitude Ilia the Second believes it is necessary to stop procedures of granting status of public law legal entity to some religious unions in Georgia.
The Patriarch made a special statement which was announced by Father Giorgi Zviadadze yesterday evening.
“We believe it is necessary to stop procedures of adopting law –second and third hearings of the draft-law; we think public debates shall be held on the issue; at least live TV debates, in order to estimate common public opinion and achieve consensus with Orthodox Church, as majority of the country’s population are Orthodox Christians. We kindly remind our citizens that the issue is of utmost importance, as it determines main principles of state regulations”, the patriarch’s statement reads.
According to the statement, completely unexpectedly to the Church and the entire population, the Parliament of Georgia adopted law at the first hearing on 1 July about granting status of public law legal entity to some religious organizations. The statement says that the status of the Orthodox Church and Concordat have been topic of discussion for many years and international expertise was carried out on it too.
“Church has never been against and always supported idea to grant status to other religious organizations in Georgia and to protect their rights, but the process did not have any continuation and the government did not set up state commission to study the issue”, the patriarch’s statement reads.
The statement notes that neither issues of taking care of Georgian temples in other countries nor status of Georgian churches in foreign countries has been raised yet.
The Parliament initiated a bill, according to which, the religious entities that have “close historical ties with Georgia, namely Romanian Catholic Church, Armenian Apostolic Church, Muslim Community, Judaist Community and Evangelical-Baptist Church of Georgia will have status of public law legal entity.”