ირაკლი ალასანია: „სააკაშვილი ყველაში, ვინც მის აზრს არ იზიარებს, უცხო ქვეყნის ჯაშუშს ეძებს“
„საქმე გვაქვს ავტოკრატიულ რეჟიმთან და სააკაშვილთან, რომელიც თითქმის ყველაში, ვინც მის აზრს არ იზიარებს, ეძებს უცხო ქვეყნის ჯაშუშს“, - აღნიშნული განცხადება „თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა ირაკლი ალასანიამ „მაესტროს“ ეთერში, ფოტოგრაფების დაკავების საკითხზე კომენტირებისას განაცხადა.
ალასანიას თქმით, საგანგაშოა ის ფაქტი, რომ მძიმე ბრალდებით ჟურნალისტები არიან დაკავებულები.
„ჩვენ საკმარისი ინფორმაცია არ გვაქვს, კონკრეტულად, რა ბრალდებებით მოხდა და რა მტკიცებულებებით ამ ადამიანების დაკავება. ფაქტი, რომ ჟურნალისტები ასეთი ბრალდებით არიან დაკავებულები, ძალიან საგანგაშოა. მითუმეტეს, საქართველოში, სადაც კარგად ვიცით, რომ შეზღუდულია პრესის თავისუფლება. რეალურად ეს არის შემაშფოთებელი ტენდენცია. თითოეულ ჩვენთაგანს ძალიან დიდი უსამართლობის განცდა გვაქვს. რამდენი ადამიანია დაკავებული, მათ შორის უდანაშაულო, რომელთა უფლებებს ვერც ადვოკატი ვერ იცავს, რადგან სასამართლო არ არის ჩვენს ქვეყანაში დამოუკიდებელი“, - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ.
მისივე თქმით, საგამოძიებო სამსახურმა და კონტრდაზვერვის სამსახურმა საზოგადოებას საჯაროდ მეტი ინფორმაცია უნდა მიაწოდოს.
„მე მესმის, რომ რაღაც დეტალები შეიძლება იყოს გასაიდუმლოებული, მაგრამ თავად მტკიცებულებები არ შეიძლება იყოს საიდუმლო. როდესაც ასეთი გახმაურებული საქმეა, როდესაც არიან ჩართული ჟურნალისტები, მათ შორის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ფოტოგრაფი, საზოგადოებისათვის ინფორმაცია უნდა მიეწოდებინათ და ეს არ უნდა გადაედოთ თუნდაც ხვალისთვის, თუ არ ვიცი როდის აპირებენ საზოგადოებას მეტი ინფორმაცია მიაწოდონ. თქმა იმისა, რომ სერიოზული ბრალდებები იქნება, ეს არ არის საკმარისი, რა ახსნაც არ უნდა მისცეს ასეთ საგანგაშო შემთხვევას შსს-მ“, - აცხადებს ალასანია.
მისივე თქმით, აღნიშნულ საქმეს ყურადღებით უნდა დააკვირდეს ყველა მოქალაქე, საზოგადოება და ჟურნალისტების პროფესიული კავშირები.

“It is autocratic regime and Saakashvili sees foreign state spies in everybody who does not share his opinion,” said Leader of the Free Democrats Irakli Alasania in his interview with the Maestro TV when commenting on the detention of photo-reporters.
Alasania said it is urgent situation when journalists are detained for such a grave accusation.
“We do not have enough information about concrete accusations against the detainees. The fact that the journalists were detained for similar accusations is very alarming. Moreover, we know that freedom of press is restricted in Georgia. We are really concerned about the tendency. All of us have feeling of injustice. So many innocent people are detained and lawyers cannot protect their rights because the judiciary system is not independent in our country,” said Irakli Alasania.
He added the investigation service and Counter-Intelligence Service shall provide the society with more information.
“I agree that some details might be secret but the proofs against the detainees shall not be kept in secret. When the case is so resonant and journalists are involved in it, including the photo-reporter of the President’s Administration, the society shall definitely know the information and it shall not be postponed till next day. Alleging that accusations will be grave, is not enough for people regardless the explanations from the MIA in such a tense situation,” said Alasania.
He added that every citizen and journalists’ professional unions shall pay particular attention to this case.