მანანა მანჯგალაძე ფოტორეპორტიორების დაკავების მედიის თავისუფლებასთან გაიგივებას აღმაშფოთებელს უწოდებს
საქართველოს პრეზიდენტის პრესსპიკერმა, მანანა მანჯგალაძემ ფოტორეპორტიორების დაკავებასთან დაკავშირებით ვრცელი კომენტარი გააკეთა, რომელიც პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზეა განთავსებული.
„მე არ შემიძლია, დეტალურად ვისაუბრო ამ მეტად მგრძნობიარე საქმის თაობაზე, მაგრამ არის ერთი საკითხი, რომელსაც ნათელი უნდა მოვფინო: საქმე შეეხება ინფორმაციის სერიოზულ გაჟონვას ჩვენი ინსტიტუციებიდან, აქ ლაპარაკი არ არის ჟურნალისტიკაზე ან მედიასაქმიანობაზე. ხაზგასმით აღინიშნა ის ფაქტი, რომ ეჭვმიტანილები ფოტოგრაფები არიან, მაგრამ გუშინ მათთვის ბრალი არ წაუყენებიათ თავიანთი ფოტოგრაფიული საქმიანობის შესრულებისთვის. მათ ბრალი კონფიდენციალური ინფორმაციის გადაცემისათვის წაუყენეს“, - აცხადება მანჯგალაძე.
მისივე თქმით, კერძოდ, ბრალი ეხება იმას, რომ მათ წერილობითი დოკუმენტაცია ან კონფიდენციალურ ღონისძიებათა განრიგი ისეთ ორგანიზაციას გადასცეს, რომელიც იდენტიფიცირებულია, როგორც ჯაშუშური ქსელი.
„მე მხოლოდ ბრალდებაზე ვსაუბრობ და, ცხადია, რომ გადაწყვეტილებას სასამართლო მიიღებს. მათგან ორი იყო საჯარო მოხელე, ერთ-ერთს კი ახლო შეხება ჰქონდა პრეზიდენტთან. შესაძლოა, მათ ნებისმიერი სხვა თანამდებობა ჰქონოდათ ფოტოგრაფობის გარდა და, ამ შემთხვევაშიც, საქმეს ზუსტად იგივე კვალიფიკაცია მიენიჭებოდა“, - მიიჩნევს პრეზიდენტის პრესსპიკერი.
ამასთან, მანჯგალაძე „ვერ იხსენებს ვერც ერთ ჟურნალისტს საქართველოში - ვერც მხარდამჭერს და ვერ ოპოზიციურად განწყობილს მთავრობის მიმართ - რომლისთვისაც ოდესმე ბრალი დაედოთ ჯაშუშობაში“.
„ის ხალხი, რომელიც დააკავეს, სრულებით არ იყვნენ ცნობილი საკუთარი პოლიტიკური შეხედულებებით და აღმაშფოთებელია ის ფაქტი, რომ მათი დაკავება გაიგივებული იყოს მედიის თავისუფლებასთან“,- აცხადებს მიხეილ სააკაშვილის პრესსპიკერი.
მანანა მანჯგალაძემ აღნიშნული კომენტარი შსს-ს კონტროლის ქვეშ მყოფ ინტერნეტ-გამოცემას - „პრესა.გეს“ მისცა.

It is Outrageous to Connect Arrest of Photo Correspondents to Freedom of Media – Manana Manjgaladze
President’s Press Speaker Manana Manjgaladze made a comment on detention of photo correspondents. The comment is published on the official website of the President.
“I cannot tell you the details of this very sensitive case, but there is one thing I should make clear: the case concerns a serious infiltration of our institutions, not the journalism or media activities.
It was emphasized that the suspects are the photographers but they were not charged with anything connected to their activity as photographers. They were charged for passing confidential information – written documents in this case, or confidential agendas – to an organization identified as spying network. I am speaking about the charges and it is obvious that it is up to the court to decide. Two of them were state employees – one with a close access to the President. They could as well have been occupying any other position than photographer. In that case, the case would have been handled the same way,” – states President’s Press Speaker.
Besides, Manjgaladze “cannot recall any journalist in Georgia – government supporter or opposition activist – who was ever charged with spying.”
“The people who were detained were not known for their political views and it is outrageous to link their arrest to the freedom of media,” – states the press speaker of Mikheil Saakashvili.
Manana Manjgaladze gave this comment to the internet publication under the control of the Ministry of Internal Affairs (MIA) – presa.ge.