„პრეზიდენტისთვის არ შემიგინებია, პატრულთან მქონდა არასასიამოვნო საუბარი“ - ამბობს რეჟისორი ირაკლი გოგუაძე
6 ივლისი, 2011
სტუდია „ობიექტივისთვის“რადიომსმენელის მიერ მიწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ხელისუფლების სიტყვიერი შეურაცხყოფისთვის რეჟისორი ირაკლი გოგუაძე დააპატიმრეს.
საინფორმაციო სააგენტო „პირველის“ ცნობით, რადიომსმენელმა განაცხადა, რომ ირაკლი გოგუაძე პოლიციამ 28 ივნისს დააპატიმრა. ამის მიზეზი კი მის მიერ ხელისუფლებისა და უშუალოდ პრეზიდენტ სააკაშვილის მიმართ შეურაცხმყოფელი განცხადებები გახდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას თავად რეჟისორმა პრეზიდენტისთვის შეურაცხყოფის მიყენების ფაქტი უარყო. მისი თქმით, ადგილი ჰქონდა მხოლოდ პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევას.
„პატრულთან არასასიამოვნო საუბარი მქონდა, მაგრამ სხვა კონფლიქტის გამო. პრეზიდენტისთვის არ შემიგინებია. კონფლიქტი ოჯახში არ ყოფილა. იყო ძალიან ყოფითი, ჩვეულებრივი შელაპარაკება მეზობელთან, რომელსაც მოჰყვა პოლიციის გამოძახება. პოლიციასთან კი პირადად მე ძალიან არასასიამოვნო დიალოგი მქონდა“, - განაცხადა გოგუაძემ.
ამასთან, ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას გოგუაძემ წარსულში მისი შევიწროების ფაქტები გაიხსენა. იგი ხელისუფლებას წართმეული ვიდეოკამერის დაბრუნებას სთხოვს: „ის რატომ აღარავის აინტერესებს, სამი წლის წინ ჩემი საკუთარი კამერა ოსებმა რომ წაიღეს?! იმ კამერისთვის მე სახლის მესამედი გავყიდე. ვეხვეწები, ვემუდარები ამ ხელისუფლებას - რაღაცა გააკეთეთ, რომ კამერა დამიბრუნოთ-მეთქი და მპასუხობენ - ჩვენი იურისდიქცია სამხრეთ ოსეთში არ ვრცელდებაო“.
„ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის 2008-2009 წლების ანგარიშში ვართ შეტანილი მე და ჩემი ცოლი, როგორც ხელისფლების მხრიდან ზეწოლის ქვეშ მყოფი ადამიანები. სწორედ ამიტომ ვართ დღეს ცოცხლები“, - აღნიშნა რეჟისორმა ჩვენთან საუბრისას.
ირაკლი გოგუაძის თქმით, 2008 წლის მაისში იგი ერთადერთი ქართველი ოპერატორი იყო, რომელიც დევნილთა საპროტესტო აქციებს იღებდა. ამ დროს მისთვის უცხო პიროვნებამ ვიდეოკამერის აკუმულატორი წაართვა და მიიმალა.
ირაკლი გოგუაძე ორჯერ მოხვდა უფლებადამცველებისა და მედიის განსაკუთრებული ყურადღების ქვეშ, როგორც დაზარალებული. აღსანიშნავია, რომ დღემდე არც ერთი თავდასხმის შემთხვევა არ არის გამოძიებული.
ირაკლი გოგუაძის შესახებ ინფორმაცია humanrights.ge-ს არქივშიც მოვიძიეთ.
2008 წლის 21 მაისს საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის იორმუღანლოს საარჩევნო უბნებზე სცემეს ვებ პორტალ „პრესა.გე“-ს კორესპონდენტი კონსტანტინე სტალინსკი, ასევე ოპერატორები - მალხაზ ვარშანიძე და ირაკლი გოგუაძე. ვიდეოკამერები ორივე ოპერატორს წაართვეს. კონსტანტინე სტალინსკის და ოპერატორების ცემის, ასევე ვიდეოკამერების წართმევის ფაქტებთან დაკავშირებით, საგარეჯოს რაიონულ პოლიციაში აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 178 მუხლის მე-3 ნაწილით. საქმე დღემდე გამოუძიებელია.
2008  წლის 24 აგვისტოს, დაახლოებით  14 საათზე  ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“  შიდა ქართლის ოფისის კოორდინატორი, ჟურნალისტი საბა წიწიკაშვილი და ინტერნეტ-გაზეთ www.presa.ge -ს  ჟურნალისტები: გია იაკობაშვილი, კოტე სტალინსკი, ირაკლი გოგუაძე და მაკა წიკლაური რეპორტაჟის მოსამზადებლად რუსული ბლოკპოსტებისკენ მიემართებოდნენ.  გორის რაიონის სოფელ ტყვიავთან ისინი  იარაღიანმა პირებმა  გააჩერეს, მანქანიდან გადმოსვლა  და ხელების აწევა უბრძანეს. როგორც ჟურნალისტი საბა წიწიკაშვილი აცხადებს, თავდამსხმელები ახალგაზრდა ბიჭები იყვნენ და ოსური აქცენტით საუბრობდნენ.
თავდამსხმელებმა გაიტაცეს მანქანა, რომელშიც ჟურნალისტები ისხდნენ (ფორდი, TBS 608), ასევე ორი ვიდეოკამერა, ფოტოაპარატი და ცხინვალის მიმართულებით მიიმალნენ. თავდამსხმელთაგან ერთი 099 მარკის  (AVE 329) მანქანით მოძრაობდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სამართალდამცავებს მიმართა, დროულად მოეხდინათ რეაგირება ამ ფაქტთან დაკავშირებით. თუმცა, ეს შემთხვევაც დღემდე გამოუძიებელ საქმეთა შორისაა.
ირაკლი გოგუაძის თქმით, 2008 წლის ოქტომბერში მის მეუღლეს - მაკა წიკლაურს ქუჩაში შინისკენ მომავალს უცნობები თავს დაესხნენ და ხელი მოტეხეს.
როგორც რეჟისორი ჩვენთან საუბრისას აცხადებს, „ვიდეოკამერის დაბრუნებისთვის ყურს არავინ იბერტყავს“. მისივე თქმით, ვიდეოკამერის გარდა, მან სამსახურიც დაკარგა და აქამდე უმუშევარია.

According to the information provided by radio-listeners to the Studio “Obiektivi”, film-director Irakli Goguadze was arrested for having insulted the government.
According to the News Agency “Pirveli,” radio-listener told them police arrested Irakli Goguadze on June 28 for having insulted the government and the President Saakashvili.
Goguadze denied information about having insulted the President Saakashvili in his interview with the Human Rights Center and added that he had resisted the police officers.
“I had unpleasant conversation with patrol police officers but for completely different problem. I did not curse the president. I did not have any conflict in the family. It was ordinary argument with my neighbor who later called the police. As a result I had very unpleasant conversation with the police officers,” said Goguadze.
Goguadze recalled the old incident in his conversation with the Human Rights Center. He requests the government to return the video-camera which was seized from him. “Why nobody remembers the incident, which occurred three years ago, and when Ossetian people seized my own camera?! I sold one-third of my house to purchase that camera; I am urging the government to assist me to return the camera back but they say South Ossetia is beyond their jurisdiction.”
“My wife and I were mentioned in the US State Department Report 2008-2009 as a people intimidated by the government of Georgia. This fact assisted us to survive,” said the film-director.
According to Irakli Goguadze, in May of 2008, he was the only Georgian cameraman who was shooting the IDP protest demonstrations. At that moment, a stranger seized the accumulator of the camera and disappeared.
Irakli Goguadze twice became object of particular attention from human rights defenders and media. It is noteworthy that none of the incidents have been investigated yet.
We found information about Irakli Goguadze in the archive of the humanrights.ge too.
On May 21, 2008 correspondent of the website Presa.ge Konstantine Stalinsky and cameramen Malkhaz Varshanidze and Irakli Goguadze were beaten in the polling station in Iormughanlo village, Sagarejo district.The video-cameras were seized from both cameramen. In regard with the physical assault of Konstantine Stalinsky and cameramen, and about the seizure of the video-cameras, Sagarejo district police department launched investigate under Article 178 Part III of the Criminal Code of Georgia but the incident has not been resolved yet.
On August 24 at 2:00 pm Saba Tsitsikashvili, journalist and coordinator of the Human Rights Center’s Gori office and Gia Iakobashvili, Kote Stalinski, Irakli Goguadze and Maka Tsiklauri, journalists for the online newspaper http://www.pressa.ge/ were planning to make a report from a Russian checkpoint. Near the village of Tkviavi armed people stopped the journalists and ordered them to get out off the car and to put their hands in the air. Saba Tsitsikashvili reported that the attackers were young people and that they spoke with an Ossetian accent.
They proceeded to steal car of the journalists a (Ford, TBS 608), two video-cameras, and photo camera. The robbers then disappeared in the direction of Tskhinvali. One of the attackers was driving a car with the license plate number AVE 329.
The Human Rights Center appealed to law enforcers to take action in follow-up to the incident and to guarantee the security of civilians in the region.
Irakli Goguadze said in October of 2008, his wife Maka Tsiklauri was attacked by strangers in the street who broke her hand.
He added that “nobody takes measures to return his video-camera”. Furthermore, he lost job and is unemployed now.