ევროკავშირის წარმომადგენლობის ატაშემ კახეთში პრობლემური სოფლები მოინახულა
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ატაშე სოფლის მეურნეობის, ბუნებრივი კატასტროფების მართვისა და ტრანსპორტის საკითხებში ხუან ეჩანოვე კახეთში იმყოფებოდა.
ხუან ეჩანოვე სიღნაღის რაიონის სოფელ ერისიმედში არსებულ გარემოსდაცვით პრობლემებს გაეცნო. ადგილობრივებმა მიაწოდეს ინფორმაცია, რომ რამდენიმე კვირაა საცხოვრებელი სახლების პირველი სართულები და სარდაფები დატბორილია, რაზედაც ხელისუფლება არაფრით ეხმარებათ. ერისიმედის შემდეგ ეჩანოვე სიღნაღში, მეწყერსაშიშ ზონაში მცხოვრებ ოჯახებს შეხვდა და საცხოვრებლად საშიში სახლები დაათვალიერა. ევროკავშირის წარმომადგენლობის ატაშე სიღნაღის რაიონში მომუშავე ფერმერებსაც შეხვდა, რომელთაც მდინარე ალაზანი მიწებს ართმევს და პრობლემებს უქმნის. ხუან ეჩანოვე ყვარლის რაიონის სოფელ საცხენეშიც ჩავიდა, სადაც მდინარე შოროხევზე ჩატარებული ნაპირსამაგრი სამუშაოები დაათვალიერა. საცხენეს მაცხოვრებლებმა მას უთხრეს, რომ ნაპირსამაგრი სამუშაოები მხოლოდ გარკვეულ მონაკვეთზე შესრულდა და მისი ჩატარება კიდევ არის საჭირო. საცხენეს შემდეგ ეჩანოვე მდინარე დურუჯის ხეობაში იმყოფებოდა.
შეხვედრის ორგანიზატორმა, კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (CENN) პროექტის კოორდინატორმა რეზო გეთიაშვილმა ეჩანოვეს აუხსნა, რომ მდინარე დურუჯის კალაპოტი ამ დროისთვის იმაზე მაღლაა, ვიდრე ყვარელი, რაც ღვარცოფის მოვარდნის შემთხვევაში ქალაქს საფრთხეს უქმნის. ბატონი ეჩანოვე დაინტერესდა, არიან თუ არა ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები ჩართულნი მსოფლიო ბანკის პროგრამაში, რომლის ფარგლებშიც კახეთში 100 მლნ დოლარის ინვესტიციის განხორციელება იგეგმება რეგიონის განვითარების მიზნით. შეხვედრაზე მყოფმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელმა გელა მთივლიშვილმა აღნიშნა, რომ პროგრამაში არანაირად არ არიან ჩართულები და უფრო მეტიც, პროგრამის შესახებ მხოლოდ ზედაპირული ინფორმაცია აქვთ.
გარემოსდაცვითი და სოფლის მეურნეობის სფეროში არსებული პრობლემების გაცნობის შემდეგ ხუან ეჩანოვე და ასოციაცია CENN-ის წარმომადგენლები კახეთის გუბერნატორის მოადგილეებს გიორგი სიბაშვილს და პეტრე კიკნაძეს შეხვდნენ და მათგან განხორციელებული და დაგეგმილი სამუშაოების თაობაზე ინფორმაცია მოისმინეს.
ხუან ეჩანოვემ გუბერნატორის პირველ მოადგილეს გიორგი სიბაშვილს სთხოვა, მთავრობის წინაშე დააყენონ საკითხი, რომ სოფელ ერისიმედში მოსახლეობას საზღვართან დაკავშირებით აქვს პრობლემები და იქ გაკეთდეს გამაფრთხილებელი ნიშნები, რომ კონკრეტული ტერიტორიის იქით გადასვლა არ შეიძლება. ეჩანოვეს თქმით, ასეთი ნიშნების არ არსებობის გამო ერისიმედის მაცხოვრებლები ხშირად აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე ხვდებიან, სადაც მათ პრობლემები ექმნებათ.

The attaché of EU in the issues of agriculture, natural catastrophes and transportation Juan Echanove visited Kakheti Region.
Juan Echanove got acquainted with the environmental problems in the village Erisimedi. The local people notified him that it has been several weeks the first floors and basements are flooded but the government does not help them. After visiting Erisimedi, Echanove met with the people living in the landslide risk zones and saw the houses dangerous for living. The attaché of EU met with the farmers from Sighnaghi region whose lands are taken by river Alazani. Juan Echanove also visited the village Satskhene in Kvareli region where he saw the shore-strengthening works conducted on the river Shorokhev. Satskhene residents told him that the works have been fulfilled only on the certain area and it has not been completed. After Satskhene Echanove visited the valley of river Duruji.
The organizer of the meeting, the coordinator of Caucasus Environmental NGO Network (CENN) Rezo Getiashvili explained to Echanove that the river-bed of the river Duruji is higher than that of Kvareli that creates danger of the flood in the city. Mr. Echanove was interested whether the local NGOs are involved in the World Bank Program which plans investment of 100 million dollars for the development of Kakheti region. The head of Kakheti Information Center Gela Mtivlishvili noted at the meeting that they are not involved in the program and just have superficial information about it.
After getting acquainted with the environmental and agricultural problems Juan Echanove and representatives of the association CENN met with the deputy Governors Giorgi Sibashvili and Petre Kiknadze and heard information on the implemented and planned works.
Juan Echanove asked the deputy Governor Giorgi Sibashvili to raise the issue to the government that the locals have the border related problems and to set up the warning signs that it is prohibited to pass beyond the concrete territory. According to Echanove, due to the absence of such signs Erisimedi residents often fall in the Azerbaijani territory and have problems.